Протокол № 4 /27.02.2013г.
О Б Щ И Н С К И С Ъ В Е Т – П Е Р Н И К
П Р О Т О К О Л
№ 4
Днес, 27.02.2013г. от 9.30 часа в зала „Панорама” се проведе извънредно заседание на Общински съвет Перник.
От общ брой общински съветници 41, на заседанието присъстваха 39. Отсъстваха двама, а именно:
1.Галина Рангелова Асенова, която е уведомила ОбС, че служебно е ангажирана
2. Румен Драгомиров Танев, който е в болничен отпуск
Заседанието откри Председателя на Общински съвет Перник г-н ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Колеги, представен Ви е проект за Дневен ред, който се състои от 5 точки, а именно:
Д Н Е В Е Н Р Е Д :
1. ДЗ /ВХ.№18/11.01.2013Г./ ОТ Д-Р НЕЗАБРАВКА АНДРЕЕВА – УПРАВИТЕЛ НА „МЕДИКО – ДЕНТАЛЕН ЦЕНТЪР 1 – ПЕРНИК” ЕООД, ОТНОСНО: ПОСТАНОВЕН ОТКАЗ ОТ АГЕНЦИЯ ПО ВПИСВАНИЯТА.
ДОКЛ.: Н.АНДРЕЕВА
2. ДЗ /ВХ.№102/20.02.2013Г./ ОТ ИНЖ.ЛЮБОМИР МИНЕВ – УПРАВИТЕЛ НА „ОБЩИНСКИ ГОРИ – ПЕРНИК” ЕООД, ОТНОСНО: ЗАКУПУВАНЕ НА АВТОМОБИЛ С ПОВИШЕНА ПРОХОДИМОСТ.
ДОКЛ.: Л.МИНЕВ
3. ДЗ /ВХ.№103/20.02.2013Г./ ОТ ИНЖ.ЛЮБОМИР МИНЕВ – УПРАВИТЕЛ НА „ОБЩИНСКИ ГОРИ – ПЕРНИК” ЕООД, ОТНОСНО: ПОЛЗВАНЕ НА ДЪРВЕСИНА ОТ ГОРСКИТЕ ТЕРИТОРИИ.
ДОКЛ.: Л.МИНЕВ
4. /ВХ.№110/22.02.2013Г./ ОТ РОСИЦА ЯНАКИЕВА – КМЕТ НА ОБЩИНА ПЕРНИК, ОТНОСНО: ПРИЕМАНЕ ОТЧЕТА ЗА КАСОВОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА БЮДЖЕТА НА ОБЩИНА ПЕРНИК ЗА 2012Г.
ДОКЛ.: Р. ЯНАКИЕВА
5. ДЗ /ВХ.№77/08.02.2013Г./ ОТ РОСИЦА ЯНАКИЕВА – КМЕТ НА ОБЩИНА ПЕРНИК, ОТНОСНО: ПРИЕМАНЕ НА БЮДЖЕТА НА ОБЩИНА ПЕРНИК ЗА 2013Г.
ДОКЛ.: Р. ЯНАКИЕВА
Давам думата за мнения и предложения по проекта за Дневен ред. Приемам, че няма. Който е съгласен проекта за дневен ред да стане Дневен ред на днешното заседание, моля да гласува.
ГЛАСУВА СЕ :
ЗА – 35
ПРОТИВ – няма.
ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ – няма.
Общински съвет Перник прие следния
Д Н Е В Е Н Р Е Д :
1. ДЗ /ВХ.№18/11.01.2013Г./ ОТ Д-Р НЕЗАБРАВКА АНДРЕЕВА – УПРАВИТЕЛ НА „МЕДИКО – ДЕНТАЛЕН ЦЕНТЪР 1 – ПЕРНИК” ЕООД, ОТНОСНО: ПОСТАНОВЕН ОТКАЗ ОТ АГЕНЦИЯ ПО ВПИСВАНИЯТА.
ДОКЛ.: Н.АНДРЕЕВА
2. ДЗ /ВХ.№102/20.02.2013Г./ ОТ ИНЖ.ЛЮБОМИР МИНЕВ – УПРАВИТЕЛ НА „ОБЩИНСКИ ГОРИ – ПЕРНИК” ЕООД, ОТНОСНО: ЗАКУПУВАНЕ НА АВТОМОБИЛ С ПОВИШЕНА ПРОХОДИМОСТ.
ДОКЛ.: Л.МИНЕВ
3. ДЗ /ВХ.№103/20.02.2013Г./ ОТ ИНЖ.ЛЮБОМИР МИНЕВ – УПРАВИТЕЛ НА „ОБЩИНСКИ ГОРИ – ПЕРНИК” ЕООД, ОТНОСНО: ПОЛЗВАНЕ НА ДЪРВЕСИНА ОТ ГОРСКИТЕ ТЕРИТОРИИ.
ДОКЛ.: Л.МИНЕВ
4. /ВХ.№110/22.02.2013Г./ ОТ РОСИЦА ЯНАКИЕВА – КМЕТ НА ОБЩИНА ПЕРНИК, ОТНОСНО: ПРИЕМАНЕ ОТЧЕТА ЗА КАСОВОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА БЮДЖЕТА НА ОБЩИНА ПЕРНИК ЗА 2012Г.
ДОКЛ.: Р. ЯНАКИЕВА
5. ДЗ /ВХ.№77/08.02.2013Г./ ОТ РОСИЦА ЯНАКИЕВА – КМЕТ НА ОБЩИНА ПЕРНИК, ОТНОСНО: ПРИЕМАНЕ НА БЮДЖЕТА НА ОБЩИНА ПЕРНИК ЗА 2013Г.
ДОКЛ.: Р. ЯНАКИЕВА
ОТНОШЕНИЕ ПО ДНЕВНИЯ РЕД ВЗЕХА:
ПО ТОЧКА 1 ОТ ДНЕВНИЯ РЕД – ДЗ ВХ.№18/11.01.2013Г. ОТ Д-Р НЕЗАБРАВКА АНДРЕЕВА – УПРАВИТЕЛ НА „МЕДИКО – ДЕНТАЛЕН ЦЕНТЪР 1 – ПЕРНИК” ЕООД, ОТНОСНО: ПОСТАНОВЕН ОТКАЗ ОТ АГЕНЦИЯ ПО ВПИСВАНИЯТА:
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: ДЗ бе разгледана в две от постоянните комисии – ПК „Здравеопазване и социални дейности” и ПК „Бюджет, финанси и европроекти”. Давам думата на председателя на водещата комисия – ПК „Бюджет, финанси и европроекти” за становище по докладната.
ИВАН ИВАНОВ: Уважаеми колеги, ПК „Бюджет, финанси и европроекти” разгледа докладната и взе следното решение: Предлага на ОбС Перник да приеме предложения проект за решение към докладната записка.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Становището на ПК „Здравеопазване и социални дейности” е: Предлага на ОбС Перник да приеме предложения проект за решение, приложен към докладната записка. Давам думата за мнения и предложения по проекта за решение. Приемам, че няма. Който е съгласен с проекта за решение по ДЗ вх.№18/11.01.2013г., моля да гласува поименно.
ГЛАСУВА СЕ:
АННА ГЕОРГИЕВА ПЕТРОВА – ЗА
БОЖАН ЙОАНОВ СПАСОВ – ЗА
БОЖИДАР СТАНИМИРОВ ЖИВКОВ – ЗА
ВАЛЕНТИН ЛЮБЕНОВ ПАВЛОВ – ЗА
ВАЛЕНТИН НИКОЛЧОВ ПЕТКОВ –ЗА
ВАСКО ХРИСТОВ ЧУШЕВ – ЗА
ВЛАДИМИР ВИДЕНОВ ПАВЛОВ – не е в залата
ВЛАДИСЛАВ СПАСОВ КАРАИЛИЕВ – ЗА
ГАЛИНА РАНГЕЛОВА АСЕНОВА – отсъства
ГЕОРГИ ВАСИЛЕВ ЦВЕТКОВ – ЗА
ГЕОРГИ ПЕТРОВ ЗАХАРИЕВ – ЗА
ДАНИЕЛА ГЕНАДИЕВА ЯНКОВА – не е в залата
ДЕНИСЛАВ ВИОЛИНОВ ЗАХАРИЕВ – ЗА
ДЕСИСЛАВ СТЕФЧОВ АСПАРУХОВ – ЗА
ИВАЙЛО КИРИЛОВ БОГДАНОВ – ЗА
ИВАН ОГНЯНОВ ИВАНОВ – ЗА
ИВО КИРИЛОВ ИВАНОВ – ЗА
КАМЕЛИЯ РУМЕНОВА КИРИЛОВА – ЗА
КАТЯ ЕВТИМОВА ХРИСТОВА – ЗА
ЛЮБОМИР АЛЕКСАНДРОВ ЖОТЕВ – ЗА
ЛЮДМИЛ ДИМИТРОВ ГЕОРГИЕВ – ЗА
МАРИЯ МАРИНОВА ИВАНОВА – ЗА
МИЛАН ВОЙНОВ МИЛАНОВ – ЗА
МИЛЕНА МЕТОДИЕВА МИЛАНОВА – МАРТИНОВА – ЗА
МИХАЛ МАНОИЛОВ АЛЕКСИЕВ – ЗА
НЕНКО ВИКТОРОВ ТЕМЕЛКОВ – ЗА
НИКОЛАЙ ИВАНОВ НИКОЛАЕВ – ЗА
НИКОЛАЙ ЛЮБЧЕВ ДРАГОМИРОВ – ЗА
ПЕТЪР АНАСТАСОВ ЯНКОВ – ЗА
ПЕТЪР ЙОРДАНОВ СТОИМЕНОВ – ЗА
ПЕТЬО ДОНКОВ ФЕТФОВ – не е в залата
ПЛАМЕН ЕВГЕНИЕВ БОРИСОВ – ЗА
РАЛИЦА ИЛИЕВА АНДРЕЕВА –ЛЮБЕНОВА – ЗА
РОСЕН ЦВЕТАНОВ СИМЕОНОВ – не е в залата
РУМЕН АТАНАСОВ ВАТАШКИ – ЗА
РУМЕН ДРАГОМИРОВ ТАНЕВ – отсъства
РУМЯНА ТОДОРОВА ГЬОРЕВА – ЗА
САШО СТЕФАНОВ ДИМАНОВ – ЗА
СТОЙЧО СЛАВЧОВ ВАСИЛЕВ – ЗА
ТАТЯНА КОСТАДИНОВА ВАНГЕЛОВА – ХРИСТОВА – ЗА
ЦВЕТАНА ИВАНОВА ПИРАЛКОВА – ЗА
Резултати от гласуването: ЗА -35 , ПРОТИВ – няма, ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ – няма.
Общинският съвет Перник, на заседание, състояло се на 27.02.2013г., след като обсъди Докладна записка /вх.№ 18/11.01.2013 г./ от д-р Н. Андреева – управител на „МДЦ 1 – Перник” ЕООД и Становища на ПК”БФЕ” и ПК”ЗСД” и взето първоначално решение № 123/ 30.03.2012г., с което се открива процедура относно: “Преобразуване на търговски дружества чрез ВЛИВАНЕ на “Медико-техническа лаборатория 1 -Перник” ЕООД гр.Перник в “Медико-дентален център 1-Перник” ЕООД, гр.Перник,
На основание чл.21 ал. 1 т.9 от ЗМСМА и съгласно чл.147 ал.2,вр. чл. 137 ал.1 т.1,т.4 и чл. 262,вр. чл. 263т (2) от ТЗ и при условията на Наредбата за реда и условията за упражняване правата на Община Перник върху общинската част от капитала на търговските дружества, Общински съвет-Перник, действащ в качеството си на орган, упражняващ правата на едноличния собственик на капитала в “Медико-техническа лаборатория 1 -Перник” ЕООД, със седалище и адрес на управление, гр.Перник, ул. „Св.Св. Кирил и Методий” № 55, с ЕИК-000386032 и в “Медико-Дентален център 1-Перник”ЕООД,гр.Перник със седалище и адрес на управление, гр.Перник, ул. „Св.Св. Кирил и Методий” № 55 с ЕИК- 000385083, след поименно гласуване с 35 /тридесет и пет/ гласа „ЗА” прие
Р Е Ш Е Н И Е
№ 402
І.1. ПРЕКРАТЯВА дейността на дружеството “Медико-техническа лаборатория 1-Перник” – ЕООД гр.Перник при условията на чл. 262,вр. чл. 263т ал.2 от ТЗ- и го ВЛИВА в „Медико-дентален център1-Перник” ЕООД, гр.Перник, без обявяването му в ликвидация.
2. ПРИЕМАЩОТО дружество Медико-дентален център1-Перник” ЕООД, гр.Перник е универсален правоприемник на ПРЕКРАТЕНОТО “Медико-техническа лаборатория 1-Перник” – ЕООД гр.Перник, и поема активите и пасивите му, описани в ЗАКЛЮЧИТЕЛНИЯ БАЛАНС към датата на преобразуването.
ІІ.1. Дава съгласие за ВЛИВАНЕ на прекратеното Дружество “Медико-техническа лаборатория 1-Перник” – ЕООД, гр.Перник в приемащото дружество „Медико-дентален център1-Перник” ЕООД, гр.Перник, ведно с произтичащите от това последици.
2. Освобождава от длъжност досегашния управител на “Медико-техническа лаборатория 1-Перник” – ЕООД гр.Перник – г-жа Мариета Димитрова Григорова от гр.Перник с ЕГН- 5604183810, като не я освобождава от отговорност за дейността й през периода на нейното управление.
ІІІ.1. ОДОБРЯВА Договор от 10.12.2012г. за преобразуване на “Медико-техническа лаборатория 1-Перник” – ЕООД гр.Перник чрез вливането му в „Медико-дентален център1-Перник” ЕООД, гр.Перник, с нот. заверка на подписите рег.№167 /18.01.2013г. по описа на Нотариус М.Маркова, с район на действие ПРС.
2. Приема общ Доклад за дейността на „Медико-техническа лаборатория 1-Перник” – ЕООД, гр.Перник;
3. Приема общ Доклад за дейността на „Медико-дентален център 1-Перник” ЕООД.
4. Приема за сведение Становище на Филип Асенов Колев- д.е.с., рег. одитор от гр.Перник.
ІV. Приема изменения и допълнения на УЧРЕДИТЕЛНИЯ АКТ на ПРИЕМАЩОТО дружество „Медико-дентален център1-Перник” ЕООД, гр.Перник, както следва:
1. Изменя капитала на „Медико-дентален център1-Перник” ЕООД, гр.Перник, като го УВЕЛИЧАВА от 250 850 (двеста и петдесет хиляди и осемстотин и петдесет) лева, на 283 520 (двеста осемдесет и три хиляди и петстотин и двадесет) лева, като увеличението в размер на 32 670 (тридесет и две хиляди и шестотин и седемдесет) лева, представлява стойността на капитала на прекратеното дружество “Медико-техническа лаборатория 1-Перник” – ЕООД гр.Перник, като така формирания капитал в размер на 283 520 (двеста осемдесет и три хиляди и петстотин и двадесет) лева, лева се разпределя на 28 352 (двадесет и осем хиляди триста петдесет и два)дяла, всеки един от които с номинална стойност от по 10.00 (десет) лева .
С направеното изменение, чл. 5.2. от Учредителния акт става със следното съдържание: „ Капиталът на Дружеството е с номинална стойност от 283 520 (двеста осемдесет и три хиляди и петстотин и двадесет) лева, и се състои от 28 352 (двадесет и осем хиляди триста петдесет и два)дяла, всеки от които с номинална стойност от по 10 (десет) лева. Всеки един дял дава право на един глас, на дивиденти и на един ликвидационен дял”.
3. Изменя предмета на дейност, като към регистрирания предмет на дейност на „Медико-дентален център1-Перник” ЕООД, гр.Перник, се добавя: ”изработване на специфични медико-технически конструкции, предписани от лекар по дентална медицина”.
С направеното изменение, чл. от Учредителния акт става със следното съдържание: Предмета на дейност на дружеството обхваща: «осъществяване на специализирана извънболнична дентална помощ, осъществяване на специализирана извънболнична медицинска помощ като медико-дентален център» и изработване на специфични медико-технически конструкции, предписани от лекар по дентална медицина»
4. Актуалният учредителен акт на МЕДИКО-ДЕНТАЛЕН ЦЕНТЪР 1” ЕООД да се обяви в Търговския регистър, воден от Агенция по вписванията при пререгистрация на дружеството в търговския регистър.
V.Дава съгласие за ОТДЕЛНО УПРАВЛЕНИЕ на имуществото на прекратеното дружество “Медико-техническа лаборатория 1 -Перник” – ЕООД гр.Перник, до изтичане на 6(шест) месеца от обнародване на съобщението за неговото прекратяване.
VІ. Овластява управителя на дружеството „Медико-дентален център1-Перник” ЕООД, гр.Перник, да предприеме необходимите действия във връзка с заявяване на промените в Дружество-приемник, и вписването му в съответните регистри на Агенцията по вписванията – Търговското отделение, на подлежащите на вписване промени, като се снабди и депозира необходимите документи и заявления, ведно с произтичащите последици.
ПО ТОЧКА 2 ОТ ДНЕВНИЯ РЕД – ДЗ ВХ.№102/20.02.2013Г. ОТ ИНЖ.ЛЮБОМИР МИНЕВ – УПРАВИТЕЛ НА „ОБЩИНСКИ ГОРИ – ПЕРНИК” ЕООД, ОТНОСНО: ЗАКУПУВАНЕ НА АВТОМОБИЛ С ПОВИШЕНА ПРОХОДИМОСТ:
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: ДЗ бе разгледана в две от постоянните комисии. Давам думата на председателя на водещата комисия за становище по докладната.
ИВАН ИВАНОВ: Решението на ПК „Бюджет, финанси и европроекти” е: Дава съгласие „Общински гори – Перник” ЕООД да закупи автомобил с повишена проходимост на стойност до 8 000 лв. с ДДС на лизинг.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Становището на ПК „Общинска собственост, концесии, приватизация и следприватизационен контрол” е: Предлага на ОбС Перник да приеме предложения проект за решение в ДЗ. Давам думата за мнения и предложения по проекта за решение. Приемам, че няма. Който е съгласен с проекта за решение, предложен ни от ПК „Бюджет, финанси и европроекти”, а именно: Дава съгласие „Общински гори – Перник” ЕООД да закупи автомобил с повишена проходимост на стойност до 8 000 лв. с ДДС на лизинг”, моля да гласува поименно.
ГЛАСУВА СЕ:
АННА ГЕОРГИЕВА ПЕТРОВА – ЗА
БОЖАН ЙОАНОВ СПАСОВ – ЗА
БОЖИДАР СТАНИМИРОВ ЖИВКОВ – ЗА
ВАЛЕНТИН ЛЮБЕНОВ ПАВЛОВ – ЗА
ВАЛЕНТИН НИКОЛЧОВ ПЕТКОВ –ЗА
ВАСКО ХРИСТОВ ЧУШЕВ – ЗА
ВЛАДИМИР ВИДЕНОВ ПАВЛОВ – не е в залата
ВЛАДИСЛАВ СПАСОВ КАРАИЛИЕВ – ЗА
ГАЛИНА РАНГЕЛОВА АСЕНОВА – отсъства
ГЕОРГИ ВАСИЛЕВ ЦВЕТКОВ – ЗА
ГЕОРГИ ПЕТРОВ ЗАХАРИЕВ – не е в залата
ДАНИЕЛА ГЕНАДИЕВА ЯНКОВА – ЗА
ДЕНИСЛАВ ВИОЛИНОВ ЗАХАРИЕВ – ЗА
ДЕСИСЛАВ СТЕФЧОВ АСПАРУХОВ – ЗА
ИВАЙЛО КИРИЛОВ БОГДАНОВ – ЗА
ИВАН ОГНЯНОВ ИВАНОВ – ЗА
ИВО КИРИЛОВ ИВАНОВ – ЗА
КАМЕЛИЯ РУМЕНОВА КИРИЛОВА – ЗА
КАТЯ ЕВТИМОВА ХРИСТОВА – ЗА
ЛЮБОМИР АЛЕКСАНДРОВ ЖОТЕВ – ЗА
ЛЮДМИЛ ДИМИТРОВ ГЕОРГИЕВ – ЗА
МАРИЯ МАРИНОВА ИВАНОВА – ЗА
МИЛАН ВОЙНОВ МИЛАНОВ – ЗА
МИЛЕНА МЕТОДИЕВА МИЛАНОВА – МАРТИНОВА – ЗА
МИХАЛ МАНОИЛОВ АЛЕКСИЕВ – ЗА
НЕНКО ВИКТОРОВ ТЕМЕЛКОВ – ЗА
НИКОЛАЙ ИВАНОВ НИКОЛАЕВ – ЗА
НИКОЛАЙ ЛЮБЧЕВ ДРАГОМИРОВ – ЗА
ПЕТЪР АНАСТАСОВ ЯНКОВ – ЗА
ПЕТЪР ЙОРДАНОВ СТОИМЕНОВ – ЗА
ПЕТЬО ДОНКОВ ФЕТФОВ – ЗА
ПЛАМЕН ЕВГЕНИЕВ БОРИСОВ – ЗА
РАЛИЦА ИЛИЕВА АНДРЕЕВА –ЛЮБЕНОВА – ЗА
РОСЕН ЦВЕТАНОВ СИМЕОНОВ – не е в залата
РУМЕН АТАНАСОВ ВАТАШКИ – ЗА
РУМЕН ДРАГОМИРОВ ТАНЕВ – отсъства
РУМЯНА ТОДОРОВА ГЬОРЕВА – ЗА
САШО СТЕФАНОВ ДИМАНОВ – ЗА
СТОЙЧО СЛАВЧОВ ВАСИЛЕВ – ЗА
ТАТЯНА КОСТАДИНОВА ВАНГЕЛОВА – ХРИСТОВА – ЗА
ЦВЕТАНА ИВАНОВА ПИРАЛКОВА – ЗА
Резултати от гласуването: ЗА -36 , ПРОТИВ – няма, ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ – няма.
Общинският съвет Перник, на заседание, състояло се на 27.02.2013г., след като обсъди Докладна записка /вх.№ 102/20.02.2013 г./ от Л. Минев – управител на „Общински гори – Перник” ЕООД и Становища на ПК”БФЕ” и ПК”ОСКПСК”, относно: Закупуване на автомобил с повишена проходимост.
На основание чл.21 ал. 1 т.8, т.23 и ал.2 от ЗМСМА и съгласно чл.147 ал.2 от ТЗ, вр. чл. 16 ал.1 от Наредбата за реда и условията за упражняване правата на община Перник върху общинската част от капитала на търговските дружества, след поименно гласуване с 36 /тридесет и шест/ гласа „ЗА” прие
Р Е Ш Е Н И Е
№ 403
Дава съгласие дружеството „Общински гори – Перник” ЕООД да закупи на лизинг автомобил с повишена проходимост на стойност до 8 000 /осем хиляди/ лв. с ДДС.
ПО ТОЧКА 3 ОТ ДНЕВНИЯ РЕД – ДЗ ВХ.№103/20.02.2013Г. ОТ ИНЖ.ЛЮБОМИР МИНЕВ – УПРАВИТЕЛ НА „ОБЩИНСКИ ГОРИ – ПЕРНИК” ЕООД, ОТНОСНО: ПОЛЗВАНЕ НА ДЪРВЕСИНА ОТ ГОРСКИТЕ ТЕРИТОРИИ:
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: ДЗ бе разгледана в две от постоянните комисии. Давам думата на председателя на водещата комисия – Иван Иванов за становище по ДЗ.
ИВАН ИВАНОВ: Решението на ПК „Бюджет, финанси и европроекти” е: Предлага на ОбС Перник да приеме предложеното решение в ДЗ.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Становището на ПК „Екология, земеделие и гори” е: Предлага на ОбС Перник да приеме предложения проект за решение в ДЗ. Давам думата за мнения и предложения. Валентин Петков.
ВАЛЕНТИН ПЕТКОВ: Уважаема г-жо Кмет, уважаеми г-н Председател, уважаеми колеги, уважаеми г-н Минев, бихте ли пояснили от кои територии от горския фонд предвиждате да бъде извършен добива на тази дървесина? Разбирам добре, че сте управител на търговско дружество, но има ли механизъм и предвидили ли сте част от тази дървесина да бъде за социално слаби граждани на Община Перник?
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Преди да дам думата на г-н Минев, колеги имате ли други въпроси към управителя на търговското дружество по проекта за решение по ДЗ? Заповядайте г-н Алексиев.
МИХАЛ АЛЕКСИЕВ: Уважаема г-жо Кмет, уважаеми г-н Председател, уважаеми колеги, уважаеми г-н Минев, имам към вас въпрос, а именно: Какъв е естествения прираст на дървесина на всичките тези общински гори, които вие управлявате?
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Други въпроси? Приемам, че няма. Г-н Минев заповядайте да отговорите.
ЛЮБОМИР МИНЕВ: Уважаема г-жо Кмет, г-жи и г-да общински съветници, на въпроса на г-н Петков – ползването на горите от горския фонд е насочено предимно от териториите, които са най – много подлежащи на такива мероприятия. Това са сечища, които не са довършени от предходни години, сечища с влошено санитарно състояние или гори в напреднала фаза на възобновяване. В такива обекти ще бъдат предвидени тези сечища. Същевременно на преден план са мероприятията в горите с огледни сечи, което ще даде простор и развитие на дървостоя. Що се отнася до снабдяването на социално слабите слоеве с дървесина, то в нормативната база, регламентираща ползването на горите и горския отрасъл като цяло, никъде няма такъв момент отразен. Миналата година имаше възможност да бъдат предоставени. Това беше по текущи решения на правителството. Ако има такива решения дружеството ще се съобрази с тях. А на г-н Алексиев, съжалявам не му чух въпроса.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: За естествения прираст на горския фонд, на общинските гори.
ЛЮБОМИР МИНЕВ: Естественият годишен прираст от насажденията, които стопанисва дружеството е в размер на 9 048 кубика, т.е предвижданото средногодишно ползване по лесоустройствен проект е около 50 % от годишният текущ прираст.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Отношение към питането – Валентин Петков.
ВАЛЕНТИН ПЕТКОВ: Уважаема г-жо Кмет, уважаеми г-н Председател, уважаеми колеги, зададох въпроса тъй като до колкото си спомням предишни години сме давали около 4 000 куб.м. Сега и самият г-н Минев каза, че са около 9 000 е прираста и подкрепям колегата Алексиев за въпроса, който зададе, а 6000 са доста повече от тези 50 %.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Г-н Минев, отношение.
ЛЮБОМИР МИНЕВ: Аз си спестих тази подробност, но в комисиите го обясних подробно – 6 000 кубика като размер на ползването включват текущата година и следващата. Така е технологията на работа в горите. Тази година се подготвят сечищата през които ще се работи следващата година, т.е ако мога да ги разделя това е приблизително, то и възможностите на пазара ще го покажат, около 2 000 кубика до края на тази година, а останалите 4 000 кубика са за следващата година.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Г-н Председател, имам два въпроса към г-н Минев. Аз разбирам, че той наскоро се регистрира като управител на търговското дружество, но г-н Минев имаше ангажименти в рамките на договора, който имахме с него – Общината и той за предходните поне 3 години. Аз моля наистина да кажете къде ще бъдат извършени тези сечи, защото имам много лични опасения да не се извършат сеч на корен или така, както е термина при вас, в района на хижа „Славей”, Голо бърдо, тъй като това е един от предпочитаните от перничани маршрути в почивните пък и в другите дни, от една страна и от друга страна зачестиха многобройни сигнали от страна на граждани, от страна на органите на МВР за поголовна сеч, нерегламентирана, много моля тук и общинските съветница, и аз в частност и гражданите да придобият някаква информация за това какво смятате да предприемете, за да се ограничи тази нерегламентирана сеч в общинските гори.
ЛЮБОМИР МИНЕВ: На първия въпрос, по отношение на това къде ще се реализира ползването, длъжен съм да отворя една скоба, за да внеса яснота в нещата. Около 2600 хектара са горите, стопанисвани на територията на Община Перник, като от тях 1800 са гори със специално предназначение, т.е това са крайградски зелени зони, паркове и всички мероприятия, които са предвидени в горите са съобразени със този статут. Т.е ползванията на горите са в намален обем. Ако нормално, ако тази гора беше със стопанско предназначение да кажем, обема на ползването би бил нормален в размер на 30-35% от наличния дървостой. Тъй като горите са с рекреационно предназначение, водоохранни, водозащитни гори имаме, там процента на ползване е намален за съчетаване на техните функции.
Във връзка с охраната на горите и горските територии на Община Перник, едно от първите действия, които това е свързването със закупуването на автомобил, за да имаме някаква мобилност, след това назначаване на съответните горски надзиратели, горски стражари, все още няма фиксирана длъжност каква ще бъде, но една от основните им задачи на тях ще е охрана на горските територии на Община Перник.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Много Ви моля, г-н Минев, обърнете специално внимание на гората, която е близо до пътен възел „Хумни дол”. В последната седмица е изрязана повече от половината от гората, при това тя се реже страшно, дори и рязането не е направено както трябва. Там са оставили от корена поне 1 метър, 1,20 метра остатъци от дървена маса и нещата отиват към тотално изрязване. Моля да предприемете действия.
ЛЮБОМИР МИНЕВ: Запознат съм с този случай г-жо Янакиева. Един от вашите служители разговаря с мен. Очаквах, че Ви е информирал, а въпросните територии не са стопанисвани и не са предоставяни на общинско дружество, те са държавна собственост. Независимо от това, че са включени вероятно в урбанизираната територия като държавна собственост, те са в обхвана на горско стопанство Радомир.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Валентин Петков.
ВАЛЕНТИН ПЕТКОВ: Уважаеми колеги, имам предложение към проекта за решение. Това, което и г-н Минев каза, предлагам вариант: ОбС Перник приема ползването на дървесина от горските територии собственост на Община Перник да бъде в размер 6000 пл.куб.м дървесина, в т.ч 2000 куб.м. дървесина за 2013г. и 4000 куб.м. дървесина за 2014г.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Аз съм съгласен, ако искате да не записваме 2 на 4, а че са 6000куб.м. за 2013г. и 2014г. Приемам, че няма други предложения по проекта за решение. За това, с допълнението подлагам на гласуване следното: Който е съгласен с проекта за решение по ДЗ 103/20.02.2013г., с направеното допълнение в т.1 след дървесина да се запише за 2013г и 2014г., моля да гласува поименно.
ГЛАСУВА СЕ:
АННА ГЕОРГИЕВА ПЕТРОВА – ЗА
БОЖАН ЙОАНОВ СПАСОВ – ЗА
БОЖИДАР СТАНИМИРОВ ЖИВКОВ – ЗА
ВАЛЕНТИН ЛЮБЕНОВ ПАВЛОВ – ЗА
ВАЛЕНТИН НИКОЛЧОВ ПЕТКОВ –ЗА
ВАСКО ХРИСТОВ ЧУШЕВ – ЗА
ВЛАДИМИР ВИДЕНОВ ПАВЛОВ – не е в залата
ВЛАДИСЛАВ СПАСОВ КАРАИЛИЕВ – ЗА
ГАЛИНА РАНГЕЛОВА АСЕНОВА – отсъства
ГЕОРГИ ВАСИЛЕВ ЦВЕТКОВ – ЗА
ГЕОРГИ ПЕТРОВ ЗАХАРИЕВ – не е в залата
ДАНИЕЛА ГЕНАДИЕВА ЯНКОВА – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ДЕНИСЛАВ ВИОЛИНОВ ЗАХАРИЕВ – ЗА
ДЕСИСЛАВ СТЕФЧОВ АСПАРУХОВ – ЗА
ИВАЙЛО КИРИЛОВ БОГДАНОВ – ЗА
ИВАН ОГНЯНОВ ИВАНОВ – ЗА
ИВО КИРИЛОВ ИВАНОВ – ЗА
КАМЕЛИЯ РУМЕНОВА КИРИЛОВА – ЗА
КАТЯ ЕВТИМОВА ХРИСТОВА – ЗА
ЛЮБОМИР АЛЕКСАНДРОВ ЖОТЕВ – ЗА
ЛЮДМИЛ ДИМИТРОВ ГЕОРГИЕВ – не е в залата
МАРИЯ МАРИНОВА ИВАНОВА – ЗА
МИЛАН ВОЙНОВ МИЛАНОВ – ЗА
МИЛЕНА МЕТОДИЕВА МИЛАНОВА – МАРТИНОВА – ЗА
МИХАЛ МАНОИЛОВ АЛЕКСИЕВ – ЗА
НЕНКО ВИКТОРОВ ТЕМЕЛКОВ – не е в залата
НИКОЛАЙ ИВАНОВ НИКОЛАЕВ – ЗА
НИКОЛАЙ ЛЮБЧЕВ ДРАГОМИРОВ – ЗА
ПЕТЪР АНАСТАСОВ ЯНКОВ – ЗА
ПЕТЪР ЙОРДАНОВ СТОИМЕНОВ – ЗА
ПЕТЬО ДОНКОВ ФЕТФОВ – ЗА
ПЛАМЕН ЕВГЕНИЕВ БОРИСОВ – ЗА
РАЛИЦА ИЛИЕВА АНДРЕЕВА –ЛЮБЕНОВА – ЗА
РОСЕН ЦВЕТАНОВ СИМЕОНОВ – ЗА
РУМЕН АТАНАСОВ ВАТАШКИ – ЗА
РУМЕН ДРАГОМИРОВ ТАНЕВ – отсъства
РУМЯНА ТОДОРОВА ГЬОРЕВА – ЗА
САШО СТЕФАНОВ ДИМАНОВ – ЗА
СТОЙЧО СЛАВЧОВ ВАСИЛЕВ – ЗА
ТАТЯНА КОСТАДИНОВА ВАНГЕЛОВА – ХРИСТОВА – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ЦВЕТАНА ИВАНОВА ПИРАЛКОВА – ЗА
Резултати от гласуването: ЗА – 33, ПРОТИВ – няма, ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ – 2.
Общинският съвет Перник, на заседание, състояло се на 27.02.2013г., след като обсъди Докладна записка /вх.№ 103/20.02.2013 г./ от Л. Минев – управител на „Общински гори – Перник” ЕООД, Становища на ПК”БФЕ” и ПК”ЕЗГ” и предложение на В. Петков – общински съветник, относно: Ползване на дървесина от горските територии собственост на Община Перник.
На основание чл.21 ал. 1 т.8, т.23 и ал.2 от ЗМСМА и съгласно чл.5 ал.3, чл.7 и чл. 71 ал.5 т.3 от Наредбата за условията и реда за възлагане изпълнението на дейности в горските територии-държавна и общинска собственост, след поименно гласуване с 33 /тридесет и три/ гласа „ЗА” прие
Р Е Ш Е Н И Е
№ 404
1. Общински съвет – Перник приема ползването на дървесина от горските територии собственост на Община Перник да бъде в размер 6000 пл.куб.м дървесина за 2013 и 2014 г.
2. Ползването на дървесина се осъществява по един от следните начини :
– чрез продажба на стояща дървесина на корен ;
– чрез добив и продажба на добита дървесина.
3. Утвърждава ценоразпис за продажба на дървесина както следва:
Вид дървесина на корен /лв/ на вр. склад /лв/
І.Иглолистен материал
1. Едър
1.1. І-ви клас на сортимента 61 79
1.2. ІІ-ри клас на сортимента 51 69
2. Среден
2.1. ІІІ-ти клас на сортимента 33 52
2.2. ІV-ти клас на сортимента 21 53
2.3. V-ти клас на сортимента 21 43
3. Дребен
3.1 Технологична дървесина 43
3.2. Ритловици 21 50
4. Иглолистни дърва 8 26
ІІ.Широколистен материал
1. Едър
1.1. І-ви клас на сортимента 61 79
1.2 ІІ-ри клас на сортимента 51 69
2. Широколистни дърва от :
2.1 Твърди дървесни видове 17 42
2.2 Меки дървесни видове 8 26
3. Вършина 3 3
4.Задължава управителя на „Общински гори – Перник” ЕООД с представяне на тримесечните отчети за дейността на дружеството да представя информация за ползването на дървесина от общинските гори.
ПО ТОЧКА 4 ОТ ДНЕВНИЯ РЕД – ДЗ ВХ.№110/22.02.2013Г. ОТ РОСИЦА ЯНАКИЕВА – КМЕТ НА ОБЩИНА ПЕРНИК, ОТНОСНО: ПРИЕМАНЕ ОТЧЕТА ЗА КАСОВОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА БЮДЖЕТА НА ОБЩИНА ПЕРНИК ЗА 2012Г. :
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Давам думата на г-жа Янакиева.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Уважаеми г-н Председател, уважаеми госпожи и господа общински съветници, колеги кметове и кметски наместници, уважаеми съграждани, Бюджетът на Община Перник за 2012 г. беше изготвен в съответствие с изискванията на Закона за държавния бюджет на Република България за 2012 г. и указанията на Министерство на финансите за основните принципи и насоки при съставянето и изпълнението му. Бюджетът на Община Перник е приет от Общинския съвет с Решение № 94 от 16.02.2012 г. в общ размер на приходната и разходна част 50 901 317 лева. На основание чл.34 ал.1 и ал.2 от Закона за устройството на държавния бюджет през 2012 г. са извършени корекции в размера на бюджетните взаимоотношения с Централния бюджет, с което е увеличена приходната част на бюджета с 13 160 722 лева. Към 31.12.2012 г. общата сума на бюджета е 64 062 069 лева в т.ч държавни дейности в размер на 32 190 788 лева и местни дейности – 31 871 281 лева.
Извършените корекции в държавни и местни дейности са както следва:
Държавни дейности в т.ч. 12 982 089
– Обща субсидия § 31-11 495 439
– Целеви трансфери /субсидии/ §31-18 за предотвратяване и ликвидиране на последиците от бедствия и аварии
9 651 151
– Целеви трансфери /субсидии/ §31-18 за НП „Училището- територия на учениците”
19 957
– Целеви трансфери по §31-28
Субсидии за пътнически превози и компенсации за безплатен превоз
1 194 325
– Трансфери от други бюджети § 61-00 1 416 573
Получени дарения от страната § 45-00 – за ОУ”Св.Иван Рилски” и Регионална библиотека „Св.Минков” 204 644
Общински дейности в т.ч. 178 633
– Възстановени лихви за кредити от ФЛАГ § 31-18 61 740
– Трансфери от други бюджети §61-00
– Трансфери от ПУДООС § 64-00 78 236
38 687
І. ПРИХОДНА ЧАСТ.
През 2012 г. в приход на бюджета на Община Перник са постъпили общо 49 614 880 лева, от които 29 930 711 лева – държавни приходи и 19 684 169 лева – общински.
1. Приходите с държавен характер се формират от:
• Обща субсидия – 19 363 920 лева
• Целеви трансфери /субвенции/-;31-18 – 9 671 108 лева
• Целеви трансфери /субсидии/-§31-28 – 1 184 116 лева
• Трансфери от други бюджети – 1 416 573 лева
• Временно съхранявани средства § 88-00 – 72 460 лева
• Временни безлихвени заеми между
бюджетни и извънбюджетни сметки §76-00 – 1439 лева
• Други неданъчни приходи § 36-00 – 318 411 лева
• Помощи и дарения § 45-00 – 205 619 лева
• Преотстъпени приходи от наеми и др.§ 24-00 – 4 040 лева
• Преходен остатък § 95-00 – 2 304 097 лева
През отчетната 2012 г. в общинския бюджет са постъпили трансфери от „Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане” към Министерския съвет за възстановителна помощ на граждани и за възстановяване на общинския сграден фонд след земетресението от 22.05.2012 г., както разбира се за извозване на отпадъци – комини, опасни стрехи и за оценка на жилищата, пострадали от земетресението в общ размер от 9 651 151 лева, с които служебно е завишен бюджета на общината в приходната му част. Изразходваните средства през годината са в размер на 7 668 071 лева. Към 31.12.2012 г. преходния остатък в дейност 284”Ликвидиране на последиците от стихийни бедствия и производствени аварии” е в размер на 1 996 817 лева.
Получените средства от Министерство на регионалното развитие и благоустройството, отпуснати на основание Постановление № 99 от 28.05.2012 г. за изграждането на ЦДГ „Родолюбче” и ЦДГ „Валентина Терешкова” – гр.Батановци, както и за укрепването на ЦДГ № 3 „Пролетен цвят” са в размер на 1 108 260 лева и са отчетени по трансферен параграф 61-00.
2. Приходите с общински характер са в размер на 19 684 169 лева и се формират както следва:
Ако на общинските съветници не е интересно.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЛЕВ: Г-н Миланов, правя ви напомняне да спазвате Правилника официално.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА:
• Данъчни приходи – 6 400 762 лева
• Неданъчни приходи – 10 584 314 лева
• Обща изравнителна субсидия – 1 881 800 лева
• Целеви трансфер за капиталови разходи – 400 800 лева
• Целеви трансфери /субвенции/ – 61 740 лева
• Трансфери между бюджетни сметки – 78 236 лева
• Трансфери между бюджетни и извънбюджетни сметки – 327 046 лева
• Трансфери от ПУДООС – 38 687 лева
• Временни безлихвени заеми от ИБСФ – 2 029 936 лева
• Заеми от банки / нето/ – 1 617 182 лева
• Друго финансиране – 264 965 лева
• Преходен остатък – 112 843 лева
Общото изпълнение на приходната част на бюджета спрямо годишния план е 77.45 %, в т.ч държавни приходи – 92.98 % и общински приходи в размер на 61.77 %.
Изпълнението на данъчните приходи е в размер на 6 400 762 лева при план от 7 277 000 лева или 87.96 %. В сравнение с предходната 2011 г. са събрани по-малко 101 156 лева. Увеличение спрямо предходната година е налице само в приходите от данък върху недвижимите имоти – 70 800 лева и данъка върху превозните средства – 239 552 лева. Значително са намалели приходите от данък при придобиване на имущество – 328 287 лева по-малко спрямо предходната 2011 г.
Отчетените неданъчните приходи през 2012 г. са в размер на 10 584 314 лева при план 23 692 000 лева, което е с 13 107 686 лева по-малко и представлява 44.68 % спрямо общия годишния план. В сравнение с миналата година са събрани по-малко 4 116 135 лева неданъчни приходи. Това намаление е главно в параграфите 40-00 „Приходи от продажба на нефинансови активи” – 1 935 915 лева и параграф 27-00 „Приходи от такса битови отпадъци” – 1 034 209 лева. Изпълнението на плана за собствените приходи на Община Перник е 54.85 %. При план 30 969 000 лева са отчетени 16 985 076 лева.
• Кредит от Фонд ФЛАГ в размер на 767 036 лева за финансиране на проект „Прилагане на мерки за енергийна ефективност в общинската образователна инфраструктура – гр.Перник” по ОП”Регионално развитие”, който ще бъде погасен през настоящата 2013 г. след получаване на средствата за окончателното плащане от Оперативна програма”Регионално развитие”.
През 2012 г. са погасени изцяло задължения по кредити от Фонд ФЛАГ, както следва:
• Кредит от Фонд ФЛАГ в размер на 1 763 060 лева за финансиране на проект „Канализация на гр.Перник” по ОП”Околна среда”.
• Кредит от фонд ФЛАГ за финансиране на проект „Укрепване на свлачище в с.Планиница” по ОП”Регионално развитие” в размер на 539 000 лева.
По РАЗХОДНА ЧАСТ
Разходите по бюджета на Община Перник през 2012 г. възлизат на 49 614 880 лева, както казахме при годишен план от 64 062 069 лева, изпълнението е 77.45 % спрямо плана.
Изпълнението на годишния план по функции е следното:
Функция Годишен план
Отчет %
Общи държавни служби 4 945 083 5 258 694 106.35
Отбрана и сигурност 9 901 294 7 794 759 78.73
Образование 21 099 967 18 316 696 86.81
Здравеопазване 1 459 759 1 298 546 88.96
Социално осигуряване и грижи 2 480 545 2 229 907 89.90
Жил.стр.-во, БКС и опазване на околната среда 10 932 560 5 175 326 47.34
Дейности по почивното, културното и религ. дело 2 936 657 2 375 159 80.88
Икономически дейности и услуги 10 094 464 7 033 573 69.68
Други 211 740 132 220 64.45
Общо 64 062 069 49 614 880 77.45
Разпределението на разходите по функции в отчета за 2012 г. е следното:
Функция
Отчетени разходи
Отн.дял %
Общи държавни служби 5 258 694 10.60
Отбрана и сигурност 7 794 759 15.71
Образование 18 316 696 36.92
Здравеопазване 1 298 546 2.62
Социално осигуряване и грижи 2 229 907 4.50
Жил.стр.-во, БКС и опазване на околната среда 5 175 326 10.43
Дейности по почивното, културното и религ. дело 2 375 159 4.79
Икономически дейности и услуги 7 033 573 14.18
Други
132 220 0.27
Най – голям относителен дял в общия размер на разходите заемат разходите за работни заплати и осигурителни плащания – 18 520 804 лева или 37.33 % от общата сума на разходите, разпределени както следва:
Държавни дейности – 15 773 628 лева – 31.80 %.
Общински дейности – 2 747 176 лева – 5.53 %.
За вода, горива, топлоенергия и ел.енергия са изразходвани 2 978 644 лева или 6.00 % от общите разходи.
Разходите за храна в детските заведения и заведенията за социални услуги за 2012 г. са в общ размер 1 503 049 лева – 3.30 % от общия бюджет на Община Перник.
За текущ ремонт през 2012 г. са направени разходи в размер на 10 287 407 лева. В тази сума са включени 2 514 073 лева изразходвани средства за възстановителна помощ на граждани и 3 355 352 лева, изразходвани за неотложни аварийно- възстановителни работи на сградния фонд, собственост на Община Перник.
В дейностите „Жилищно строителство и БКС” и „Опазване на околната среда” извършените разходи за чистота, озеленяване и поддържане на обществените територии са в размер на 5 175 326 лева и в процент към общите разходи представляват 10.63 %.
Общият размер на капиталовите разходи за 2012 г. е 3 352 902 лева, от които финансирани с целева субсидия за капиталови разходи – 1 797 638 лева и от собствени приходи – 1 555 264 лева. Относителният дял на капиталовите разходи в отчета за 2012 г. е 6.76 % спрямо общите разходи на общината.
През 2012 г. от общинския бюджет бяха дофинансирани държавни дейности на обща стойност 482 290 лева, от тях във функция „Общи държавни служби” – 256 369 лева, във функция „Образование” – 208 704 лева и във функция „Култура” – 17 217 лева.
Преходния остатък в края на бюджетната 2012 г. е в общ размер на 2 584 772 лева, съответно 2 540 138 лева в „държавни” дейности”, от които 1 996 817 лева в дейност 284 „Ликвидиране на последиците от стихийни бедствия”, и 44 634 лева в „местни” дейности.
III. ИЗВЪНБЮДЖЕТНИ СМЕТКИ НА БЕНЕФИЦИЕНТИ НА КОХЕЗИОННИЯ И СТРУКТУРНИТЕ ФОНДОВЕ КЪМ НАЦИОНАЛНИЯ ФОНД
През 2012 година общината продължи усвояването на средства от Европейските фондове. Съгласно изискването на специално указание на Министерство на финансите ДДС № 7/2008г., на общината и на нейни второстепенни разпоредители, като бенефициенти по договорите с Управляващите органи, функционират специални сметки с код 7443 в обслужващата банка.:
Извънбюджетна сметка на Община Перник за получаване, разходване и отчитане на средства на Националния Фонд от структурните фондове на Европейския съюз и от Кохезионния фонд – 1 сметка.
Извънбюджетни сметки на второстепенните разпоредители с бюджетни кредити на Община Перник за получаване, разходване и отчитане на средства на Националния Фонд от структурните фондове на Европейския съюз и от Кохезионния фонд-7 сметки.
Отчитането на средствата от Европейските фондове се осъществява съгласно указания на МФ, дадени с ДДС № 7/2008г. и приетата счетоводна политика. Разходването на средствата се извършва в изпълнение на подписаните договори с Управляващите органи на ОП и бенефициенти на проектите, съобразно бюджета на проекта – по дейности и времеви график.
Проекти, финансирани от Националния Фонд от структурните фондове на Европейския съюз и от Кохезионния фонд през текущата година:
Оперативна програма “Околна среда” :
1. Проект «Изграждане на регионална система за управление на отпадъци в регион Перник»
Оперативна програма “Регионално развитие”:
1. Проект „Укрепване на свлачището в с Планиница, гр.Перник
2. Проект „Прилагане на мерки за енергийна ефективност в общинската образователна инфраструктура-гр.Перник”
3. Проект „Китариада-„културна марка” за град Перник”
4. Проект „Възстановяване на река Струма в участъка на кв.Бела вода”
5. Проект „Интегриран план за градско възстановяване и развитие на гр.Перник”
Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”:
1. Проект„Нов избор-развитие и реализация”- изпълняван от ОП „КИЦ”
2. Проект„Подкрепа за заетост”- изпълняван от Регионален исторически музей
3. Проект„Подкрепа за заетост”- изпълняван от Община Перник
4. Проект «Нов избор-развитие и реализация»- изпълняван от ОП «Обредни дейности»
5. Проект „Нови възможности-социално предприятие за озеленяване и благоустройство в Община Перник”, изпълняван от Община Перник
6. Проект „И аз имам семейство”, процедура „Приеми ме”, изпълняван от Община Перник
7. Проект „Протегната ръка”, реализиран от Община Перник.
8. Проект «Ръка за ръка в училището и в живота-Подпомагане обучението на ученици със специални образователни потребности в ОУ «Св.Иван Рилски»-реализиран от ОУ «Св.Иван Рилски».
9. Проект «Грижа в семейна среда за независимост и достоен живот на хора с различни видове увреждания”/дейности “Социален асистент и Домашен помощник/ в Община Перник.
10. Проект «Нов избор – развитие и реализация »-реализиран от ОП «Обслужващи дейности»
11. Проект «Да направим училището привлекателно за младите хора»- реализиран в 21 училища в Община Перник
12. Проект «Детето със СОП – личност уважавана от възрастните и връстниците си»»- реализиран от ОДЗ «Валентита Терешкова » г. Батановци
13. Проект «Подобряване качеството на средищните училища4, реализиран от ОУ с.Дивотино, Оу с.Ярджиловци и ХІІІ-то Основно училище.
14. Проект «Училището – портал на света», изпълняван от V-то СОУ «Петър Берон»
15. Проект «Включващо обучение», изпълняван от ХІ-то ОУ «Елин Пелин»
16. Оперативна програма “Техническа помощ”:
17. 1. Проект «Изграждане и функциониране на областен информационен център-Перник»
18. Постъпленията на средствата и тяхното усвояване по видове оперативни програми през 2012 г. e следното:
HAЛИЧHOCT ПPИXOДИ ПPИXOДИ PAЗXOДИ HAЛИЧHOCT
НAИMEHOBАНИЯ HA ФOHДOBE И СМЕТКИ на 01.01.2012 за 2012 г. BCИЧKO за 2012 г. на 31.12.2011
1 2 3/к.1 + к.2/ 4 5/к.3 – к.4/
БЕНЕФИЦИЕНТИ НА КОХЕЗ. И СТРУКТУРНИТЕ Ф. КЪМ
НАЦИОНАЛНИЯ ФОНД (ИБСФ-3-КСФ):
ОП”ОКОЛНА СРЕДА” 3 157 3 289 687 3 292 844 132 360 3 160 484
ОП”ЧОВЕШКИ РЕСУРСИ” 29 050 1 766 932 1 795 982 1 708 650 87 332
ОП”РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ” 173 763 1 447 668 1 621 431 1 541 421 80 010
ОП”ТЕХНИЧЕСКА ПОМОЩ” 2 994 108 198 111 192 110 724 468
ОБЩО ЗА ФОНДОВЕ НА ЕС 208 964 6 612 485 6 821 449 3 493 155 3 328 294
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: ДЗ бе разгледана във всички постоянни комисии. Давам думата на председателя на водещата комисия за становище по ДЗ.
ИВАН ИВАНОВ: На свое заседание на 26.02.2013г. ПК „Бюджет, финанси и европроекти” взе следното решение: Не приема предложения проект за решение в ДЗ.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Становище от съвместно заседание на ПК „Икономически въпроси, стопанска политика и инвестиции” и ПК „Регионална политика, местно самоуправление и нормативна уредба” е: Предлага на ОбС Перник да приеме предложения проект за решение в ДЗ. Становището на ПК „Образование, наука, култура и вероизповедания” е – Не приема предложения проект за решение в ДЗ. Становището на ПК „Децата, младежта, спорта и туризма” е: Предлага на ОбС Перник да приеме предложения проект за решение в ДЗ. Становището от съвместно заседание на ПК „Здравеопазване и социални дейности” и ПК „Екология, земеделие и гори” е: Предлага на ОбС Перник да приеме предложения проект за решение в ДЗ. Становището от съвместното заседание на ПК „Общинска собственост, концесии, приватизация и следприватизационен контрол”, ПК „Устройство на територията и инженерната инфраструктура”, ПК „Транспорт, обществен ред и паркинги” и ПК „Конфликт на интереси, етика, борба с корупцията и жалби на гражданите” е: Не приема предложения проект за решение в ДЗ. Давам думата за мнения за изнесеното по отчета. Сашо Диманов.
САШО ДИМАНОВ: Държа в ръцете си вестник „Преса”, вестник, който в никакъв случай не може да бъде обвинен в герберофилство. На втора страница – рубрика „пресечна точка”, едно огромно заглавие: „Общините с дългове за 175 млн. и 800 хил.лв. Това са данни на финансовото министерство към края на януари. Спрямо края на 2009г. задълженията на местната власт като цяло намаляват с 11%. С други думи от 2009 г. до този момент повече от 200 общини в България вървят към по – добро. От края на 2009г. най – много са скочили задълженията на Перник със 7.47 млн.лв. до 13,7 млн.лв. Г-жо Кмет, след малко ние трябва да гласуваме касовия отчет. Моля за Вашия коментар, за да ни убедите, че трябва да гласуваме така, както вероятно вие искате.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Реплика на Ралица Андреева.
РАЛИЦА АНДРЕЕВА: Реплика. Уважаема г-жо Кмет, г-н Председател, колеги, г-н Диманов, аз моля да се придържаме с изказванията си към материалите, внесени за разглеждане и приемане от ОбС, защото всеки един общински съветник предпочита да се запознае с различни медии, печатни и електронни издания и едва ли това трябва да става предмет на достояние на цялата пернишка общественост. Има аргументи, с които можете да защитите идна или друга теза, но едва ли звучи сериозно, когато аргументите са преглед на печата.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Втора реплика на Николаев.
НИКОЛАЙ НИКОЛАЕВ: Уважаема г-жо Кмет, г-н Председател, колеги съветници, г-н Диманов, съгласявам се с Ралица Андреева и моля да се придържаме към дневния ред. Само една кратка забележка г-н Диманов, след това по дебатите по приемане на бюджета за 2013г. ще го кажа, но смесвате две понятия. Едното е общинския дълг, другото е просрочените задължения. По отношение на общинския дълг, Община Перник е сред първенците с най – ниски равнища. Не сме на тази тема, после ще го аргументирам. Моля да се придържаме към дневния ред.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Други мнения?
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Вероятно г-н Диманов, очаква да чуе нещо, което все пак мога да кажа. На такъв сериозен форум, позоваването на цитирано в медии, с цялото уважение към медиите, аз лично имам резерви от момента, в който преди много години под моя снимка пишеше, че се казвам Анелия Димитрова. От тогава останаха съмнения, но по конкретния случай, г-н Диманов, когато цитирате нещо би трябвало да се поровите малко. Информация сега в това информационно общество има твърде много и да говорите обективно. Това е в интерес и на Вас, и на мен, и на гражданите на Перник. Вие добре цитирате за просрочените задължения, но никъде не цитирахте за тези 200 общини, които според вас са в брилянтно финансово състояние, задълженията, които имат по кредити. Почти всички общини, които са от нашия ранг имат кредити в порядъка на 15, 20, 30 млн.лв. Това са своево рода задължения. Трябва да бъдем коректни, още повече, че министър Дянков преди да си тръгне е публикувал една много точна информация и справка коя община какви задължения има. Да, общините имат много задължения. Тези задължения произтичат от няколко фактора, които ги формират. На първо място трябва да отчетем икономическата криза, лошата икономическа среда, в която се работи в последните години. Тя е валидна за всички. Приятно изключение на влиянието на тази икономическа среда са само общините, в които активно се развива туристическия бранш. Първо, защото там има много активно движение на собственост и вие знаете, че при всяка една продажба 2 на 100 се внася такса, която остава в съответната община. Освен това в добре развитите туристически общини всеки ден престой на 1 турист носи по 1 лв. в касата на общината. Завиждам им на тези общини. Жалко, че в Перник не можем да имаме нито море, нито ски писти. Наред с всичко това следва да се отчете една последователна политика, която между другото не е изобретение на ГЕРБ, но една последователна политика на вменяване на задължения на общините, които просто трябва да се обезпечават финансово. Но когато погледнете рамката на бюджетните параметри – взаимоотношенията с централния бюджет, за тази, за миналата и за по – миналата година, ще забележите, че една стотинка повече няма. Обикновен пример – през 2012г. влязоха едни изменения в ЗУТ. С тези изменения на гърба на общините паднаха всички ангажименти, свързани с незаконното строителство, помогнете ми, г-н Караилиев, – 3-ти, 4-ти и 5-ти. Една стотинка няма, един човек допълнително не е подаден. Хората останаха в ДНСК, но всички дейности, свързани с установяването, с издаването на съответните заповеди за тяхното премахване и самото премахване останаха за сметка на общините. Имаше един срок, в който течеше по отношение на приютите за бездомните кучета, те го удължиха, отложиха го, но не го отмениха. Една стотинка някъде да е постъпила? И ред подобни ангажименти, които произтичат с горе долу всеки приет нормативен акт от Народното събрание. Винаги има препратка – ЗМСМА, задължение на кмета. Това са част от проблемите. Друг е въпроса, че реално политиката по финансова децентрализация в България спря преди около 6 години. Три години и половина в това управление и още две години и половина в предишното. Това са истините и общините са зле точно по тази причина. Наред с всичко друго, общините трябва да отделяме ресурс, за да можем да съфинансираме проектите по оперативните програми. Ето в Община Перник пристигна решение на министър Караджова, с което казва проекта за реконструкция, рехабилитация и т.н на водопроводна, канализационна мрежа, пречиствателна станция се одобряват. Вие, колеги, знаете преди известно време, преди месеци ние го коментирахме, гласувахме, собствения принос на общината е в размер на 3 млн. и 200 хил.лв. Трябва да се търсят други механизми. Никой не може да си позволи 90 млн.лв. да загуби, заради 3 млн.лв., но 3 млн.лв. са голяма тежест дори за нашата община. Какво да говорят онези малко общини, на които целия бюджет за годината е 3 млн.лв. Ето защо тук съвсем конструктивно, идват избори, ще минат, ще има нов парламент, ново правителство, съвсем конструктивно трябва да се търсят механизми за решаване на тези важни, наболели и тежки въпроси, свързани с бюджетите, бюджетирането, съфинансирането на общините. Перник не е лошото изключение. Перник е една от общините, които имат и те са около 200 тези общини, които имат финансови проблеми. Ако при нас задълженията към банките са нула, или ако не, то онези 500 хил.лв., които гласувахме за овърдрафт и неразплатените са много, на другите места разплатените са малко, но банковите задължения са много. И едното и другото са пари, които трябва да се намерят и да се изплащат и възстановяват.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛЕВ: Отношение към отговора – Сашо Диманов.
САШО ДИМАНОВ: Г-жо Кмет, благодаря Ви, Вие бяхте много обстоятелствена. От това, което разбрах от репликите на колегите и от Вас е, че финансово министерство не е обективно с тези данни и второто, което разбрах ще го обобщя в едно изречение, г-жо Кмет – Вие донесохте от 9 дерета вода, но стомната е счупена. Така, че аз не заблуждавам пернишката общественост, цитирам Ви, а казвам неща, които са реални. Просто Ви помолих с Вашите думи да направите така, че да ни убедите да гласуваме, обаче аз съм убеден как ще гласувам.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Реплика на Росен Симеонов.
РОСЕН СИМЕОНОВ: Реплика на колегите. Когато коментираме такива важни неща не трябва да се базираме на писания в преса и т.н. Аз така бързо реагирах. Това е едно изявление на Министерство на финансите, Дирекция „Връзки с обществеността и протокол” от 07.02.2013г., където информацията, която прочете колегата Диманов, общини с най – голям размер на просрочените задължения към 31.12.2012г. в млн.лв. са: На 1-во място – Перник с 14,1 млн.лв. Това е официално на сайта на Министерство на финансите и ключовата дума искам да кажа е просрочени задължения. Така, че може всеки един от вас да влезе в сайта и да го погледне.
ПЕТЬО ФЕТФОВ: Колеги, аз ще се опитам да бъда кратък и ще говоря само с цифри, тъй като на комисиите на дълго и на широко обясних мотивите, поради които групата на „Демократи за Перник” няма да подкрепи приемането на отчета за бюджета за 2012г. на община Перник. Започвам само с цифри и връщам не само за миналата година, а за още по – миналата година. Колеги, в бюджет 2011г. ние сме заложили по предложение на общинската администрация собствени приходи в размер на 31 018 321 лв. Изпълнението за тази година е 24 875 125лв., говоря единствено само за общинските приходи, без държавно делегираните дейности. Ако си спомняте още миналата година, когато приемахме бюджета, аз ви казах, че съм изключителен песимист дали въобще ще постигнем тази цифра, която е реалното изпълнение за 2011г., пак повтарям 24 875 125лв. и уви се оказах абсолютно прав, защото ние тази цифра не успяхме да я достигнем, а достигнахме цифрата от 19 684 169 лв. реално изпълнение за 2012г. Още тогава преди 1 година аз ви казах, че залагаме един кух обем в бюджета на Община Перник за 2012г. в размер около 10 млн.лв. Уви, това мое очакване беше надминато, тъй като кухата сума в бюджета за 2012г. е 12 008 450лв., т.е надвишихме и това, което аз очаквах, а именно около 10 млн.лв. Това показва, уважаеми колеги, една трайна тенденция при съставянето на бюджетите на Община Перник в собствените приходи да ни се предлага една сума, която не отговаря на реалните постъпления в бюджета на Община Перник или един кух обем. Именно това е първата причина, поради която няма да приемем бюджета тъй като, пак повтарям, това става трайна тенденция. Второто нещо, просрочените задължения на община Перник за 2012г. се увеличиха. Мисля, че тук няма човек, който това нещо да го отрече. След това, когато говорим за бюджета за 2013г. пак ще говоря с цифри, но тогава по – подробно. Факт е, че просрочените задължения са се увеличили. Според чл.44, ал.1, т.5 от ЗМСМА Кмета организира изпълнението на общинския бюджет. Основно поради тези две причини ние ще се въздържим от приемането на отчета за бюджет за 2012г.
ЗАСЕДАНИЕТО СЕ ВОДИ ОТ ЗАМЕСТНИК ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ПЛАМЕН БОРИСОВ:. Милена Миланова.
МИЛЕНА МИЛАНОВА: Г-н Председателстващ, г-жо Кмет, колеги, аз също благодаря за изчерпателния отговор на Кмета на общината и бих искала да обърна внимание на следното – да, г-жо Кмет, вероятно има общини, които имат банкови кредити като задължения, но когато обаче те се обслужват регулярно, това не ги прави такива в просрочие. Община Перник е общината, която е лидер на общините с просрочени задължения. Вашето лошо финансово управление, за което доказателства преди малко ни предоставихте с отчета, който направихте, практически доведе Община Перник до фалит. Така, че ние също не бихме могли да приемем това, което вие предлагате като отчет за меродавен такъв и за свършена работа. Напротив, твърдим, че и към днешна дата Община Перник е лидер на най – големия длъжник, благодарение на лошата финансова дисциплина, която вие ръководите.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Г-н Николаев.
НИКОЛАЙ НИКОЛАЕВ: Реплика. Г-жо Миланова, абсолютно не се съгласявам с вас. Не е вярно, че Перник е лидер като най – задлъжнялата община. Тъй като не сме в темата, извадил съм от финансовото министерство конкретните цифри. Когато влезем в темата за приемане на бюджета, ще ви направя много аргументирано и обстойно с данните от финансовото министерство. Има много по -задлъжнели от нас. Това не е вярно.
ЗАСЕДАНИЕТО СЕ ВОДИ ОТ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Реплика Росен Симеонов.
РОСЕН СИМЕОНОВ: Реплика. Е това трябва ли да ни успокоява, че има и по – задлъжнели и от нас?
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Валентин Петков.
ВАЛЕНТИН ПЕТКОВ: Уважаеми колеги, повод за моето изказване преди беше на колежката изказването. Ние всички виждаме, че в България се децентрализират дейности, но не се децентрализират финанси. Общинския бюджет е една каса, която разплаща държавно делегирани дейности в голямата си част. Всички знаем в какво време живеем и каква е обстановката в страната, но ще дам пример само с една община. Ще се въздържа да цитирам, тук колегите си носят лаптопите, могат да го кажат и след това ще се изкажа на ново при бюджета. Община, която е малко по – голяма от Перник, с приет бюджет от 91 млн.лв. за 2013г., чуйте добре, остатъчният размер на банковия кредит към 01.01.2013г. – 21 734 437 лв. и просрочени задължения – 7 млн. и 100 хил.лв.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Милена Миланова.
МИЛЕНА МИЛАНОВА: Аз мога да ви благодаря, че обръщате специално отношение към моето изказване, но практически всички вие се държите като на общо събрание на националното сдружение на общините. Обаче ние сме в Перник и имаме огромен дълг, който е нараснал и през 2012г. и ви моля да се концентрирате върху финансовото управление на нашата община. Това, че други общини имат финансови проблеми не колкото нашите, продължавам да твърдя, че ние сме най – задлъжнялата община, не би трябвало да е предмет на настоящия дебат. Говорим за Перник, коментираме отчета за изпълнение на бюджета на Община Перник и ви моля да се придържате към него.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Пламен Борисов.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Изказванията от лявата страна на залата ми дават удобен повод за увод към моя въпрос. Моля ви не въвеждайте в заблуждение публиката. Наистина за пореден път бъркате понятията дълг, задължения, просрочени задължения. Г-н Николаев, няма на вас да обяснявам какво е изпълнение и какво е неизпълнение. Това, че имате банкови кредити и много да давате, не означава, че сте лош човек, ако си ги обслужвате редовно. Така, че не посочвайте за пример общини, които имат големи банкови кредити и ги обслужват. Те си се управляват много добре и работите им си им вървят. При нас обаче нещата са много зле. При нас, ние не си плащаме дълговете, които сме поели за работа, която е свършена. Ние фалираме нашия местен бизнес. Ние не плащаме на работниците, не плащаме на предприемачите, а поемаме още и още задължения. Не случайно казвам ние. Всички тук ние сме отговорни. За това сме се събрали днес и моля не измествайте от дневния ред да казвате, че не се вмества в дневния ред, когато говорим за такива числа и задължения на общината. Моят въпрос към вас конкретно г-жо Янакиева, предполагам, ако не се лъжа това е 6-я отчет, който правите като Кмет. Бихте ли отговорили на всички перничани някога имала ли сте в своята практика да отчетете изпълнение на бюджет и поне с преходен остатък? Веднъж поне да е имало, да нямате дефицит с милиони левове?
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: От далечната вече 1999г. Община Перник е с просрочени задължения. Съжалявам, че не съм виновна за 1999г., уважаеми общински съветници. Добре би било да съм виновна, тъй като срещу вас стои един изключително лош човек по вашето току- що изказано мнение. Няма как да се отчете бюджет с излишък при тази ситуация трупани години наред задължения. Защо ли се случва това? Защо тогавашния кмет г-н Андреев, защо следващият кмет г-жа Георгиева, лека й пръст, защо аз, не успяваме да го направим? Вероятно, защото има нещо, което не позволява това да се направи. Вероятно разчета, изравнителна субсидия, допълващи субсидии, всичко това са фактори, които следва да бъдат преразгледани. Аз съм си правила труда да видя колко лева на 1 човек от населението от дадена община се полага например в най – богатата община ,както преди време уважаемия ексминистър Дянков отчете, в Шабла. Ами те са точно 2 пъти повече от тези, които се полагат на 1 гражданин в нашата община. Няма как да се случи. Аз преди малко не случайно ви говорих за това кои са богатите общини в момента – там, където има активно движение на земя, там където има активно движение на имоти, там където има туристическа дейност и носи ежедневни приходи от присъствие. Това е истината. Иначе вашите емоции, приемането на отчета или не, какво означава приемане на отчета? Вие не утвърждавате с този акт направените разходи. Това е отчет. Ако в него има математически грешки, ако има грешки по отношение отнасянето в съответен параграф на едни разходи или други – да, но осъзнайте за какво става дума. Вие не одобрявате разходите, вие приемате отчета, бланката, на която колегите от счетоводството и от сектора бюджети описват кое за какво е изхарчено и къде. Самата бланка одобрявате. Вие одобрявате, ако щете и чисто аритметично сметките. За това говорим, с цялото уважение към нашите емоции.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Реплика на г-н Борисов.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Реплика. Един път и аз да съм съгласен с вас, г-жо Кмет. Има нещо като причина в Перник. Има нещо и има нещо гнило в Перник и това сте Вие, г-жо Кмет, и Вашето лошо управление. Точно така. Тук се опитвате да ни заливате с цифри, с някакви фрагментарни числа, които от къде идват, народа не разбира. Зададох Ви ясен въпрос. Успяхте ли поне веднъж, поне веднъж във Вашето управление да оправите финансите на общината. За това Ви е избрал народа. Всяка година с всеки пореден бюджет Вие се оправдавате, че г-н Андреев като бивш кмет, покойната г-жа Георгиева нещо направила. Народа ви е избрал сега. Народа Ви повярва на Вас, защото Вие сте го убедили, че може да оправите финансите на общината. Пак Ви повтарям, един човек, едно семейство, една община, която има дългове, която може да ги обслужва не са лоши. Лоши са тези, които поемат още дългове без да са изпълнили старите си дългове. За това има нещо гнило в Перник.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Г-н Председател, аз наистина ви моля да влезете в ролята си, която ви се полага като пръв между равни и направете забележка, ако не за друго, то поне за възпитанието на уважаемия общински съветник. Г-н Борисов, жалко, много жалко, че Вашите езикови бариери не се слагат дори и пред толкова обикновени човешки неща. Какво значи, че аз съм „гнила”? Бихте ли обяснили на мен, защото не го разбирам? Аз може би съм малко по – глупава от Вас, и на перничани, как човека Росица Янакиева е гнила? С какво право Вие правите и закачате подобни етикети? Как употребявате подобни епитети? Кой сте Вие? Защо не се съобразявате с общоприетите норми? Какво Ви дава право? Вие го правите за пореден път. Ето от там някой казва нещо, добре ли Ви е? Как се чувствате? Има ли нещо в душичката Ви, което трепва, когато каже някой такова нещо? Много жалко! Вие сте малко по – голям от моите деца. Жалко, че не са Ви възпитали.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Г-н Борисов, на основание чл.19, ал.2, т.3, а именно да отправя лични нападки, оскърбителни думи, жестове или заплахи, ви правя официално напомняне за спазване на Правилника!
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Възразявам срещу това напомняне г-н Председател. Очаквам от нашия кмет да има достатъчна интелигентност поне веднъж да е прочел „Хамлет” и поне веднъж, прощавайте, да е прочел Шекспир и да знае какво е Хамлетов въпрос. Ако искате да помоля колегата Чушев да ви го изиграе и да ви напомни какво означава „има нещо гнило в Дания”? Някога чела ли сте Шекспир, г-жо Кмет?
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Катя Христова. Много моля групата в ляво да спазва Правилника и да не вдига шум в залата.
КАТЯ ХРИСТОВА: Уважаема г-жо Кмет, уважаеми г-н председател, уважаеми колеги общински съветници, изключително уважавам колегите зам.председатели на ОбС, но изключително съм възмутена от поведението на зам.председателя г-н Борисов. Четири години, Вие г-н Борисов, ни играете сцени и театри, а сега имате наглостта да правите такова изказване. Аз изключително имах друго мнение за вас, но сега съм разочарована. За това днес на това заседание имам едно принципно предложение, което искам да бъде отразено в протокола. Предлагам зам.председателите да получават хонорар само тогава, когато един от тях замества г-н Караилиев, когато отсъства по здравословни или по някакви други служебни причини. За това, тъй като г-н Борисов е много загрижен за средствата, за бюджета на ОбС и т.н. аз предлагам това нещо да бъде записано и ще продължавам да отстоявам тази кауза. А за следващите мои предложения, които ще бъдат, аз ще си направя съответната докладна записка. Така, че още един път моля г-н Борисов да не употребява такива изрази, които не му подобават на образованието, за което претендира.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Г-жо Христова, ще ви помоля вас и колегите при взимане на думата да не се отклоняват от обсъждания въпрос. Това, което го казахте, всичко се протоколира. Росен Симеонов.
РОСЕН СИМЕОНОВ: Аз понеже обичам да говоря с факти, отново ще ви дам една информация, също публикувана на сайта на Министерство на финансите на 26.02.2013г. Всеки може сам да си я прочете. Там има една таблица за увеличение на просрочените задължения по общини. Просрочени задължения към 31.07.2009г. за Перник, която пак е на първо място, са 6 218 607 лв. Просрочени задължения към 31.01.2013г. – 13 694 401 лв. или увеличението за този период на просрочените задължения е в размер на 7 475 794 лв. Единствената друга община, която е близка до нашите просрочени задължения като увеличение в размера на този период е Сливен – 7 137 000 лв. Но тук говорим за 2009 – 2013г.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Валентин Петков.
ВАЛЕНТИН ПЕТКОВ: Реплика. Да, Сливен има 7 млн.лв., да но аз преди малко не исках да цитирам други общини, но кредита на Сливен, главницата към 01.01. е 21 млн. и 700 и колко хил.лв. и има не както се каза, че няма просрочени задължения. Да, има 7 млн. задължения, но има и 21 млн. и 700 и не си спомням колко хиляди кредит. 3 600 000 лв.трябва да платят за тази и 600 000лв. лихва трябва да се плати върху тях.
РОСЕН СИМЕОНОВ: Дуплика. Очевидно колегите в ляво не са ме слушали като съм чел. Казах увеличение в размера на просрочените задължения. Точно за просрочени говоря. Да, Сливен има увеличение, защото те през 2009 г. са били нула, а нашите са били 6 200 000лв. Не говоря въобще за кредити, не говоря за нищо. Говоря само за просрочени задължения. И най – вече нека да говорим за Перник, а не за Сливен. Само дадох за сравнение, че ние заедно с тази община сме на първите 2 места.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Аз не знам до къде стигат икономическите познания, в частност счетоводните на един обикновен човек и как звучат нещата, за които говорим. Вземаме от банката 30 хил.лв. и едновременно с това имам неразплатени 7 хил.лв. Е колко са ми задълженията в момента като обикновен гражданин? Престанете да спекулирате с думата просрочени. Ами 37 хил.лв. са плюс лихвите на банката. Както и да го обяснявате, това е. Задълженията са 37 хил.лв., ако си обикновен човек. Урока е безплатен, който давам.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Благодаря за урока, г-жо Кмет, но ако с тези 30 си платите част от тези 7, ще ви останат пак 30. Пламен Борисов за изказване.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: От тук нататък г-н Председател, всеки път ще искам думата от Вас, когато чуя такава манипулация за банкови дългове и разликата между просрочие и неразплатен дълг. Винаги ще вземам думата да пояснявам, че да имате дълг от банката не е лошо нещо стига да си го обслужвате. Това, че в Перник нямаме банкови дългове, пази боже да имахме и тях да не обслужваме, имаме достатъчно други дългове, които ние не обслужваме. Ние сме в забава. Г-н Николаев, обяснете на г-жа Кмета какво означава забава.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Последно. Повече в този разговор няма да влизам. И все пак, когато 30 хил., взети от банката не се намират в джоба на гражданина, къде са те? Те са похарчени, заедно с другите 7, които са се дължат. Толкова. Безплатните уроци свършиха.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Реплика. Точно така, г-жо Кмет. Очакваме от Вас да кажете къде са похарчени като не са разплатени? Защото всяка година ОбС ви гласува един кух бюджет, който Вие искате. Нито ги изкарвате тези пари, които искате да Ви бъдат гласувани.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Ами Община Перник няма банкови кредити, г-н Борисов.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Не отклонявайте въпроса пак към банковите кредити. Никой тук не говори за банкови кредити. Община Перник е задължена на много кредитори. Община Перник е в забава. Община Перник не си плаща дълговете. Това е резултата от Вашето управление, пък Вие го наричайте както искате.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Милан Миланов.
МИЛАН МИЛАНОВ: Уважаеми г-н Председател, уважаема г-жо Кмет, уважаеми колеги, аз няколко пъти апелирам да свалим предизборната реторика от дневен ред. За най – голямо съжаление това не се случи. По стечение на обстоятелствата съм от 1991г. в ОбС и мога да ви кажа, че това, което се говори е точно така. Всички правителства без изключение – леви, десни, центристи, царисти и каквито искате, говорят за децентрализация, а се случва точно обратното. Все повече и повече се централизират нещата. Все повече и повече отговорности се дават на общината. Все повече и повече се забъркват законите и не могат да се определят дейностите на ОбС и на Кмет. Все повече някой иска да прехвърля дали държавата е виновна, дали ОбС или Кмета и никой не работи за интересите на хората. За най – голямо съжаление за краткия ми живот 2 пъти ставам свидетел на народно недоволство. Три пъти за съжаление – 90-те години, 97г. и сега пак. Ние сме хората, които са избрани в ОбС да решаваме проблемите на гражданите на Перник. ние сме хората да вземаме решения. Дали са прави или не са прави, поколенията ще отсъдят, но в момента ние само празно говорене вършим. Говорим, говорим, научихме се да говорим, а не да работим. Едно време имаше един управляващ в България и казваше „дела, дела и пак дела” и много правилно било, защото сега няма никакви дела. Всеки гледа от политиката да извлече максимална изгода и да каже приказки, които дали ще хванат декиш или няма да хванат декиш, не е много важно. И за това предлагам уважаеми дами и господа общински съветници, дайте да си свършим работата, за която сме се събрали тук днес, а именно да гледаме отчета за бюджет 2012г. и проекта за бюджет 2013т. Идват само след няколко седмици възможността всеки един от вас по медиите, по телевизия, по радио да си казва политическата реторика, да обещава за пореден път на гражданите на България какви низ от чудеса ще се случат. За това Ви предлагам, г-н Председател, да прекратим дебатите по темата отчет за бюджет за 2012г. и да преминем към гласуване.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Преди това реплика на Катя Христова.
КАТЯ ХРИСТОВА: Реплика. Г-н Миланов, изключително много Ви уважавам, вие това го знаете, но аз предлагам да се откажете от заплатата и от възнагражденията и аз, и Вие да дадем пример на пернишката общественост, че наистина работим за бюджета на ОбС.
МИЛАН МИЛАНОВ: Дуплика. Г-н Председател, тъй като г-жа Христова непрекъснато говори за нашите възнаграждения, направих си труда, сигурно е права, направих си труда и ще имам въпрос към Кмета на Община Перник. Тя оглавява един Съюз на пенсионерите, който съюз издържа 16 помещения, които всички ние данъкоплатците на Община Перник ги плащаме, абсолютно всички без изключение, ток, вода, парно, всички консумативи. Всички ние заплащаме на работещите в този клуб на пенсионера, служители които обслужват, само забележете, само съюза на пенсионерите, защото на комисия по бюджет и финанси г-жа Христова заяви в прав текст, че в тези клубове могат да участват само хора, които са членове на съюза на пенсионерите и плащат членски внос. Така, че сумата, която се дава на г-жа Христова е многократно по – голяма от сумата, която получават зам.председателите.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Г-н Миланов, много моля да не се отклоняваме. Направена е процедура. Първо ще направя забележка, защото за сетен път, г-жо Христова, мисля, че това е лична обида към г-н Миланов и ви правя напомняне да спазвате Правилника. А по отношение на г-н Миланов, да не се отклоняваме от обсъждания въпрос и в следващата точка, ако имате конкретно предложение по отношение на пенсионерските клубове давам възможност за изказвания, ще вземете думата. Г-жо Христова, лично обяснение.
КАТЯ ХРИСТОВА: Лично обяснение. Г-н Миланов, аз се учудвам на Вашето изказване, за това, защото аз лично не получавам тези средства. Това е законово положение. Така, че в клубовете уредниците, които работят това не са пенсионери, а това са хора, които са регистрирани в Бюрото по труда без работа и им се плаща. Така, че това само Вас ви успокоява и да заблудите присъстващите.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Направено беше процедурно предложение. Който е съгласен да прекратим дебатите и да преминем към гласуване на докладната записка, моля да гласува.
ГЛАСУВА СЕ:
ЗА – 21
ПРОТИВ – няма.
ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ – 9
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛЕВ: Прекратяваме дебатите. Преминаваме към гласуване на ДЗ вх.110/22.02.2013г. Пред вас е представен проект за решение. По проекта за решение не чух никакви предложения. Който е съгласен с проекта за решение, така представен от Кмета по ДЗ вх.110/22.02.2013г. във всичките му точки амблок, моля да гласува поименно.
ГЛАСУВА СЕ:
АННА ГЕОРГИЕВА ПЕТРОВА – ЗА
БОЖАН ЙОАНОВ СПАСОВ – не е в залата
БОЖИДАР СТАНИМИРОВ ЖИВКОВ – не е в залата
ВАЛЕНТИН ЛЮБЕНОВ ПАВЛОВ – ПРОТИВ
ВАЛЕНТИН НИКОЛЧОВ ПЕТКОВ –ЗА
ВАСКО ХРИСТОВ ЧУШЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ВЛАДИМИР ВИДЕНОВ ПАВЛОВ – ПРОТИВ
ВЛАДИСЛАВ СПАСОВ КАРАИЛИЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ГАЛИНА РАНГЕЛОВА АСЕНОВА – отсъства
ГЕОРГИ ВАСИЛЕВ ЦВЕТКОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ГЕОРГИ ПЕТРОВ ЗАХАРИЕВ – не е в залата
ДАНИЕЛА ГЕНАДИЕВА ЯНКОВА – ЗА
ДЕНИСЛАВ ВИОЛИНОВ ЗАХАРИЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ДЕСИСЛАВ СТЕФЧОВ АСПАРУХОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ИВАЙЛО КИРИЛОВ БОГДАНОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ИВАН ОГНЯНОВ ИВАНОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ИВО КИРИЛОВ ИВАНОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
КАМЕЛИЯ РУМЕНОВА КИРИЛОВА – не е в залата
КАТЯ ЕВТИМОВА ХРИСТОВА – ЗА
ЛЮБОМИР АЛЕКСАНДРОВ ЖОТЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ЛЮДМИЛ ДИМИТРОВ ГЕОРГИЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
МАРИЯ МАРИНОВА ИВАНОВА – ПРОТИВ
МИЛАН ВОЙНОВ МИЛАНОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
МИЛЕНА МЕТОДИЕВА МИЛАНОВА – МАРТИНОВА – ПРОТИВ
МИХАЛ МАНОИЛОВ АЛЕКСИЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
НЕНКО ВИКТОРОВ ТЕМЕЛКОВ – ЗА
НИКОЛАЙ ИВАНОВ НИКОЛАЕВ – ЗА
НИКОЛАЙ ЛЮБЧЕВ ДРАГОМИРОВ – ПРОТИВ
ПЕТЪР АНАСТАСОВ ЯНКОВ – ЗА
ПЕТЪР ЙОРДАНОВ СТОИМЕНОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ПЕТЬО ДОНКОВ ФЕТФОВ – ПРОТИВ
ПЛАМЕН ЕВГЕНИЕВ БОРИСОВ – ПРОТИВ
РАЛИЦА ИЛИЕВА АНДРЕЕВА –ЛЮБЕНОВА – ЗА
РОСЕН ЦВЕТАНОВ СИМЕОНОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
РУМЕН АТАНАСОВ ВАТАШКИ – ЗА
РУМЕН ДРАГОМИРОВ ТАНЕВ – отсъства
РУМЯНА ТОДОРОВА ГЬОРЕВА – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
САШО СТЕФАНОВ ДИМАНОВ – не е в залата
СТОЙЧО СЛАВЧОВ ВАСИЛЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ТАТЯНА КОСТАДИНОВА ВАНГЕЛОВА – ХРИСТОВА – ЗА
ЦВЕТАНА ИВАНОВА ПИРАЛКОВА – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
Резултати от гласуването: ЗА -10 , ПРОТИВ –7 , ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ – 17. ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Проекта за решение по Докладната записка не се приема.
ВАЛЕНТИН ПЕТКОВ: Г-н Председател, аз като някой човек няма да кажа 3 пъти да искаме, но моля ви, от името на група прегласуване.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Съгласно Правилника обявявам прегласуване. Който е съгласен с проекта за решение по ДЗ вх.№110/22.02.2013г., моля да гласува поименно.
ГЛАСУВА СЕ:
АННА ГЕОРГИЕВА ПЕТРОВА – ЗА
БОЖАН ЙОАНОВ СПАСОВ – ЗА
БОЖИДАР СТАНИМИРОВ ЖИВКОВ – не е в залата
ВАЛЕНТИН ЛЮБЕНОВ ПАВЛОВ – ПРОТИВ
ВАЛЕНТИН НИКОЛЧОВ ПЕТКОВ –ЗА
ВАСКО ХРИСТОВ ЧУШЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ВЛАДИМИР ВИДЕНОВ ПАВЛОВ – ПРОТИВ
ВЛАДИСЛАВ СПАСОВ КАРАИЛИЕВ – ПРОТИВ
ГАЛИНА РАНГЕЛОВА АСЕНОВА – отсъства
ГЕОРГИ ВАСИЛЕВ ЦВЕТКОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ГЕОРГИ ПЕТРОВ ЗАХАРИЕВ – не е в залата
ДАНИЕЛА ГЕНАДИЕВА ЯНКОВА – ЗА
ДЕНИСЛАВ ВИОЛИНОВ ЗАХАРИЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ДЕСИСЛАВ СТЕФЧОВ АСПАРУХОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ИВАЙЛО КИРИЛОВ БОГДАНОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ИВАН ОГНЯНОВ ИВАНОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ИВО КИРИЛОВ ИВАНОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
КАМЕЛИЯ РУМЕНОВА КИРИЛОВА – ЗА
КАТЯ ЕВТИМОВА ХРИСТОВА – ЗА
ЛЮБОМИР АЛЕКСАНДРОВ ЖОТЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ЛЮДМИЛ ДИМИТРОВ ГЕОРГИЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
МАРИЯ МАРИНОВА ИВАНОВА – ПРОТИВ
МИЛАН ВОЙНОВ МИЛАНОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
МИЛЕНА МЕТОДИЕВА МИЛАНОВА – МАРТИНОВА – ПРОТИВ
МИХАЛ МАНОИЛОВ АЛЕКСИЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
НЕНКО ВИКТОРОВ ТЕМЕЛКОВ – ЗА
НИКОЛАЙ ИВАНОВ НИКОЛАЕВ – ЗА
НИКОЛАЙ ЛЮБЧЕВ ДРАГОМИРОВ – ПРОТИВ
ПЕТЪР АНАСТАСОВ ЯНКОВ – ЗА
ПЕТЪР ЙОРДАНОВ СТОИМЕНОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ПЕТЬО ДОНКОВ ФЕТФОВ – ПРОТИВ
ПЛАМЕН ЕВГЕНИЕВ БОРИСОВ – ПРОТИВ
РАЛИЦА ИЛИЕВА АНДРЕЕВА –ЛЮБЕНОВА – ЗА
РОСЕН ЦВЕТАНОВ СИМЕОНОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
РУМЕН АТАНАСОВ ВАТАШКИ – ЗА
РУМЕН ДРАГОМИРОВ ТАНЕВ – отсъства
РУМЯНА ТОДОРОВА ГЬОРЕВА – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
САШО СТЕФАНОВ ДИМАНОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
СТОЙЧО СЛАВЧОВ ВАСИЛЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ТАТЯНА КОСТАДИНОВА ВАНГЕЛОВА – ХРИСТОВА – ЗА
ЦВЕТАНА ИВАНОВА ПИРАЛКОВА – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
Резултати от гласуването: ЗА -12 , ПРОТИВ –8 , ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ – 17.
Общинският съвет Перник, на заседание, състояло се на 27.02.2013г., след като обсъди Докладна записка /вх.№ 110/22.02.2013 г./ от Р. Янакиева – Кмет на Община Перник и Становища на всички постоянни комисии, относно: Приемане отчета за касовото изпълнение на бюджета на Община Перник за 2012 г.
На основание чл. 21 ал.1 т.6 и ал.2,във вр. чл. 27 ал.4 и ал.5 от ЗМСМА, чл.30 ал.1 от Закона за общинските бюджети; чл.9 ал.1 и ал.2 от Закона за общинския дълг, както и във вр. с разпоредбите на чл. 57 ал.1 от Наредбата за условията и реда за съставяне, изпълнение и отчитане на бюджета на Община Перник(приета с решение №124/11.04.2012г.), след поименно гласуване с 12 /дванадесет/ гласа „ЗА”, 8 /осем/ гласа „ПРОТИВ” и 17 /СЕДЕМНАДЕСЕТ/ гласа „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ”, прие
Р Е Ш Е Н И Е
№ 405
1. Не приема отчета за касовото изпълнение на бюджета за 2012 г. в размер на 49 614 880 лв.
2. Не приема отчета за изпълнение на извънбюджетните сметки и фондове за 2012 г., съгласно приложени справки.
3. Не приема отчета за състоянието на общинския дълг, съгласно чл.9, ал.1 и ал.2 от Закона за общинския дълг, съгласно приложени справки.
4. Не приема отчета за капиталовите разходи към 31.12.2012 г.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Обяснение на отрицателен вот. Гласувах „против”. Както г-жа Кмета се опита отново да унизи ОбС и да каже, че няма смисъл от това гласуване и че ние подписваме една бланка и си отиваме. Искам от тук на сетне, предстои следващата точка от дневния ред, която е много важна и е свързана с това, което направихме сега, да поясня и на г-жа Кмета и на всички вас колеги. Има Закон за бюджета, ЗОБ, който все още действа и в тях е залегнал т.нар. бюджетен процес. В бюджетния процес участват много институции, една от които е ОбС. Аз настоявам Кмета на Община Перник да уважава ОбС и от тук насетне да се въздържа от такива изказвания, омаловажаващи неговото значение, а и от там омаловажаващи значението на суверена, народа, който е избрал този ОбС.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Петьо Фетфов.
ПЕТЬО ФЕТФОВ: Уважаеми колеги, тъй като градуса на напрежението доста се вдигна още при отчета, от името на група „Демократи за Перник” – 10 минути почивка. Нека да бъдем точни, да се съсредоточим и след 10 минути да минем към най – важния въпрос от днешната сесия.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Обявявам 15 минути почивка.
ОБЯВЕНА БЕШЕ ОБЯВЕНА 15 МИНУТИ ПОЧИВКА. ЗАСЕДАНИЕТО ПРОДЪЛЖИ В 11.50 Ч. С ПРОВЕРКА НА КВОРУМА. В ЗАЛАТА ПРИСЪСТВАТ 26 ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ.
ПО ТОЧКА 5 ОТ ДНЕВНИЯ РЕД – ДЗ ВХ.№77/08.02.2013Г. ОТ РОСИЦА ЯНАКИЕВА – КМЕТ НА ОБЩИНА ПЕРНИК, ОТНОСНО: ПРИЕМАНЕ НА БЮДЖЕТА НА ОБЩИНА ПЕРНИК ЗА 2013Г.:
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: По точката от дневния ред се е записал Красимир Панев за изказване от сдружение „Справедливост за Големо Бучино”. Г-жо Кмет, заповядайте по точката от дневния ред.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Уважаеми госпожи и господа общински съветници, уважаеми кметове и кметски наместници, уважаеми съграждани перничани, макро рамката, която ние предлагаме на бюджета за 2013г. е в размер на 56 629 600 лв. При съставянето на проекта на бюджет за 2013г., ние като администрация на Община Перник сме отчели следните по – важните показатели и характеристики: най – силната година за евроинвестиции е 2013г. В нея ще се приключват и ще се започват проекти, които трябва да бъдат приключении в рамките на този програмен период в т.ч и проект, които следва да приключат най – късно до средата на 2015г. Едновременно с това сме отчели сериозното изоставане на общинския бюджет от основните макротенденции спрямо останалата публична сфера. Продължава дофинансирането със собствени средства на част от делегираните дейности от държавата на общината, чиито разходни стандарти драстично изостават от реалната издръжка. Пример – вижте образованието. То е може би най – драстичния пример, да не говорим за социални дейности и други. Затруднена адекватна поддръжка на общинската инфраструктура. Държавата предоставя актуализирани трансфери в размер на 22 643 323 лв. Общата субсидия за делегираните от държавата дейности е в размер на 20 095 623 лв. Общата изравнителна субсидия е в размер на 1 674 500 лв. Субсидията за зимно поддържане на общинските пътища е в размер на 244 900 лв. И общата субсидия за капиталови разходи е в размер на 628 300лв. в т.ч и субсидията, забележете, за ремонт на пътища и то общински в размер на 204 500 лв. Преходния остатък от 2012г. в държавни дейности е в размер на 2 594 403лв. Какво предвиждаме за общинските приходи за 2013г.? А именно те са в размер на 31 843 076лв., от които: местни данъци – 8 784 576лв., местни такси 9 743 500лв., преходи от управление на общинско имущество и от дейност в размер на 13 465 000лв., дарения и помощи и други получени безвъзмездно суми от страната в размер на 250 000 лв. Ако се погледне структурата на бюджета, който предлагаме, на проекто бюджета в приходната му част става ясно , че 40% от приходите се очаква да дойдат от държавата и останалите 60% да бъдат общински приходи. На следващият слайд вие виждате дела по основни функции на общите разходи на общината за 2013г. в хил.лв. и в проценти. Най – голяма е тежестта в сферата на образованието, в икономическите дейности и услуги, в жилищно строителство, БКС и опазване на околната среда, в капиталови разходи и съответно другите дейности, които извършваме в общи държавни служби – отбрана и сигурност, соц.осигуряване и здравеопазване. На следващият слайд вие виждате проекта за бюджет, представен по функции по отношение на разходите за делегираните от държавата дейности на Община Перник през 2013г. в хил.лв. Отново най – големият разход от 15 654 400лв. или 69,2%, които се предвиждат в образователната система и знаете, че те са на база на единен държавен стандарт. Следваща сума, за която говорим са средствата, които са за отбрана и сигурност в размер на 8,4%, а в абсолютни стойности – 1 910 700лв. На следващо място са общите държавни служби в размер на 1 793 400 лв. или 7,9%, което представлява стандарта в администрацията. На следващо място са социалното осигуряване, подпомагане, соц.грижи, за хора, които имат нужда от това в размер на 1 037 000лв. или 4,6%. Почивно дело, култура, религиозни дейности – 848 600лв. или 3,8% и икономически дейности и услуги, най – малък процент – 284 200 лв. или 1,3%. На следващият слайд са показани по функции разходите за местни дейности на Община Перник за 2013г. пак в хил.лв. и в проценти. От слайда е видно, че най – голямата тежест е в благоустрояването, комуналното стопанство и опазване на околната среда – 9 млн. 874 хил.лв. или 29.6%., зад които цифри се крие на първо място всички дейности, свързани с хигиенизирането, сметосъбирането и сметоизвозване в Община Перник. Следващите по обем разходи са капиталовите разходи и лихви – 8 833 300 лв. или 26,4%., икономическите дейности и услуги в абсолютни стойности 7 556 200 лв. или 22,6%. На следващо място е образованието, това, което дофинансираме ние – 1 млн. 590хил., 5,1 %. Разбира се за почивно дело, култура, религиозни дейности, на следващо място в абсолютни стойности – 971 хил.лв., 2,9% и на предпоследно място соц.осигуряване и подпомагане, тъй като вие сами разбирате, че там са предимно делегираните дейности, това е само дофинансирането – 598 хил.лв. или 1,8% и на последно място отбрана и сигурност в размер на 275 хил.лв. или 0,8%.от собствените средства на Общината, които се предоставят за съответните дейности. На този слайд се вижда дела на основните функции в разходите за дофинансиране на делегираните от държавата дейности. Видно е, че в образованието отиват 564 хил.лв. или 60,7%. В общи държавни служби 350хил.лв. или 37,7%, и в почивно дело, култура и религиозни дейности – 15 хил.лв. или 1,6%. Бих искала да кажа, че така е записан параграфа почивно дело, култура и религиозни дейности, основно на всякъде, където се говори за този параграф разбираме дейностите в сферата на културата.
Сега да видим на практика кои дейности финансираме. Това са дейности, свързани с управление на общинската администрация, дейности, свързани със здравеопазване, ремонти и поддържане на водопроводната и уличната мрежа, осветлението на улиците и площадите, поддържането на чистотата и зелените площи в населените места, подпомагане дейността на културните институции, поддържане на спортната база и подпомагане на дейността на спортните клубове през 2013г.
Акцентите в нашия бюджет за 2013г.
Образование – 17 890 414 лв.
Средства за финансиране на делегираните от държавата дейности по образование, определени по единни разходни стандарти – 15 289 792 лв.
Собствени приходи – 59 565 лв.
Преходен остатък от миналата година – 305 015 лв.
Дофинансиране – 546 042 лв.
Средства за издръжка обезпечени с местни приходи – 1 690 000 лв.
Това са преимуществено, разходите, които общината влага от собствените средства за издръжка на детските градини по консумативи, храна.
В здравеопазването предвиждаме в бюджета през тази година 1 339 292 лв., от които:
Средства по единни стандарти за здравеопазване – 1 019 292 лв.
Средства за издръжка на детските ясли и субсидия за болница за долекуване и рехабилитация – 320 000 лв.
В социалните дейности и услуги: 1 635 800 лв., от тях:
Средства за финансиране на делегираните от държавата дейности за социални услуги, определени по единни разходни стандарти за сферата – 988 888 лв. В този сектор има преходен остатък от миналата година в размер на 48 756 лв.
Средства за издръжка на домашен социален патронаж и програми за повременна заетост, която реализираме – 598 156 лв.
По поддръжката на териториите за обществено ползване и благоустрояване, предвиждаме 9 874 640лв., от тях:
Ел. енергия за улично осветление и поддръжка – 1 332 140 лв.
Поддръжка на зелени площи – 700 000 лв.
В и К дейности – 250 000 лв.
Обществена хигиена и сметосъбиране – 7 192 500лв.
В култура, спорт и почивно дело предвиждаме 1 834 752 лв., от които:
Средства за общински културни институти с регионален характер разпределени по единни разходни стандарти – 491 646лв. Това са музея, библиотеката и галерията.
Субсидия- читалища – 351 176лв.
Дофинансиране, именно за читалищата – 15 000 лв.
Преходен остатък – 29 011 лв.
Дейности финансирани с общински приходи – 831 116 лв.
Спортни мероприятия и подпомагане на спортни клубове – 140 000 лв.
В икономически дейности и услуги предвиждаме – 8 252 112 лв., от които:
Основен и текущ ремонт на пътища – 3 992 931лв.
Снегопочистване – 244 900 лв.
Други дейности по икономиката – общински предприятия и младежки дейности – 4 014 281 лв.
Как разпределихме ограничените средствата по второстепенни разпоредители? Вие виждате на слайда това са средствата, които предлагаме да бъдат разпределени на Община Перник и разбира се на кметствата като второстепенни разпоредители. Тук сме изхождали от база броя на населението на съответната територия.
І. Собствен бюджет на Община Перник 30 941 436 8. Калкас 75 200
– държавни дейности 2 832 434 в т.ч. ФРЗ 18 792
– Местни дейности 17 018 327 издръжка 56 408
– дофинансиране 365 000 9. Кралев дол 51 925
-капиталови разходи 8 778 522 в т.ч. ФРЗ 18 409
-в т.ч. преходен остатък 1 947 153 Издръжка 33 516
10. Люлин 58 200
ІІ. Кметства 2 820 345 в т.ч. ФРЗ 16 029
1. Богданов дол 36 500 Издръжка 42 171
в т.ч. ФРЗ 12 925 11. Мещица 48 300
издръжка 23 575 в т.ч. ФРЗ 16 666
2. Батановци 216 500 Издръжка 31 634
в т.ч. ФРЗ 43 307 12. Перник-Изток 1 080 000
издръжка 173 193 в т.ч. ФРЗ 86 721
3. Бела вода 73 500 Издръжка 993 279
в т.ч. ФРЗ 17 502 13. Расник 33 000
издръжка 55 998 в т.ч. ФРЗ 12 967
4.Голямо Бучино 44 000 Издръжка 20 033
в т.ч. ФРЗ 17 502 14. Рударци 80 000
издръжка 26 498 в т.ч. ФРЗ 20 734
5. Дивотино 110 520 Издръжка 59 266
в т.ч. ФРЗ 25 367 15. Студена 102 100
Издръжка 85 153 в т.ч. ФРЗ 23 100
6. Драгичево 114 000 Издръжка 79 000
в т.ч. ФРЗ 26 575 16. Църква 545 000
Издръжка 87 425 в т.ч. ФРЗ 39529
7. Кладница 80 500 Издръжка 505 471
в т.ч. ФРЗ 20 776 17. Ярджиловци 71 100
Издръжка 59 724 в т.ч. ФРЗ 23 582
издръжка 47 518
В образованието виждате:
ІІІ. Училища- ОБРАЗОВАНИЕ 17 905 227 Общински комплекс “Дворец на културата” 476 715
ДЪРЖАВЕН СТАНДАРТ 15 289 792 в т.ч. ФРЗ 307 116
– собствени приходи 59 565 издръжка 169 599
– дофинансиране 546 042 Регионална библиотека “Св.Минков” 238 368
– местна дейност 1 690 000 в т.ч. ФРЗ 152 607
– преходен остатък 319 828 издръжка 85 761
V. ДЕЙНОСТИ И УЧРЕЖДЕНИЯ 4 961 814 Художествена галерия 62 450
Младежки дейности 447 812 в т.ч. ФРЗ 37 811
в т.ч. ФРЗ 117 510 издръжка 24 639
издръжка 330 302 ДТ “Боян Дановски” 234 956
ОП “Пазари” 193 167 в т.ч. ФРЗ 179 362
в т.ч. ФРЗ 70 383 издръжка 55 594
издръжка 122 784 Културно-информационен център 83 708
ОП “СУОС” 148 216 в т.ч. ФРЗ 39 809
в т.ч. ФРЗ 109 425 издръжка 43 899
издръжка 38 791 Дневен център за деца с увреждания 208 668
ОП “Столово хранене” 274 242 в т.ч. ФРЗ 133 347
в т.ч. ФРЗ 78 971 издръжка 75 321
издръжка 195 271 -преходен остатък 1 020
ОП “Спортни имоти” 627 350 Дневен център за възрастни с увреждания 282 429
в т.ч. ФРЗ 207 333 в т.ч. ФРЗ 147 448
издръжка 420 017 издръжка 134 981
ОП “Обредни дейности” 134 373 – преходен остатък 5 565
в т.ч. ФРЗ 64 298 Център за соц. рехабилитация и интеграция 108 440
издръжка 70 075 в т.ч. ФРЗ 83 860
ОП “Общинско обслужване” 896 456 издръжка 24 580
в т.ч. ФРЗ 646 860 – преходен остатък 6 000
издръжка 249 596 Приют 76 193
– в т.ч. Общинско обслужване 550 000 в т.ч. ФРЗ 40 130
в т.ч. ФРЗ 519 862 издръжка 36 063
издръжка 30 138 – преходен остатък 10 193
– в т.ч. Домашен социален патронаж 346 456 Център за обществена подкрепа 195 358
в т.ч. ФРЗ 126 998 в т.ч. ФРЗ 80 270
издръжка 219 458 издръжка 115 088
Исторически музей 221 025 -преходен остатък 25 978
в т.ч. ФРЗ 165 171 Защитено жилище 51 888
издръжка 55 854 в т.ч. ФРЗ 32 691
издръжка 19 197
ВСИЧКО: 56 629 600
Инвестиционната ни програма е в размер на 33 036 385 лв. в т.ч.:
• Нови инвестиционни разходи за 2013 г.
• Инвестиционно проектиране
• Оборудване
• Просрочени задължения
На следващият слайд е показан Поименния списък с обектите, които предлагаме да бъдат финансирани.
На първо място сме записали – основен ремонт на моста „Ив.Вазов” с 69 хил.лв.;
Ремонтно възстановителни работи на ОДЗ №11 като саниране; Възстановяване на ЦДГ”Пролетен цвят” с 228 хил.лв.;
Неотложно – възстановителни работи на ІV СОУ;
Възстановителни работи на ОУ с.Дивотино – 86 хил.лв.;
Неотложните – възстановителни работи на 14 бр. храмове на територията на Община Перник;
Това са все обекти, които са пострадали от земетресението на 22 май.
Подобряване туристическата атракция „Средновековна крепост Кракра” с целева субсидия и със собствени средства;
За придобиване на ДМА за благоустрояване на квартали и населени места предлагаме 21млн. 912 хил.лв.;
За В и К в квартали и населени места 1 083 191 лв.;
За отопление, винталация и климатизация 30 хил.лв. Това е изграждане на дворната мрежа на детската гради в кв.”Тева”.
За електро изграждане 68 хил.лв., което е предимно връзките, които трябва да се направят освен на градината „Родолюбче”, така и на градината в Батановци.
За проектиране и проучване предвиждаме 638 052 лв.
За закупуване на оборудване – машини и съоръжения 283 911 лв.
За ДНМА, които са свързани преди всичко с изработването и поддръжката на подробни устройствени и кадастрални планове във всички населени места в Общината, сме предвидили 150 хил.лв.
Дейностите по прилагането, поддръжката и изменението на подробните устройствени планове са 100 хил.лв. и обследването на ен.ефективност и сертифициране на сгради, общинска собственост, каквито са: ЦДГ №3, ЦДГ №8, ОДЗ „Миньорче”, VІ-то училище, VІІ-мо училище, ОУ с.Ярджиловци, ОУ гр.Батановци, са 50 хил.лв.
Разбира се предвиждаме и 3 848 619 лв. за разплащане на стари задължения на Община Перник по капиталови разходи.
На следващият слайд виждаме предвидените средства за благоустрояване на квартали и населени места, за изграждане през 2013г. със съответната разшифровка, това са 21 912 882 лв. Сред тях – „Дом и бъдеще за децата в риск”, средства, които се предоставят по програма.
Това са 18 804 048 лв. средствата за изграждане на регионалната система за управление на отпадъците в регион Перник. Това са 96 хил.лв. за изграждане на гробищния парк в с.Богданов дол. Това са 399 156 лв. за изграждане на улица, свързваща ул. „Освобождение” и ул. „Република”, за да извадим преминаването на тежките коли, които вкарват отпадъците за депото от Стара Тева. Това е изграждане на пътна връзка на автомагистрала Люлин с пътя Суходол – Бучино, включваща изработване на парцеларен план и процедури за неговото прилагане на стойност 274 500 лв. Това е изграждане на подпорна стена на ул.”Пирдоп” за 15 200 лв. Това е изграждането на улицата за новата детска градина на кв.”Тева”, за да има връзка с нея, дългоочаквана градина в размер на 120 хил.лв.Това е вертикалната планировка на ЦДГ №2 „Родолюбче” в парка на гр.Перник и ОДЗ „Валентина Терешкова” в гр.Батановци, защото знаете, че след строителството там трябва да се оправят дворовете. Нашите очаквания са до края на първото полугодие и двете градини да влязат в експлоатация. Това е изграждане на ул.”Панега” в кв.”Калкас” за 30 хил.лв. Изграждане на ул.”Златоград” в кв.”Изток” за 50 хил.лв. Изграждане на отводнителна канавка и вело алея в Рударци за 50 хил.лв. Инженеринг за изграждане улици в кв.”Църква” – „Йордан Лютибродски” и „Костенец” на стойност 255 хил.лв. Това е изграждане на ул. „Брезовица” в с.Кладница за 120 хил.лв. Това е инженеринг и изграждане на 5 бр. улици с обща дължина 1000 л.м. в кв.”Калкас” за 560 500 лв. Това е изграждане на парк и спортна площадка „Слатина” с.Дивотино за 50 хил.лв. Това е изграждане на тротоари и канавка на ул.”Черни връх” с.Рударци за 50 хил.лв. Това е саниране на ОУ с.Ярджиловци за 90 хил.лв. Това е довършване на лятното кино, тук в центъра на града за 26 212лв. и работа по благоустрояване на междублокови пространства в размер на 50 хил.лв.
В и К по квартали и населени места – разшифровка: На тези 1 083 191 лв., за които вече говорих. Знаете, че има споразумение, писмено между Община Перник и Агенция пътна инфраструктура за изграждане на резервоар за питейна вода в с.Голямо Бучино, съгласно което споразумение двете страни следва да дадат 50/50 необходимата сума за изграждане. Проекта е одобрен от АПИ. За това са заложени 238 191 лв. изграждане на вътрешна улична водопроводна мрежа в с.Ярджиловци за 280 хил.лв. Там беше изграден довеждащия водопровод. Трябва да се направи вътрешната мрежа. Изграждане на водопровод на ул.”Вл.Граматик” за 12 хил.лв. Това между другото е връзка на Центъра за настаняване от семеен тип, който изграждаме по проект по оперативна програма. Това е довършване, водохващане и водопровод от водоизточник „Студенко” в с.Чуйпетлово за Боснек. Това е изграждане водопровод на ул. „Престола” в с.Лесковец за 3 хил.лв. Това е инженеринг за допълнително водоснабдяване на с.Студена от каптаж „Ждрелото”. Ние направихме срещи и сме се договорили с ВиК да поделим разходите, с което да подадем стабилно водозахранване на Студена, в рамките на 40 хил.лв. Изграждане на ново водохващане в местността „Червена круша” и довеждащ водопровод в с.Расник за 15 хил.лв., с което се надяваме, че ще може да отпадне водния режим в това населено място през летните месеци. Изграждане канализация на ул.”Златоград” в кв.”Изток” за 120 хил.лв. Изграждане канализация на ул.”Кокиче” гр.Перник за 200 хил.лв. Изграждане канализация на ул. „Липа”, Перник за 150 хил.лв. Това са улиците, които останаха извън проекта, който реализирахме в този район на града. Отопление, вентилация и климатизация, става дума за дворната мрежа на „Родолюбче” в Перник за 30 хил.лв., защото новата сграда е вече коренно различна. Тя е двойно, че и тройно по – голяма и не може да бъде захранена със съществуващата дворна мрежа. Следващото, за което говорим това е ел.изграждането. Това е кабелно захранване на Център за настаняване на деца от семеен тип на ул.”Вл.Граматик”, проекта за който говорим – 15 хил.лв. Кабелно захранване на защитеното жилище на ул.”Луганск”, по същия проект – 15 хил.лв., те не влизат в проекта, който е одобрен и се изработва с целеви средства от оперативните програми. Тъй като има една разпореждане на закона, само ще помоля г-жа Никифорова да ми помогне, дали беше до края на тази година или до края на следващата може би беше, всички учебни заведения да бъдат оборудвани с гръмоотводни инсталации, които имат съответни параметри. По настояване на представители на работодателите в сферата на образованието сме заложили изграждането на 6 такива гръмоотводни инсталации за 38 хил.лв. по отношение проучване и проектиране, предлагаме да бъди финансирано с 10 хил.лв. изработването на проект за корекция на коритото на р.Маниш в кв.”Изток” като втори етап. Там първия е изпълнен. Изработване на инвестиционен проект за помпена станция за висока зона в с.Черна гора за 5 хил.лв. Проектиране на водопровода, за който говорих на ул.”Вл.Граматик” за Центъра за настаняване от семеен тип – 4 хил.лв. Проектиране тротоар и канавка на ул.”Черни връх”,с. Рударци – 4хил.лв. Проектиране на 5 бр. улици в кв.”Калкас” – 16 хил.лв. Проектиране на ритуална сграда в гробищния парк в гр.Перник – 9 хил.лв. Проектиране на реконструкцията на пътя към болницата, белодробната в Перник – 4 500 лв. Знаете, че е в доста тежко състояние. Изработване на работни проекти по оперативна програма „Регионално развитие”, „Зелена и достъпна градска среда” в размер на 135 552 лв. Строителен надзор, защото всички тези обекти, на тях трябва да се упражнява по смисъла на закона строителен надзор, за 200 хил.лв., както и авторски надзор за 250 хил.лв.
Разшифровката на Машини и съоръжения. Знаете, че беше подменен един асансьор на Община Перник. Между впрочем фирмата, която го подмени и която го поддържа гаранционно към този момент, казва вие карате асансьора като нова кола със стари гуми, защо е предпочитан. За това сме заложили 100 хил.лв., с които да бъдат да подменени и останалите два асансьора. Там има проведена процедура за избор на изпълнител. Доставка на мазноуловители за кухненски блокове в детските градини в Община Перник, тъй като това е предписание и на ХЕИ и мазнините, които се отделят и запушват канализационните системи и се налага да хвърляме двойно и тройно повече пари. Вероятно към подобни действия трябва да пристъпят и училищата, където има кухненски блокове, в размер на 30 хил.лв. Във връзка с дофинансирането на проекта, не дофинансиране, те са целеви средства за „Китариада”, по проекта са заложени средства от 93 911 лв., които трябва да бъдат реализирани през тази година и доставка и монтаж на гид по проекта „Подобряване туристическата атракция на средновековната крепост Кракра” в размер на 60 хил.лв. Това бяха поименните списъци, които ние сме предложили.
Бюджета за 2013 г. е изготвен при спазване разпоредбите на : Закона за държавния бюджет на Република България за 2013г. (ДВ,бр.102 от 21.12.2012 г.); Решение №850 от 12.10.2012 г. за изменение и допълнение на Решение №327 от 25.04.2012 г. за разделение на дейностите, финансирани чрез общинските бюджети на местни и делегирани от държавата и за определяне на стандарти за финансиране на делегираните от държавата дейности през 2013 г. Постановление за изменение и допълнение на Постановление №1 от 09.01.2013 г. на Министерски съвет за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2013 г. Благодаря ви за търпението и за вниманието.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Давам думата на председателя на водещата комисия ПК „Бюджет, финанси и европроекти” за становище по докладната. Съгласно Правилника имаше и обобщаваща комисия на ПК „Бюджет, финанси и европроекти”. Моля г-н Иванов, да дойде и да запознае всички ни с становищата на комисиите и тяхното становище обобщаващото.
ИВАН ИВАНОВ: Уважаеми колеги, ще ви изчета становищата на всички комисии, които разгледаха бюджета, като първата комисия беше на ПК „Бюджет, финанси и европроекти”, която на свое заседание взе следното решение: Т. 1 от предложения проект за решение в докладната записка придобива следния вид /касае се за приходната част/:
«1.Приема сборния бюджет на Общината за 2013г. в размер на 48 129 600 лв., при спазване условията на чл.10, ал.1 от ЗДБРБ за 2013 г. в т.ч. обща субсидия за делегираните от държавата дейности – 20 095 623 лв., обща изравнителна субсидия – 1 919 400 лв. в т.ч. 244 900лв. за зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища и субсидия за капиталови разходи – 628 300 лв., в т.ч. 204 500лв. за изграждане и основен ремонт на общински пътища. Преходен остатък в делегираните от държавата дейности в размер на 2 594 403 лв., собствени приходи в размер на 23 343 076 лв, трансфери между бюджетни и извънбюджетни сметки – -1 129 356 лв., временни безлихв.заеми м/у бюдж.и извънбюдж.сметки/фондове – 9 838 106 лв., както и финансиране на дефицита- -9 219 517 лв., в т.ч. преходен остатък 220 483 лв. «
2. Справката относно: Приходите по бюджета на Община Перник за 2013г. се променя съгласно приложението.
Ще ви зачета само промените, които са направени. В Справката за приходите в бюджета на Община Перник в І.Имуществени данъци и нетни приходи, т.2 Неданъчни приходи сумата е 14 558 500 лв.,в т.ч. по §24-00 Приходи и доходи от собственост 2 115 000 лв.; §24-04 Нетни приходи от продажбата на услуги и стоки 1 000 000 лв.; §24-06 Приходи от наеми на земя 500 000 лв.; §24-05 Приходи от наеми на имущество 550 000 лв.; §40-00 Приходи от продажба на нефинансови активи 2 150 000 лв.; Приходи от продажба на сгради 700 000 лв.; Приходи от продажба на земя 1 150 000лв.; Приходи от продажба на материални активи, т.е отстъпено право 300 000лв.; Приходи от концесии 700 000лв.; Всичко по имуществени данъци и неданъчни приходи 23 343 076 лв. Като общо местни приходи по бюджета сумата е 25 380 009 лв. Всичко приходи по бюджета 48 129 600 лв.
Становищата на обобщаващата комисия по бюджет и финанси е:
І. Предлага на Общински съвет Перник да приеме:
1. Справка относно: Приходи по бюджета на Община Перник за 2013 г., съгласно приложение към Становището, което току що ви го изчетох.
2. Справка, относно: Разходи по бюджета на Община Перник по функции за 2013 г., съгласно приложение към Становището. Справката по отношение на разходите по бюджета на Община Перник по функции, само измененията ви ги зачитам: Общинска администрация за държавни дейности – 1 793 400 лв., от които от дофинансиране имаме 150 000 лв., Местни дейности 2 464 183 лв. Общо по бюджета са 4 409 583лв. в т.ч трудови разходи – 1 936 000 лв., издръжка 2 473 583 лв. Общински съвет – 322 244 лв., в т.ч. трудови разходи 22 244 лв., издръжка 300 хил.лв. Промяна има в здравеопазване 1 499 292 лв. в т.ч. трудови разходи, които се запазват 911 256 лв. и издръжка 588 036 лв. В почивно дело, култура имаме 1 772 781 лв. в т.ч. трудови разходи 882 242 лв., и издръжка 890 539 лв. Икономически дейности и услуги – 5 698 400 лв., като са разпределени: ремонт и поддържане на пътища 2 992 931 лв. в т.ч издръжката 2 992 931 лв. Други дейности по икономическа издръжка са 785 121 лв., транспорт и съобщения няма промяна; младежки дейности 190 000 лв. в т.ч. трудови разходи 71 910 лв. и издръжка 118 090лв. ОП „Управление на общинската собственост” 475 566 лв.в т.ч трудови разходи 225 000 и издръжка 250 566 лв. В ОП „Спортни имоти” 0. В ОП „Обслужващи дейности” 450 000лв., като трудови разходи 419 862 лв. и издръжка 30 138 лв. В придобиване на ДМА 2 730 890 лв. Общо по бюджета 48 129 600 лв. Като крайни суми от държавни дейности 22 318 273 лв., от дофинансиране 711 042 лв., местни дейности 25 100 285 лв. Или се получава общо по бюджета 48 129 600 лв.
3. Справка, относно: Бюджета на кметства, учреждения и дейности за 2013 г., съгласно приложение към Становището. Собствен бюджет на Община Перник 24 046 501 лв. Промяна има в местни дейности 16 371 024 лв., дофинансиране 165 000 лв., капиталови разходи 2 730 890 лв. Преходен остатък остава същия 1 947 153 лв. Кметства: 1 956 800 лв. като по кметства: Богданов дол – няма промяна. Батановци 160 000 лв., като за трудови разходи 43 307 лв. и издръжка 116 693 лв.; Бела вода 40 000 лв., от които за трудови разходи 17 502 и издръжка 22 498 лв.; Голямо Бучино няма промяна. Дивотино 70 000 лв., от които трудови разходи 25 365 лв. и издръжка 44 633 лв.; Драгичево 80 000 лв. от които трудови разходи 26 575лв. и издръжка 53 425 лв.; Кладница 75 000 лв. от които трудови разходи 20 776 лв. и издръжка 54 224 лв.; Калкас 70 000лв. от които трудови разходи 18 792 лв. и издръжка 51 208лв.; Кралев дол 60 000 лв. от които трудови разходи 18 409 лв. и издръжка 41 591 лв.; Люлин 60 000лв. от които трудови разходи 16 029 лв. и издръжка 43 971 лв.; Мещица няма промяна; Перник – „Изток” 630 000 лв. от които трудови разходи 132 321 лв. и издръжка 497 679 лв.; Растник без промяна; Рударци 90 000 лв. от които трудови разходи 20 734 лв. и издръжка 69 266 лв.; Студена 75 000 лв. от които трудови разходи 23 100 лв. и издръжка 51 900 лв.; Църква 320 000лв. от които трудови разходи 39 529 лв. и издръжка 280 471 лв.; Ярджиловци 65 000лв. от които трудови разходи 23 582 лв. и издръжка 41 418 лв.; Местни дейности 2 775 475 лв.: Младежки дейности 190 000 лв., в т.ч. от които трудови разходи 71 910 лв. и издръжка 118 090 лв.; ОП „Пазари” няма промяна. ОП „Управление на общинската собственост” 475 566 лв. в т.ч трудови разходи 225 000 лв. и издръжка 250 000 лв.; ОП „Столово хранене” няма промяна. ОП „Спортни имоти” 0; Обредни дейности няма промяна; Общинско обслужване 796 456 лв. в т.ч трудови разходи 546 860 лв. и издръжка 249 596 лв., в т.ч. Общинско обслужване 450 000 лв. в т.ч трудови разходи 419 862лв. и издръжка 30 138 лв. Социален патронаж няма промяна. Общински комплекс Дворец на културата няма промяна. Драматичен театър „Боян Дановски” няма промяна. „КИЦ” 0. По V. Държавни дейности. В държавните дейности няма никаква промяна. Всичко 48 129 600лв.
4. Поименен списък за капиталовите разходи за 2013 г., както и разшифровка, съгласно приложения към Становището. От поименния списък ще зачета промяната. Общо по план 26 988 753 лв., от които целеви субсидии 628 300 лв., собствени средства 2 102 590 лв., извънбюджетни и др.средства 24 257 863 лв. Като за основен ремонт имаме общо по план 5 021 730 лв., от собствени приходи 764 092 лв.и извънбюджетни и др.средства 4 257 638, като в т.ч. са включени: Основен ремонт на мост „Ив.Вазов” общо по план 69 800 лв., запазват се от собствени средства. Ремонтно – възстановителните работи са за саниране на ОДЗ № 11- 216 000 лв. и идват от собствени средства. Възстановяване на ЦДГ №3 „Пролетен цвят” 228 860лв. без промяна. Неотложни възстановителни работи на ІV СОУ Перник без промяна 20 000лв. Неотложни възстановителни работи на ОУ с.Дивотино 85 958лв. без промяна. Неотложни възстановителни работи на 14 бр. храмове в Община Перник 142 474 лв. без промяна. Без промяна остава и подобряването на „Туристическата атракция средновековна крепост Кракра” 3 799 363 лв., които идват от извънбюджетни и др.средства. Възстановяване на проводимостта на р.Струма и укрепване бреговете в района на кв. „Бела вода” 458 275 лв. Придобиване на ДМА общо по план 21 543 789 лв., като в т.ч. целеви субсидии 628 300 лв., от собствени средства 915 264 лв. и извънбюджетни и др.средства 20 000 225 лв., в т.ч благоустрояване квартали и населени места 20 885 326 лв. по план, от които целевата субсидия е 552 300лв. и 486 712 лв. собствени средства и извънбюджетни и други 19 846 314лв. ВиК квартали и населени места 203 000 лв., от които целева субсидия 20 000лв. и от собствени средства 183 000 лв. Проучване и проектиране 191 552 лв., от които 56 000лв. целеви субсидии, 135 552 лв. собствени средства. ДНМА, дейности по прилагане, поддържането и изменението на подробни устройствени и кадастрални планове за разплащане през 2013г. 0, в т.ч дейности по прилагане, поддържането и изменението на подробни устройствени и кадастрални планове 0 и обследване на ен.ефективност и сертифициране на сгради 0. Капиталови разходи по разплащане през 2013г. 423 234 лв., които идват от собствени средства. Разшифровката: Благоустрояване квартали и населени места за изграждане през 2013г. общо по план 20 885 326лв. Целевата субсидия е 552 300 лв., от собствени средства 486 712 лв. и извънбюджетни и др.средства 19 846 314 лв. Изменение имаме в инженеринг за изграждане на ул. „Йордан Лютибродски” кв.”Църква” 300 м., общо по план 55 000 лв., като целева субсидия 55 000 лв. Инженеринг за изграждането тротоар и канавка на ул.”Черни връх” в с.Рударци 54 000лв. Инженеринг за изграждане 5 бр.улици с дължина 1000 м. в кв.”Калкас” 0. Изграждане парк и спортна площадка „Слатина” с.Дивотино 60 000лв. от целеви субсидии. Изграждане на ул.”Физкултурна” в гр.Батановци 39 800лв.целеви. Основен ремонт ул.”Цар Симеон” с.Кладница 25 000 лв. целеви. Изграждане на тротоар на ул.”София” с.Големо Бучино 25 000 лв. целеви. Основен ремонт на ул.”38” с.Люлин 25 000 лв. целеви. Изграждане на част от ул.Ропотамо, кв.Калкас 20 000лв. целеви. Изграждане на детска площадка и алеи в час от УПИ І, кв.112, кв.Изток 50 000лв. целеви. Изграждане на спортна площадка в УПИ ІІІ, кв.70, кв.Изток 50 000лв. целеви. Основен ремонт на общински път в с.Студена 148 500 лв. целеви.
ВиК квартали и населени места – Разшифровка. Общо по план 203 000 лв., целевите са 20 000 лв., от собствени приходи 183 000 лв.
Изгр. вътрешна (улична) водопроводна мрежа – с. Ярджиловци – 165 000 лв. от собствени приходи;
Основен ремонт на 2бр. Каптажи с.Кралев дол-20 000 лв. целеви.
Отопление, вентилация и климатизация – Разшифровка. От 30 000 лв. по план, от собствени приходи идват, няма изменение.
Ел.изграждане – Разшифровка. По план 30 000 лв. от собствени приходи, също няма промяна.
Проучване и проектиране – Разшифровка. Имаме 191 552 лв. по план, от които 56 000 лв. целеви и 135 552 лв. от собствени приходи.
В т.ч. имаме Проект “Реконструкция на общински път PER 2091 /I-1,Перник-Долна Диканя/-Боснек-Чуйпетлово от км 0+000 до км 12+865 – 35 000 лв. целеви; Проект “Реконструкция на общински път PER 3093 /III-1003,Перник-Рударци/-Стопанство Витошко от км 0+000 до км 9+072 – 21 000 лв. целеви.
МАШИНИ и СЪОРЪЖЕНИЯ – Разшифровка. Имаме 203 911 лв. по план, 50 000 лв.
Подмяна асансьори на адм.сграда на Общината – 1 бр. за 50 000 лв. от собствени приходи.
ІІ. Предлага на Общински съвет Перник да приеме проекта за решение към Докладната записка със следните изменения и допълнения:
1. Т.1 придобива следния вид: „Приема сборния бюджет на Общината за 2013г. в размер на 48 129 600 лв., при спазване условията на чл.10, ал.1 от ЗДБРБ за 2013 г. в т.ч. обща субсидия за делегираните от държавата дейности – 20 095 623 лв., обща изравнителна субсидия – 1 919 400 лв. в т.ч. 244 900лв. за зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища и субсидия за капиталови разходи – 628 300 лв., в т.ч. 204 500лв. за изграждане и основен ремонт на общински пътища. Преходен остатък в делегираните от държавата дейности в размер на 2 594 403 лв., собствени приходи в размер на 23 343 076 лв, трансфери между бюджетни и извънбюджетни сметки – -1 129 356 лв., временни безлихв.заеми м/у бюдж.и извънбюдж.сметки/фондове – 9 838 106 лв., както и финансиране на дефицита- -9 219 517 лв., в т.ч. преходен остатък 220 483 лв.”
2. Отстранява се допуснатата техническа грешка в номерацията на точки от т. 3 до т. 28 и те стават съответно от т. 2 до т. 27.
3. Навсякъде в проекта за решение текста „Общината” се заменя с текста „Община Перник”
4. От т.6 /т. 5 след преномерацията/ от проекта за решение отпадат: ОП”Спортни имоти” и ОП”КИЦ”.
5. Към т.11/т.10 след преномерацията/ от проекта за решение се добавя следния текст: «Съгласно ЗОП чл.14, ал.1, т.3 тези средства да се предоставят на общинското търговско дружество «Обреден дом» ЕООД».
6. Към т. 13 /т.12 след преномерацията/ от проекта за решение се добавя следния текст: «Като половината от тези средства се използват за ДМС на работещите в тях.».
7. Т.14 /т.13 след преномерацията/ придобива следния вид: „Приема инвестиционна програма на Общината в размер на 26 988 753 лв., съгласно приложен поименен списък, в т.ч. разшифровки като неразделна част от поименния списък на капиталовите разходи, както и поименно изброяване на обектите, които се финансират от § 40-00 „Постъпления от продажба на общински нефинансови активи”
8. Т.24 /т.25 след преномерацията/ придобива следния вид: „Определя просрочените задължения от минали години, които да бъдат разплатени от бюджета за 2013 г. в размер на 5 560 000 лв. и просрочените вземания, които да бъдат събирани през 2013 г. в размер на 3 000 000 лв.
9. В Т. 26 /т.25 след преномерацията/ текста „- Да се радпорежда с резервния бюджетен кредит по точка 25” става: „- Да се разпорежда с резервния бюджетен кредит по точка 24”
10. Т. 28 /т.27 след преномерацията/ от проекта за решение придобива следния вид: «Определя сума в размер на 3 000лв. за награди за иновативно поведение на предприятията от малкия и среден бизнес и физическите лица в община Перник.»
11. Добавя се нова т.28 със следния текст: «Средствата от 140 х.лв. предвидени за спортна дейност, с източник на финансиране «местни дейности» да бъдат разпределени както следва:
– За спортни мероприятия 20 000лв.
– За Спортни клубове – 120 000лв.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Ралица Андреева – процедура.
РАЛИЦА АНДРЕЕВА: Уважаеми г-жо Кмет, г-н Караилиев, колеги, предвид това, което чух от председателя на водещата комисия ПК „Бюджет, финанси и европроекти”, на своето заседание вчера комисията е следвало да обобщи становищата на постоянните комисии и да излезе със заключение. Това обаче, което чувам днес не отразява становищата на всички комисии, защото дълбоко се съмнявам, че има комисия, в която в такива детайлни параметри е разглеждан проекта за бюджет на Община Перник. Питам Вас, г-н Караилиев, защо тези числа не са били предоставени на останалите комисии да ги разгледаме и да ги осъдим? Не може днес да се внася съвършено нов на практика бюджет. Тук не говорим… Да довърша. Как ще аргументирам процедурата е предмет на мое изказване, не на Ваше мнение. Не може днес да се внасят коренно различни числа. Давам един прост пример. Не може кметство Изток да има 58% намаление на бюджета и това днес общински съвет да го разбира пост фактум. Вчера някъде някой решил. Защо тези числа не са предоставени за разглеждане във всички постоянни комисии? Защо наред с внесения бюджет не сме коментирали предложенията? Кой направи детайлната разбивка и кой ще ни аргументира на база на какво се е стигнало до тези числа? Как така на ангро прекрояваме целия бюджет? Аз ви питам като председател на комисията за младежта и спорта имам какво да кажа и по внесения от Кмета проект за бюджет и по бюджета на ГЕРБ, който внасяте тук. Това е съвършено нов бюджет. Имам съгласия и несъгласия и с единия проект, и с другия, но защо когато се обсъждаше в постоянните комисии детайлно….
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Г-жо Андреева, в рамките на 2 минути трябва да развиете процедурния си въпрос.
РАЛИЦА АНДРЕЕВА: Процедурното ми предложение е да не се разглежда становището на ПК „Бюджет, финанси и европроекти” тъй като по същество е съвършено нов бюджет, не разглеждан от постоянните комисии, които не са се произнесли със своите становища за него.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Има ли някой, който да не е съгласен с процедурата? Г-н Борисов.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Уважаеми г-н Председател, много моля да спазвате Правилника и закона, и от тук насетне всеки, който спомене, че разглеждаме нещо друго освен предложението на г-жа Кмета за бюджет 2013г. на Община Перник, да му направите забележка и да не се правят манипулации в залата.
РАЛИЦА АНДРЕЕВА: Г-н Борисов, какво и как ще аргументират изказванията си общинските съветници в тази зала е предмет на лично отношение и определени позиции, гласно изразени на всеки един от нас. Не може някой да ми забрани като общински съветник да изкажа една или друга теза. За мен това е алтернативен бюджет, внесен в нарушение на закона, с неспазени процедури по него.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Беше направено процедурно предложение от г-жа Андреева за неразглеждане на ДЗ и не приемане на бюджет, това ли казвате? Който е съгласен да не разглеждаме становището на ПК „Бюджет, финанси и европроекти”, моля да гласува.
ГЛАСУВА СЕ:
ЗА – 10
ПРОТИВ – 18
ВЪЗДАРЖАЛИ СЕ – 5
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Процедурното предложение не се приема.
Г-жо Андреева, само да ви обясня. Г-н Иванов прочете обобщаващото становище на бюджетната комисия. Сега аз ще прочета останалите становища на комисиите, за да разберете, че това, което г-н Иванов току що прочете е плод на друга комисия и те са обобщили това нещо. Така, че числата не са се появили от някъде и всеки е имал възможност в комисията, гледайки този бюджет, дори и във вашата комисия, да предложете промени.
РАЛИЦА АНДРЕЕВА: Лично обяснение. Г-н Караилиев, само да отговоря тъй като се обърнахте лично към мен. След като си позволявате от позицията на председател на общински съвет да репликирате, да правите коментари на изказванията на съветниците, ще изчакате, ще бъдете така търпелив да изслушате и личните им обяснения предвид, че сме назовани поименно. При цялото ми уважение, когато постоянните комисии са разглеждали този въпрос, този бюджет, внесен по надлежния ред, след публично обсъждане от Кмета на Община Перник някой някъде си позволява да прави алтернативен бюджет на Община Перник и да заблуждава, че това е плод на работата на постоянните комисии на общински съвет. Защото, тук нашата група има представителство във всяка една комисия и няма решение на постоянна комисия, като пример, която да намали на кметство „Изток” с 58 % бюджета.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: За изказване Милена Миланова. Преди да дам думата за изказване, аз пак казвам, обяснявам на всички присъстващи в залата. За това ще си позволя да ви прочета становището на постоянните комисии. На съвместно заседание на 26.02.2013г. ПК „Общинска собственост, концесии, приватизация и следприватизационен контрол”, ПК „Устройство на територията и инженерната инфраструктура”, ПК „Транспорт, обществен ред, сигурност и паркинги” и ПК „Конфликт на интереси, етика, борба с корупцията и жалби на гражданите” са взели следното решение, което е аналогично. Всичко, което е в моята папка е във вашите ръце. ПК „Образование, наука, култура и вероизповедания” становище: Не приема предложения проект за решение в ДЗ. Становището на ПК „Децата, младежта, спорта и туризма” е: Предлага на ОбС Перник да приеме предложения проект за решение в ДЗ. Становището на ПК „Здравеопазване и социални дейности” и ПК „Екология, земеделие и гори” е: Приемат решението на ПК „БФЕ” от 20.02.2013г., относно приходната част на бюджета. Становището на ПК „Икономически въпроси, стопанска политика и инвестиции” е потвърждават становището на ПК „БФЕ” от 20.02.2013г. Така, че на база на тези становища г-н Иванов е направил обобщаваща комисия, на която аз присъствах и там се направиха допълнително промени. Това не означава, че това е нов бюджет, а това е бюджета на Община Перник, внесен от Кмета на Общината Росица Янакиева и съответно допълнен и изменен от комисиите. Давам думата за мнения и изказвания. Първо беше г-жа Миланова.
НЕНКО ТЕМЕЛКОВ: Г-н Караилиев, процедура. Дори това, което вие изчетохте не ни убеди, поне нашата група, предполагам, че и част от другите колеги, че това което г-н Иванов изчете, както и да го наричаме дали алтернативен бюджет, бюджет на ГЕРБ или нещо друго, е разглеждан в останалите комисии. Лично аз съм председател на комисия по образование, култура и вероизповедания и там, тази комисия разглежда проекта, надлежно по закон внесен от Кмета на общината. Комисията не подкрепя с мнозинство внесения проект от г-жа Янакиева. Комисията по младежта и спорта също е разгледала проекта, внесен надлежно по закон от Кмета на общината Росица Янакиева. Те са се произнесли – приема предложението и изведнъж в бюджетната комисия, в която имам честта да участвам на последното заседание се внесе алтернативен бюджет, не разглеждан от болшинството от другите комисии. Възможно е някоя от комисиите да е видяла нещо частично, но това, което г-н Иванов току що ни изчете почти като нивото на р.Дунав няма изменения, има изменения, „сон швон жвон”, съжалявам ние не го приемаме като никакъв вариант за бюджет, поради което правя процедурно предложение: Да прекратим сесията. Ако желаете предложения алтернативен, на ГЕРБ или на който ще да е необсъждан обществено, не публикуван 14 дни, съгласно нашия Правилник, да бъде разглеждан изобщо. Моля спазвайте Правилника и закона! Да прекратим сесията. Публикувайте, правете каквото искате, но спазвайте закона и Правилника. Процедурното ми предложение е да прекратим днес заседанието, да си мине по надлежния ред и ако се прецени, че това е добрия бюджет за Перник, а аз дълбоко се съмнявам в това, имам безкрайно много аргументи, че това е добрия бюджет за Перник, защото това е бюджета на ГЕРБ. Мисля, че ми разбрахте предложението.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Направено е процедурно предложение от г-н Темелков за прекратяване на заседанието.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Точно по това процедурно предложение на г-н Темелков искам да възразя, че не съществува в закона такава процедура ГЕРБ или която и да е друга политическа сила или политическа група в ОбС или който и да е друг, освен Кмета на общината, да внася бюджет. Няма такова животно, разберете го това. Така, че това, което правим, в комисиите е внесен проекто – бюджета на Кмета на Община Перник, всяка комисия си е казала, какво има да казва. Сега, днес обсъждаме проекта за бюджет на Кмета на Община Перник и нищо друго. Всякакви такива предложения за процедура да се отмени сесията, какво ще постигнем с това нещо? Това предложение е безсмислено. Няма такъв закон, който да се налага да бъде спазен. Г-н Темелков подвежда залата. Г-н Председател, не се подвеждайте и Вие.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Г-н Фетфов, кажете Вие за какво?
ПЕТЬО ФЕТФОВ: Процедурно. Г-н Темелков тук заговори за нарушаване на закона. Чл. 21, ал.1, т.6 от ЗМСМА гласи следното: „ОбС приема и изменя годишния бюджет на Община Перник, контролира и приема отчета за изпълнението му”. Ние сме в рамките точно на този член от нашия основен закон – ЗМСМА.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Направено е процедурно предложение. Г-жо Янакиева?
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Г-н Председател, декларирам пред присъстващите общински съветници, пред кметовете и кметските наместници, пред жителите на Община Перник, че това, което беше изчетено от многоуважавания общински съветник Иван Иванов, съветник от групата на ГЕРБ, не е проекта за бюджет, който аз съм внесла.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Направено е процедурно предложение. Който е съгласен да прекратим заседанието, моля да гласува.
ГЛАСУВА СЕ:
ЗА – 11
ПРОТИВ – 19
ВЪЗДАРЖАЛИ СЕ – 5
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Предложението на г-н Темелков не се приема. Продължаваме по точката от дневния ред. Милена Миланова.
МИЛЕНА МИЛАНОВА: Петьо Фетфов в общи линии изказа аргументите, които и аз имах. Искам само да уведомя тези от колегите от дясно, които не комуникират с другите, които присъстваха на четири от водещите комисии, че изчетеното от г-н Иванов, са проекти за решения на 4-ри постоянни комисии на заседание, което ръководех аз. По повод направеното предложение на проект за решение от ПК „БФЕ” правя следното предложение: Да бъде добавено нова т.29 към проекта за решение със следния запис: Определя сума в размер на 320 000 лв. за лекуване на жители от Община Перник в „СБДПЛР” ЕООД.
НЕНКО ТЕМЕЛКОВ: Един въпрос имам. Кога г-жа Янакиева получи този вариант, алтернативен вариант на бюджет? Мисля, че даже и днес не го е видяла черно на бяло.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Г-н Председател, позволете ми с цялото уважение към юридическите качества на общинските съветници, които преди малко се изказаха, да напомня, че чл. 21 от ЗМСМА не третира приемането на бюджета на Община Перник, а третира изменения на вече приет бюджет. Позовавате се на неверни аргументи.
ЗАСЕДАНИЕТО СЕ ВОДИ ОТ ЗАМЕСТНИК ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ПЛАМЕН БОРИСОВ: Имате думата, г-н Караилиев.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Г-жо Янакиева, понеже влизате в една такава риторика с общинските съветници и общинския съвет, и вечните Ваши обжалвания, предполагам знаете, но не съобщавате на ОбС, че решение №2689 от вчера беше потвърдено окончателно, решението на ОбС, с което освободихме от такса смет МБАЛ „Р.Ангелова”. До сега, когато Вие съобщавахте непрекъснато, че печелите всичките дела, които не влизат в сила и последната инстанция не се е произнесла, Вие твърдите в момента, че пак нещо нарушаваме. Ще Ви прочета чл.7 от ЗОБ. Аз не съм Петьо Фетфов и Ви казвам нещо друго. Оставете да си довърша изказването. При формиране на приходната част на общинския бюджет, ОбС определя постъпленията и надолу 6 точки. ОбС, е който казва каква ще бъде приходната част и нека да не заблуждаваме никой. На г-н Темелков искам да му кажа нещо друго. Ако Вие в момента в залата направите конкретно предложение с конкретна сума и с отделно финансиране, ще го обявяваме ли и 14 дни ще изчакаме ли? Това са несериозни аргументи.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Моля ви не се обаждайте от място! Г-н Николаев забележка.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Това са несериозни аргументи, за да може в един момент да кажете аз не мога да направя предложение в зала, защото трябва да обявяваме на местната общност 14 дни. Това е сесия на ОбС. ОбС до сега по никакъв начин не е нарушил никакви закони. Категорично ВАС го доказва. Не се смейте, защото до сега някой развяваше едни решения това било отменено, онова било отменено. Когато ВАС се произнася по решение на ОбС, ние мълчим.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: След като дам думата на г-жа Янакиева, Милена Миланова, Даниела Генадиева, Милан Миланов.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Г-н Председателстващ, уважаеми госпожи и господа общински съветници, незнайно защо колегите от ГЕРБ общински съветници са толкова изнервени. Аз оценявам информацията, която г-н Караилиев подава на аудиторията, но не знам по какъв повод и в какъв контекст на разглеждания въпрос. Преди малко правехте забележки тук на колегите, че се отклоняват от темата. Още повече страшно удовлетворена се чувствам, когато се съизмервате с мен, но да ми слагате думи в устата, които не съм произнесла, моля ви се не е необходимо толкова. Така, че не го виждам г-н Караилиев, той нервно излезе, ама нека не ми слага думи в устата, които не съм казвала. Ако нямате нищо против да се съсредоточим върху бюджета, който аз съм внесла, а не върху бюджета, който преди малко беше прочетен, при това доста неясно от г-н Иван Иванов общински съветник също от ГЕРБ. С този неясен прочит без да са показани по някакъв начин визуално тези промени, които се предлагат, сътворени от незнаен, явно анонимен автор, трудно би могло да се ориентира, който и да било, не само в тази зала, но и хора, които сериозно и дълго време са работили в бюджетната сфера, каквито са колежките от счетоводството, какъвто е г-н Кирил Киров, който напоследък активно присъстваше в Общината за консултации. Може би, когато се правят тези предложения, защото вчера в 13.00 ч. с Ваше официално писмо, г-н Караилиев жалко, че не сте в залата, беше внесен наистина един нов бюджет с всичките разписани страници…..
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Г-жо Кмет, правя ви забележка, прекъснете вашето изказване.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Не можете да ме прекъсвате и да ми правите забележка.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: От тук насетне ще правя забележка на всеки, който се опитва докато аз председателствам заседанието, ще правя забележка на всеки който се опитва да казва, че тук е внесен някакъв алтернативен бюджет, друг бюджет, освен този на Кмета на общината. Забележка г-жо Милошева и на Вас г-жо Христова. Имате думата, г-жо Кмет.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Г-н Председателстващ, най – малко домашното възпитание изисква да не се прекъсва говорещ човек.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: В момента председателствам заседанието, г-жо Кмет и аз определям какво ще се случва в тази зала. Когато си седна на мястото поискайте нещо друго да се случва. Спазвайте Правилника! Продължете изказването си.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Г-н Председателстващ, по отношение на алтернативния бюджет, който сте внесли…
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Няма алтернативен бюджет, поправете се има бюджет лично от Вас.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Имах удоволствието в 13.00 ч. вчера в кабинета си при това, забележете лично от г-н Караилиев да ми бъде внесен този алтернативен бюджет, заедно с придружителното писмо. Този алтернативен бюджет съдържаше…
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Няма алтернативен бюджет ,г-жо Кмет, поправям Ви.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Този алтернативен бюджет съдържаше …
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Няма алтернативен бюджет. Ще Ви прекъсвам всеки път, когато го споменете.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Този алтернативно внесен бюджет от вас в т.ч. и в пленарна зала съдържаше колонки с цифри, с числа, с нули, с други разписани видове дейности, работи, поименни списъци и т.н. На това, ако не се казва алтернативен бюджет, здраве му кажете. И по това вероятно ще се произнесат общинските съветници в днешното заседание на ОбС, което обещава да бъде интересно за перничани, защото вместо да мислим за това как ще решаваме конкретните въпроси, конкретните проблеми, тук председателстващия се опитва да ми отнема думата, опитва се да ми редактира изказа, в качеството си на кого и на какво, все още в тази държава Република България е свободно словото. Аз поне не зная да има закон, с който ГЕРБ да е забранил на кметовете, на общинските съветници и на гражданите да говорят. Ако това смятате да направите, времето изтече.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Лично обяснение, г-н Караилиев.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Лично обяснение. Г-жо Янакиева, аз присъствах на няколко комисии, в които вие за всяко едно изменение казвате тази рамка, тези числа няма да ги разглеждам и си тръгвахте. На една от комисиите дори не дойдохте. Решението, което го цитирах във връзка с ВАС, го казвам във връзка с това, че Вие пак казвате, че ние ОбС се опитваме да нарушаваме законите, което не е вярно и не мога да се съглася с това нещо. Не случайно цитирах членове от ЗОБ. До края на тази година това е закона. Ние се съобразяваме с това нещо. На практика в комисиите и обобщаващото становище на г-н Иванов беше бюджета на Община Перник със съответните изменения направени по комисии. Да, със съответните корекции, таблици, но това е бюджета на Община Перник. Ако Вие бяхте достатъчно отговорен кмет нямаше да си тръгвате от комисиите и щяхме да ги дебатираме конкретните числа, а не сега да тръгваме в едни процедури и тук някакви предизборни кампании, да прекратяваме сесии, да нямаме бюджети, за да може да харчим 1/12. Бюджета на Община Перник ще бъде приет. Няма да имаме възможността Вие да харчите 1/12 от миналогодишния, защото бюджета на Община Перник ще бъде приет и тогава ще бъде изпратен до 1 месец, съгласно закона в Министерство на финансите. Искате или не искате?
МИЛЕНА МИЛАНОВА: Уважаема г-жо Янакиева, в предпоследното Ви изказване беше обидно персонално за мен. За това за първи път ще си позволя да Ви отговоря ясно и кратко. Вие сте химичка, аз съм адвокат. Няма как от Вас да приемам каквито и да било правни съвети. По отношение на г-н Темелков, заседанието на което аз присъствах и което ръководех на 4-ри от водещите постоянни комисии, беше направена корекция на внесения от Вас проект за бюджет, нещо, което е в нашите правомощия. Всяка политическа формация в този ОбС има надлежното представителство. Вие дойдохте към средата на заседанието на тези 4-ри комисии, отказахте дебати и си тръгнахте. Няма как в зала да убеждавате нито нас, нито перничани, че за вас проекта за бюджет във вида, в който е обобщен от ПК „Бюджет, финанси и европроекти” е нов, алтернативен или каквото изберете като терминология. Бюджета на Община Перник е един. За нас той е изключително важен и предстои да го обсъдим и ви моля нека спрем с излишните реплики, дуплики, да коментираме числата по същество, числата, които включително колегите от дясно добре познават, за което има и решение на постоянните комисии.
ДАНИЕЛА ГЕНАДИЕВА: Уважаема г-жо Кмет, уважаеми госпожи и господа съветници, представители на кметства и т.н, започвам с характеристиката на бюджета като подзаконов ненормативен документ. За приемането, включително и обсъжданията има специален ред. С уважение към колегата, който цитира чл.21 от ЗМСМА, който разписва компетентността на ОбС, аз ще ви цитирам норми от ЗОБ и ви моля, ако не слушате внимателно, записва се, ще се прочете след това. Чл.11, ал.5 от ЗОБ казва, че Кмета на Общината съставя проект за бюджет, на основата на определените със Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година окрупнени показатели за постъпленията от субсидии от централния бюджет, натуралните и стойностните показатели за делегираните от държавата дейности и при спазване на единната бюджетна класификация. Ал.6 на чл.11 – Кметът на Общината представя проект за бюджет на публично обсъждане на местната общност като оповестява датата на обсъждането най – малко 7 дни предварително в местните средства за масово осведомяване. Публичното обсъждане се провежда по ред, определен от ОбС. ОбС е приел Правилник за организация и дейността на ОбС, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация, където подробно са разписани правомощията, както на комисиите, така и на ОбС по приемането на бюджета. И именно, защото този документ, който ние днес трябва да гласуваме е много особен, има особен ред за провеждането на обсъжданията и на гласуванията, аз считам, че действително е разумно това предложение, което е направено от колегата Темелков и от името на цялата група вероятно пак ще се направи, да прекъснем тези обсъждания, защото вие, колегата Иванов, който прочете това становище на заседание на ПК „Бюджет, финанси и европроекти”, които са водеща комисия действително, но това решение, което е взето на 26.02.2013г. по същество представлява нов бюджет, нов проект, който нито има авторство, нито има мотиви. Аз не случайно зададох на една от комисиите въпроса как изработихте този т.нар проект и тези числа? Как ги поставихте? Какви мотиви изложихте? Какви точно са и кои са вносителите? Неясно е за мен. Тук ще се изправим под един прецедент, което няма да е прецедент, вероятно ще има и други общински съвети, които по този начин работят, но за нас считам, че е нерешимо да работим така. В най – меката форма го казвам с най – голямата отговорност, която поемаме в момента, обсъждайки този въпрос странично от емоциите. Тези предложения, които са направени и за които не са изтекли не 14, 7 дни не са изтекли, това са нови числа, които са вкарани в таблици, справки. Това е проект за нов бюджет, няма какво да се лъжем. Освен ЗОБ ние нарушаваме и чл.88, ал.2 от нашия правилник, в който пише, че предложенията за изменения в предвидения размер на бюджетните приходи по групи и параграфи могат да се правят съгласувано с вносителя. Къде ви е съгласуването бе, колеги, на числата с Кмета на общината като вносител? Къде са ви мотивите за тези промени? От къде на къде ще прехвърляте от параграф в параграф суми? Това правите в момента. Практически, в случая не само материалния закон е нарушен, защото колегите, които са с юридическо образование го разбират най – добре и така от микрофона да се разпространяват някакви квалификации аз съвети ще взема от такъв и от такъв, важно е какъв опит има човек, нали така, а не какво образование има. В случая е важно да има юридическо образование човек, защото аз ви чета разпоредби на закона, които сега, днес при разглеждането на този бюджет вие ще нарушите грубо – материалния закон, процесуалните правила, и моля ви да имате предвид приемаме общ не нормативен документ, който е изключително важен. Предложението ми в резюме е да прекратим обсъжданията, да отложим и да спазим процедурата и въпреки неспазването на срока и санкциите, които може общинските съветници неспазвайки, неполучавайки възнагражденията си в т.ч и зам.председателите и председателя няма да си ги получат, да приемем един бюджет, който е съгласуван и който отговаря на изискванията на закона.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Г-жо Генадиева, виждам, че сте подготвени за делото. Процедурно предложение ли беше това в момента или изказване, защото за процедурно предложение надвишихте многократно времето, което ви се полага?
ДАНИЕЛА ГЕНАДИЕВА: Процедурното предложение беше мотивирано, за разлика от мотивите, които липсват на вашето предложение.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Г-жо Генадиева, изявихте изказване по същество, а направихте процедурно предложение. Г-н Караилиев реплика.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Реплика на г-жа Генадиева. Г-жо Генадиева, вие като юрист може би знаете, че най – добре законите трябва да се четат от начало до края, а не да ги цитирате избирателно. Пропуснахте едни два члена, които аз втори път ще ги повторя. Това е чл.7 от ЗОБ, който казва при формиране на приходната част на общинския бюджет, ОбС определя постъпленията от: местни данъци, местни такси, предоставяните от общината услуги и права, управлението и разпореждането с общинско имущество; глоби и имуществени санкции; лихви, неустойки и др.неданъчни приходи. Г-жо Генадиева, сиреч ние определяме каква е приходната част. Кмета го внася, но ние определяме. Чл.9 В разходната част на общинския бюджет общинският съвет определя бюджетните кредити за финансиране на текущи и капиталови разходи в местните дейности, разпределя по видове дейности и параграфи средствата на делегираните от държавата дейности в съответствие със стандартите по чл. 8 и т.н. ОбС определя. Кмета внася. Този бюджет е на община Перник и не се притеснявайте за заплатите на председателите, на председателя, на зам.председателите и за вашите заплати. Предполагам, че никой тук не е за една заплата. Ако вие сте за заплатата, аз не съм.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Г-н Миланов, направено е процедурно предложение, длъжен съм да го подложа на гласуване. Който смята, че г-жа Генадиева е достатъчно убедителна да ни убеди, че трябва да прекъснем заседанието, моля с така направеното предложение да бъде разискван на ново проекто – бюджета, моля да гласува, който е „ЗА”.
ГЛАСУВА СЕ:
ЗА – 10
ПРОТИВ – 16
ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ – 3
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Предложението на г-жа Генадиева не се приема. Има думата г-н Миланов.
МИЛАН МИЛАНОВ: Г-н Председателстващ, г-жо Кмет, уважаеми колеги, аз първо се учудвам, че коментират и едните, и другите, и от ляво, и от дясно за някакви бюджети. Тук има бюджет на Община Перник и аз като общински съветник за това присъствам да обсъждаме бюджета на Община Перник, да си направя своите предложения, да си изкажа своите становища. Залата като общински съветници ще реши какви числа ще приемем, какво ще коригираме и какво ще отстраним. За пореден път ще повторя, нека да оставим поне бюджета без избори. Стига с тези избори. Дайте да работим, за да намерим решение на проблемите. Във връзка с бюджета, който е внесъл Кмета за обсъждане имам 2 въпроса към кмета. Г-жо Кмет, функция образование няма разбивка за бюджета на второстепенните разпоредители. За първи път ми се случва. Няма разбивка и има само число, което е дадено – делегирани държавни дейности, погледнете, колеги, в отчета. Дадено е в отчета за всеки един от второстепенните разпоредители. В проекта за бюджета ние нямаме бюджет на второстепенните разпоредители. Поне на мен в книжката, която ни е дадена в бюджета, който е внесен от Общината го няма. Погледнете, вижте и тогава коментирайте. Коя е причината да не гласуваме бюджета на второстепенните разпоредители? Не ние е дадена такава разбивка, като първи въпрос. Втори въпрос – г-жо Кмет, тъй като тук много се спекулира и вие излизахте като информация по медиите какви са заплатите, възнагражденията на зам.председателите на ОбС, официално искам да попитам Община Перник колко клуба на пенсионерите финансира? До колкото зная 16 на бр. Какви са средствата, който се заделят за издръжката на тези клубове? Какви са средствата за възнагражденията на работещите в тези клубове? Има ли някакво решение на общинската администрация само членове на клуба на пенсионера да могат да го посещават и да използват възможността там възрастните хора да…Много Ви моля, г-жо Христова, това е питане към Кмета на общината, не към Вас. Вие сте председател и сте заинтересовано лице, Вас не Ви питам. И ако можете да ми отговорите. Не съм заинтересован, все още не съм в пенсионна възраст. И имам няколко предложения, уважаеми колеги, към бюджета на Община Перник. Първо – ако си спомняте в края на миналата година, когато трябваше да се върнат едни пари, неусвоени за проектиране, гласувахме като решение приоритетно за тази година да бъдат възложени средства за проектиране на пътя Перник – Долна Диканя, това е отбивката за с.Боснек и с.Чуйпетлово. Просто припомням решението, което го гласувахме и тогава не върнахме парите, ако си спомняте в Републиканския бюджет, а дадохме парите да бъде извършено проектиране на отбивката за Бучино, на магистрала „Люлин” и гласувахме тази година приоритетно за проектиране да бъдат възложени пътя за отбивката Боснек – Чуйпетлово и отбивката за Перник – Стопанство „Витошко”. На второ място, това е наше решение на ОбС, в проекта за разшифровка, който ни е внесен го няма това нещо. За това го правя като предложение. На второ място правя предложение в разшифровката за поименния списък т.15 – изграждане на парк и спортна площадка „Слатина” с.Дивотино да бъде завишено от 50 000 лв. на 60 000 лв. като парите бъдат от целевата субсидия.
ВАЛЕНТИН ПЕТКОВ: Уважаема г-жо Кмет, уважаеми г-н Председателстващ, уважаеми колеги, уважаеми кметове и кметски наместници, може би е много късно вече. Исках да задам някои въпроси на г-н Иванов, но така или иначе се учудвам, председател съм на група и не ми беше дадена думата. Имах и процедура. Какво искам да кажа. Да декларирам като общински съветник, участващ в комисии, а част и моите колеги са били в тези комисии. На една от общите комисии с председателстващ уважавания от мен г-н Ивайло Богданов, когато ние обсъждахме проекта за бюджет, внесен от Кмета на община Перник. Да, тогава се предложиха някои корекции в приходната част, но мисля, че всички ние знаем, че един бюджет, грубо да кажем една сметка, която има две части – приходи и разходи. Въобще не е обсъждана разходната част. Ние това заявихме и отказахме да участваме в гласуването. За мен, тъй като вече е късно да задавам въпроси на г-н Иванов, за мен това е алтернативен бюджет, защото в пълен смисъл се променя макро рамката. Дайте да не се заблуждаваме. Ние и в другата комисия, в която съм член, не сме обсъждали разходната част. Това нещо аз го получавам сутринта и виждам съвсем сериозни промени. Това за мен е нарушение на ЗМСМА и на ЗОБ.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Г-н Петков, правя ви реплика. Това, че вие не сте обсъждали по комисиите разходната част е лично ваш проблем и проблем на вашата комисия. Съгласно Правилника докладната бе разгледана първоначално в бюджетната комисия и беше определен в първоначален вид бюджетната комисия излезе с рамката, измененията по т.1 от проекта за решение. От там нататъка вие следвайки г-жа Янакиева по никакъв начин не влязохте в същността на проблема и не искахте да разгледате нито разходната, нито приходната част, нищо. Сега да твърдите, че за първи път го виждате, ами виждате го защото не искахте да работите. Ако бяхте седнали в комисията и си разгледали числата или поне рамката, всяка едно комисия можеше да направи собствена, както казвате алтернативно предложение.
ВАЛЕНТИН ПЕТКОВ: Дуплика. Въобще не беше предложен вариант от група колеги, които предлагат бюджет на разходите в рамките на тези 48 млн.лв. Такова нещо не беше предложено. Г-н Караилиев, ние стояхме 1 минута преди да се гласува. Така, че друго нищо не е направено. Дори оставихме един наш представител, която за съжаление колежката в момента е в чужбина и не е на заседанието и знаем как са протекли нещата. Въобще в разходната част не бяха предложени никакви промени, от варианта, който се предложи за намаляване на приходната част.
ИВАЙЛО БОГДАНОВ: Лично обяснение. На тези две комисии, които аз ги председателствах г-н Петков с колегите от лявото пространство отказаха да гласуват приходната част на бюджета и излязоха от комисия. Ние имаме гласуване, имаме становище на тези две комисии, може да се провери в протокола. Просто те излязоха, отказаха да дебатират разходната част, заради несъгласие относно сформирането на приходната част.
ВАЛЕНТИН ПЕТКОВ: Какво представлява бюджета? Само приходи или и разходи? Аз питам какво представлява бюджета?
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Г-н Петков, да отговоря на въпроса, риторичния. Аз мисля, че показахме какво представлява бюджет на Община Перник. Когато някой, вчера по телевизията говори за виртуални бюджетии за прокуратурата и че трябва някой да се спира, да не излиза от страната, това може
да го отнесем и в Перник. стига с тези виртуални цифри. Имаме отчет, който е приет и виждаме каква е приходната част. За какво говорим в момента? За едни 8 милиона и половина за това ли, това ли казвате, г-н Петков, Вие? Това ли искате да може някой без да има пари да харчи, да му позволяват да харчи, за да стигнем до там, за да ходим в банката и да теглим кредити, 14 милиона дефицит и да стане с още 8 милиона, защото е изборна година, нали така? Ние до май месец ще ходим да правим нови копки по магистралите, да се снимаме, защото някой имал някакви амбиции. Това е бюджета на Община Перник и ясно показва комисията, че приходите и разходите са разпределени.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Как щеше да бъде добре, ако имаше 8 милиарда фискален резерв, от който да си харчим, да си харчим така, както правителството ни показа, че го прави, ама няма. С пари за пернишкия театър, който още не е разплатен благодарение на това правителство. Добре щеше да е, ако имахме фискален резерв, ама няма. Ето защо ви предлагам да се съсредоточим все пак върху бюджета. Многословието няма да свърши работа.
ВАЛЕНТИН ПЕТКОВ: Реплика на г-н Караилиев. Ние искахме да обсъждаме, а не да приемем на тъмно предложенията на колегите, които бяха предложили половината част на бюджета.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Г-н Фетфов имате думата. След това е кмета на Богданов дол.
ПЕТЬО ФЕТФОВ: Уважаеми колеги, до голяма степен подозирах, че ще влезем в този тон, защото този тон размива нещата и не показва действителното състояние, в което се намира Община Перник. С тези процедури, дуплики, реплики, на дали някой, ако ни е слушал продължава да ни слуша. Мисля, че някой успя да постигне целта си, защото, ако тръгнем да говорим с цифри нещата изглеждат по един много тежък начин, да не кажа по – лоша дума. Между другото преди да започна по същество, знаете, че на миналата сесия на ОбС, с решение на ОбС, да вие бяхте напуснали залата тогава, ние приехме Програма за управление на общинската собственост. Размерът на тази програма беше намален до действителните приходи. Най – коректно и тук няма колега, който да не го потвърди това нещо, най – коректно на председателски съвет г-н Караилиев беше поставил въпроса пред Кмета на Общината г-жа Янакиева: „Г-жо Янакиева, ще се съобразите ли решението на ОбС и ще измените ли така предложения от Вас бюджет?” Думите на г-жа Янакиева бяха: „Не, аз съм ви предложила бюджет”. Добре, но ние имаме решение, с което намаляваме приходната част на този бюджет и никой не иска да се съобрази с нас. Това е за хората, които не се били на председателски съвет, които не знаят тези подробности. Това беше предложено най – добронамерено Кмета на Общината да го направи. Не стана. По същество да ви кажа, защо лично за мен, а мисля и за вас, ако се замислите дълбоко ще видите защо според мен, защо са изключително тревожни нещата тази година, които предстоят в Община Перник. Преди малко, когато говорехме за отчета на бюджета аз ви споменах една цифра, която искам да я запомните. Но това не е отчета на общинските приходи през 2012г., а за 2011г. Реалните общински приходи за 2011г. в бюджета са били 24 875 125лв. Казвам ги нарочно и ги подчертавам, за да ви покажа каква опасна тенденция следва от това. Реалните приходи за тази година са 19 684 169 лв., т.е тази година спрямо 2011г. ние имаме близо 3 милиона по – малко общински приходи. Това е като една ножица. В същото време имаме нарастване на просрочените задължения с около 1 милион.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Г-н Николаев, правя ви забележка – чл.22.
ПЕТЬО ФЕТФОВ: Моля да слушаме. В края на миналата година сме имали малко под 13 милиона, не на миналата година, 2011г. говоря за отчета, сме имали малко под 13 милиона просрочени задължения. В момента на икономическа комисия ни беше казано, че към днешна дата, т.е до преди 3 дни просрочените задължения вече на Община Перник вече са 14 млн. и 50 хил.лв. Нямам причина да не вярвам на г-жа Янакиева и за това съвсем спокойно ви го казвам и в това нещо не влагам политика. Помислете, моля ви, малко. Каква е лошата тенденция? От една страна общинските приходи намаляват, от друга страна просрочените задължения се увеличават. Разбирате ли, че ако тази ножица продължи да се свива, какво ни чака нас не дай си боже просрочените задължения да достигнат общинските приходи? Не искам да мисля за никой. Нито за общински съветник, нито за човек, който ще е на територията на общината. А тази тенденция за съжаление се наблюдава. Да, проследете. Аз помолих колегите от икономическата комисия, отчетите и бюджетите са качени, проследете 3 години как върви тази тенденция. Да, на комисията беше казано земетресението е повлияло. Наистина, аз също съм убеден, че до голяма степен на общинските приходи има влияние това, което ни сполетя миналата година, но защо казвам, че е тенденция? Казах го и на комисията. Ако вземем отчета за първото 3-месечие на 2011г. и първото 3-месечие на 2012г., когато не е имало земетресение ще видите, че през 2012г. имаме с 287 600 лв.по – малко общински приходи, отколкото 2011г. Това е трайна тенденция, която върви за намаляване на общинските приходи и за повишаване на просрочените задължения. Лично мен това нещо ме тревожи. Ако вас не ви тревожи, лично мен много ме тревожи това нещо. Друго, което искам да подчертая. Вие казвате имаме предложен бюджет от Кмета на Община Перник. Да, имаме предложен бюджет от Кмета на общината, но бюджета на Община Перник аз имам чувството, че се прави по обратния начин. Защо по обратния начин? Гледат се най – напред разходите, разходната част на бюджета и спрямо разходната част, толкова колкото са разходите се напасва приходната част. Извинявайте, но за мен това не е логика на правене на бюджета. Защо? Защото пак ви казвам, умни хора, погледнете тенденциите през последните 3 години и ще видите, че по отделните пера, аз го казвам, защото това нещо съм го правил, по отделните пера няма как да докараме приходи, общински приходи 33 880 009 лв., толкова колкото ни се предлага за бюджет 2013г. Няма как да го направим това нещо. Вчера с някой от вас си поговорихме, не искам да цитирам имена, да не стане така, че се водили разговори с мен, да имат последствия. Самите те са убедени, че няма от къде да бъдат събрани тези приходи. В момента виждате в каква обстановка сме. Предстоят парламентарни избори. Няма. Прогнозата за растеж на ЕС, за цяла България беше за 1%, който е в рамките на статистическата грешка. При тази икономическа обстановка ние не можем да очакваме, че при 19 милиона изпълнени за 2012г., ще изпълним 33 млн.лв. за 2013г. Няма как да стане. Ние взаимно се лъжем. Защо се лъжем взаимно и кой има полза от това нещо? Няколко пъти каза г-жа Янакиева в тежка ситуация сме, тежка криза е. При такава тежка криза именно общинската администрация, заедно с ОбС сяда и актуализира разходите и прави всичко възможно да увеличи приходите. Ако има добра воля това нещо може да стане. Тук не. Тук противопоставяне. Лично аз от такъв дебат нито съм възхитен, нито мога да бъда доволен. Друго нещо, което искам да ви кажа. Това, което се предлага като макро рамка на общинските приходи за тази година в размер на 23 млн. аз също не съм убеден, че ще бъде изпълнена, защото 3 млн. да качим при сегашната ситуация над това, което сме изпълнили миналата година, за мен ще бъде много смешно, ако го направим. Дай боже, да го направим. Имаше опасение в комисиите добре, но ние сега ще заковем бюджета. Не господа. Дай боже, да изпълним приходната част, да имаме възможност. ЗОБ ни е дала тази възможност да актуализираме бюджета, да завишим приходите и съответно завишаването на приходите, да се отрази на завишаване на разходите. Нека това нещо да го направим, когато направим това преизпълнение, а не сега да ги залагаме пак тези кухи цифри, защото тези кухи цифри водят до изкривяване, до изкривяване и в бюджетите на кметствата и в капиталовите разходи. Аз не искам на дребно да влизам и да се заяждам, не е това моя стил. Неща, които са гласувани в миналите капиталови разходи не са пипнати, не са изпълнени. Няма да го питам, знам защо е станало, защото ние гласувахме един надут бюджет, който няма как да се изпълни и няма тези неща, които сме ги записали как да се реализират. За това, колеги, мислете много над тези неща, защото тенденцията, пак ви казвам, тук няма политика, Демократи за Перник, ГЕРБ, БСП, всички ние живеем в този град и тенденцията, която се наблюдава, за мен е много опасна. Ние не започнем ли от малкото, няма как да стане изведнъж. Но не започнем ли леко, полеко да намаляваме просрочените задължения и да направим всичко възможно за увеличаване на приходите, нищо добро не ни чака.
КИРИЛ КИРИЛОВ Кмет на кметство Богданов дол: Г-жо Кмет, г-н Председател, общински съветници, колеги кметове, аз имам конкретно питане към комисията по бюджет и финанси и по – специално към нейния председател г-н Иванов, а именно какви са критериите, по които вие определяте бюджетите на второстепенните разпоредители с бюджета, в случая с кметствата?
ИВАН ИВАНОВ: На Вас лично ще отговоря г-н Кирилов, че вашия бюджет за Богданов дол е приет от комисията, така както г-жа Янакиева го е представила.
КИРИЛ КИРИЛОВ: Реплика. Аз питам какви са критериите, а не кой какво е заложил. Кои са критериите, по които вие определяте бюджетите на второстепенните разпоредители? Население ли е? Трудови разходи виждам, че пишат, кажете? Все пак трябва да има някакви критерии, по които ги определяте.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Аз ще отговоря вместо г-н Иванов. Тук има доста кметове. Някой, който има предвидено в този т.нар. алтернативен бюджет по – малко пари, кой колко е получил миналата година и има ли някой, който ще получи по – малко за тази? Да е предвидено да получи по – малко? Има ли такъв човек, който миналата година е получил 50 хил.лв. условно и тази година предложението е да получи 45 хил.лв.? На всеки един от кметовете е завишено. Гледано е реалното изпълнение на бюджетите и съответно издръжката и какво трябва да се разплаща допълнително. На всяко едно от кметствата е увеличен бюджета.
КИРИЛ КИРИЛОВ: Г-н Караилиев, погледнете кметство Ярджиловци. Явно Вие не знаете какво пише там, какъв бюджет гласуваме, какво се случва.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: След малко ще отговоря като погледна числата.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Думата е поискана от Ивайло Иванов, след това е г-жа Андреева, след това е кмета на Ярджиловци.
ИВАЙЛО ИВАНОВ Кмет на кметство „Изток”: Уважаеми г-н Председателстващ, уважаема г-жо Кмет, уважаеми дами и господа общински съветници, взимам думата като кмет на „Изток” и на второ място като икономист и финансист. Взимам думата като привърженик на реалните бюджети, като привърженик на финансовата дисциплина. Обаче, този бюджет не е реален. Това е абсурден бюджет, предложен ни от Общинския съвет. Това е бюджет на мизерията. Това е бюджет на тъмните улици. Това е бюджет на дупките по пътищата. Защото бюджета на кметство „Изток” е намален с близо 2/3 спрямо бюджета от 2012г. Бюджета на кметство „Изток” е намален с близо 1 млн.лв. В тази зала много от вас са жители на кв.”Изток” – Петьо Фетфов, Десислав Аспарухов, Иво Богданов, ще спра с изброяването, защото ще пропусна някой. И ако до този момент за всички нерешени проблеми отговорност носеха кметовете, от тук на сетне отговорността ще я носите вие. Как ще гледате своите съседи, защото с този бюджет не могат да се направят елементарни неща. С този бюджет кметовете не могат да решат проблем примерно с шахта, с някакво наводняване, както кмета на с.Рударци има такъв случай. С този бюджет вие прилагате един геноцид на тези хора, които седят на последните редове – на кметовете. Това, което искам да кажа е, че този бюджет не е добър за перничани. Този бюджет не е добър за бизнеса, защото по предходната точка чух изказвания, че ние трябва да сме отговорни към бизнеса, да си плащаме задълженията. Ама как да платим задълженията при условие, че задълженията на кметство „Изток” са 1 млн.лв., а аз имам бюджет 630 хил.лв.? Или има някаква нова математика, някакъв вълшебен начин как с 630 хил.лв. да се плати 1 млн.лв.? Ако имате такъв начин, кажете ми го. Този бюджет не позволява разплащане на старите задължения. Това, което самите вие казахте, че е проблем на Община Перник. Този бюджет задълбочава проблемите. Този бюджет е лош за перничани, за бизнеса и най – вече този бюджет е лош за гражданите на кв.”Изток”. Всички вие имате глави на раменете си. Надявам се разума да надделее. Този бюджет е неприемлив.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Реплика. Във връзка с предишното питане на г-н Кирилов, 63 хил.лв., предвидено е 65 хил.лв. На кмета на кв.”Изток” ще кажа, че неговото кметство при 389 хил.лв. за миналата година, не знам дали е бил в мизерия и какво е правил цяла година след като е бил подложен на геноцид, 240 хил.лв. отгоре, това са предвижданията. Ако стъпваме на базата, че това е реалния бюджет, нека г-жа Янакиева да се надяваме да го изпълни, всичките ще получат пари отгоре. Аз не мога да разбера едно, миналата година 2012г. какво се е случвало по тези кметства? Къде са били тези кметове, какво са правили? Те миналата година са били с едни пари, изпълняването е било такова, в момента ние стъпваме и увеличаваме и сега щяло да бъде подложено на геноцид населението.
РАЛИЦА АНДРЕЕВА: Уважаема г-жо Кмет, г-н Председателстващ, г-жо Кмет, колеги съветници, уважаеми кметове на кметства и населени места, в ситуация, в която в алтернативния бюджет, внесен от ГЕРБ…
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Г-жо Андреева, правя ви забележка на основание чл.22 от Правилника.
РАЛИЦА АНДРЕЕВА: Г-н Борисов, по този начин може да се държите в къщи, не на заседание на ОбС. То човек трябва да има и малко домашно възпитание и мяра в някои обстоятелства. Продължавам с тезата си, в ситуация, в която с 900 хил.лв. близо е намалена общата сума на кметствата, кажете ми, и тук не г-н Караилиев да отговаря от името на бюджетната комисия, председателя на бюджетната комисия, нека ми обясни защо, когато говорите за финансова дисциплина в алтернативния ви бюджет, когато говорите за затягане на коланите, вие имате качване на с.Кралев дол, на с.Люлин, на с.Рударци? Кое налага това? Тук съм съгласна с кмета на кв.”Изток”, не може най – големия квартал на гр.Перник с 58% да му бъде намален бюджета. 55,33 % е процентното изражение на това, което сте прекроили и сте заложили в алтернативния ви бюджет. Не може в едно кметство, на което на територията му има толкова училища, детски градини, осветление, това означава кв.”Изток” да остане тъмен, да остане за тази година без абсолютно никакви функции. Вие обричате Ярджиловци, вие обричате редица кметства. И не мога да се съглася с това, че има, че сте водени от мотиви и принципни съображения. Нека някой от вас, който е изготвил това, този алтернативен бюджет, стане и ми обясни какви са критериите, какви са съображенията и коя е единната ставка, по която са разпределяни към второстепенните разпоредители сумите. Не може, пак повтарям, при общо намаляване на кметствата с 900 хил.лв. вие да увеличавате на избрани от вас и всички останали, които по една или друга причина, но далеч не принципна да им отрежете главите. За разлика от нас тук, хората, които са гласували в пропорционална листа, за тези хора, заради личния им авторитет е гласувано по населени места и вие им режете главата без да ви мигне окото. Нека някой от съставителите на алтернативния бюджет ни обясни защо, когато се режат парите за кметствата издръжката на ОбС се увеличава със 100 хил.лв. това ми обяснете. Моля председателя на бюджетната комисия, моля г-н Караилиев, който така пламенно защитаваше алтернативния бюджет, внесен от ГЕРБ да ми отговори на тези въпроси.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Думата „затягане на коланите” за първи път се употребява от Вас. Алтернативен бюджет, настоявам и моля всички да престанат да употребяват тази дума. Колкото пъти се каже, аз толкова пъти ще правя забележка.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Г-н председателстващ, бихте ли ми обяснили на какво основание Вие забранявате употребата на словосъчетанието алтернативен бюджет? Тази дума с какъв нормативен акт е забранена за употреба от българските граждани?
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Веднага ще Ви отговоря. Думата алтернативен бюджет не фигурира в нито един закон на Република България, може да проверите. Аз като председателстващ на заседанието на ОбС съм длъжен да следя за спазването на дневния ред и за обсъждането на точката от дневния ред. Точката от дневния ред, която обсъждаме е приемането на проекта на бюджета на Община Перник, предложен от Кмета на Община Перник за 2013г. и всякакви опити да се манипулира общественото мнение и залата с думи, които насочват и манипулират, ще бъдат пресечени със забележка от моя страна. Реплика на кмета на с.Богданов дол.
КИРИЛ КИРИЛОВ: Реплика. Разбрах, че един от критериите, по който вие сте определяли бюджета на кметствата, е изпълнението на предходния на 2012г. За това ви питам какво изпълнение на бюджета има кметство Кралев дол?
ПЛАМЕН ГЕОРГИЕВ Кмет на кметство Кралев дол: След като колегата иска да пита какво е изпълнението на бюджета за миналата година, ще му кажа, ако и в проценти иска. На 53%, докато неговото е над 100%. Друго нещо да ви обяснявам? Това може да го проверите, тук е за изпълнението. Така ще сами вижте какво е изпълнението за миналата година на Кралев дол и на Богданов дол.
КИРИЛ КИРИЛОВ: Колега, далеч съм от мисълта да влизаме в някакви спорове с вас, извинявам се, ако съм ви обидил, защото процентното съотношение между Богданов дол и Кралев дол, да не го споменаваме какво е, а пък изпълнението. Съгласен съм, но се съгласи с процентното съотношение между моя бюджет и твоя, въпреки, че жителите са ни с 60 човека разлика, ако това е един от критериите. След като ти имаш на 53% изпълнение, защо бюджета ти е 60 хил.лв.? Един от критериите, г-н Караилиев, вие казахте, че е изпълнението на предходния бюджет от 2012г., така ви разбрах. Дайте да сме честни, гласуваме глупости. Предлагаме глупости.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Г-н Кмет, единия от критериите много правилно казахте, единия от критериите.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Кмета на с.Ярджиловци, след това кмета на с.Рударци.
ГРИГОР ХРИСТОВ Кмет на кметство Ярджиловци: Уважаема г-жо Кмет, г-н Председателстващ, уважаеми съветници, дами и господа кметове и кметски наместници, бюджета на кметство Ярджиловци за миналата година по бюджет е 70 836лв., изпълнението е 63 186 лв., като имаме неразплатени 2 месеца улично осветление. Вие знаете с повишаването на цените на тока просто с тези бюджети май само ще си плащаме ток и не знам до кога заплати. Мен ме интересува друго нещо. Не може председателстващия, хората от дясната страна от ГЕРБ да настройват кметовете едни срещу други, защото мога да кажа едно към едно, че когато до 90г. целево се отпускаха пари в чували за Рударци, за развитите села, за Ярджиловци почти нищо не се случваше и за това аз съвсем отговорно заявявам пред вас, че на старта се борим за един водопровод вече 13 години. Имаме довеждащ водопровод благодарение на правителството на тройната коалиция, което отпусна 800 хил.лв., а сега нямаме и един лев. Сега по предложение на кмета на общината са 280 хил.лв. На старта ни вземате 115 хил.лв. Аз се питам себе си и ще попитам хората на с.Ярджиловци, по бюджета ще направим общоселско събрание и ще ви поканим, какво ще стане до финала? Сега 115, до финала я стигнат 5 хил.лв., я не стигнат. В Ярджиловци водопровода, който съществува за училището е правен 1958г. Това е просто под всякаква критика. Имаме 2 сондирани водоизточника, в които съдържанието на водата е 5 пъти над допустимото на желязо и манган. Аз просто укротявам хората и искам да проявим разбиране и не да настройвам кметовете един срещу други. Аз съм кмет в 4-ри мандата. Никога между нас кметовете не е имало брожения. За това подкрепям изказването на Ивайло Иванов, защото това е едно достойно изказване на един достоен кмет, който кв.”Изток” според мен, си е избрал. Местата, които искаме много да се харесаме на публиката, не винаги са добре. За Ярджиловци на вашето внимание ви предлагам да ми вдигнете поне с още 10 хил.лв., защото единственото село, което има 4-ри км. асфалтирани улици е Ярджиловци, другото от скатовите води са отнесени половината улици, хората не могат да се обслужват и последното нещо, което мога да кажа, е, ако не ме подкрепите, не искате да подкрепите бюджета, който ви се предлага, според мен това е бюджета на абсурдите. Другото нещо, което искам да ви кажа, уважаеми дами и господа, вземете и работете за нашия град. Стига сме се делили на политици. Защо упрекваме ДПС, че направило това, направило онова. Ами ще го направи, защото ние съветниците, там вие, които сте от ГЕРБ, когато дойде Дянков вие се чудехте какво да му наговорите за г-жа Янакиева, вместо да го държите 10 минути във въздуха и да му кажете на Перник му трябват още 5 млн.лв. или 50. Това е политика. Това е нещо, с което трябва всеки един в залата да се съобразява. Когато се кандидатирате за съветници, ние ви носим гласове на всички присъстващи, но вие нито на едно заседание, нито на едно събрание не казахте, че ще работите за пари и за това аз виждам със 100 хил.лв. увеличавате вашия бюджет. Това са примерно 100 хил.лв. от моите пари за водопровода.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Г-н Кмет, да ви отбележа, бюджета на ОбС за миналата година е бил 0. Направете справка ще видите. Изводите сами си ги правете. Второто нещо, пак като председателстващ ви го казвам, на среща при председателя, на която и аз лично присъствах беше г-н Темелков, заедно с кмета на с.Богданов дол, на който бе направено предложение, където очаквахме от кметовете от вашата политическа сила да направят съответните предложения за вашите бюджети. Това го казвам по повод на 10 хил.лв., които искате. Предполагам, че ще се направят разисквания в зала по вашето предложение, но ако както се изразявате, ако ви дадем още 10 хил.лв. трябва да решим от къде да ги вземем от друго място. Някъде трябва да бъдат намалени, за да бъдат предоставени на вас.
ГРИГОР ХРИСТОВ: Аз имам конкретно предложение. От бюджета на ОбС.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Следващият записан за изказване г-н Богданов, кмет на с.Рударци.
БОГДАН БОГДАНОВ Кмет на кметство Рударци: Г-жо Кмет, уважаеми общински съветници, кметове и кметски наместници, цитираше се на няколко пъти кметство Рударци и за това бях длъжен да взема думата. Не може да обвинявате и лично към г-жа Ралица Андреева искам да се обърна, не може да застава на страната на кметовете сега в момента, когато трябва да приемем бюджета за 2013г. Защо? Защото цяла година 2012г. къде беше тя? Защо тя не застана на страната на кметовете? Кметство Рударци с неговия бюджет, дори има както кмета на Ярджиловци и другите кметове съм сигурен, че е така, имат неразплатени сметки за ток. От 3 месеца ми е загасен телефона на кметството. За вода цялата година не сме разплащали. Какво от това като имам бюджет аз? Имам 103 хил.лв. бюджет, да съм си платил случайно разходите? Така, че да заставате сега на страна на кметовете е доста пупулистично. Трябваше да застанете на страна на кметовете през цялата тази година, която изтече. Много е лесно сега да се застава пред микрофона и пред камерите, на страна на еди кой си. В действителност с този бюджет кметовете са обречени. Така е, но защо не се сетихте, че цялата 2012г. ние бяхме обречени и то така, че действително да не можем да изчистим една шахта. Пиша докладни и очаквам да дадат пари, поне 400 лв. да сменя ел.таблото на кметството, за да не се запали общинска сграда. Няма пари. С този бюджет, който преди това го имах, знаете ли вие какво правим кметовете? Ходим и се молим като кученца по вратите да ни се дадат някакви пари, освен фонд работна заплата и евентуално плащане на някакви разходи по фактури – ток, вода и т.н. Не си мислете, че така ще заблуждавате хората, че стоите на страната на кметовете. Моите уважения към всички колеги кметове. Даже мога да предложа едно, въобще не ми харесва как едните стоят от ляво, другите от дясно, ако обичате да се съберем заедно там, защото всички от тази политика, която беше за 2012г., всички страдаме. А действително ще страдаме и за 2013г. Ясно е. Нещо трябва да се промени.
РАЛИЦА АНДРЕЕВА: Лично обяснение, г-н Борисов. Бях спомената поименно. Г-н Богданов, не заставам на страната на кметовете, а на страната на жителите. Има малка, но съществена разлика. На следващо място повода, по който повдигнах въпроса е изключително принципен, защото едни и същи проблеми имат кметовете, кмета и на Рударци и на Ярджиловци. Само, че критериите, по които е изработен алтернативния бюджет, внесен от ГЕРБ не казва по какъв начин и на какъв принцип са определени сумите. Тук имаше редица въпроси, поставени и от колеги съветница, и от ваши колеги кметове. На база на брой жители на население, на каква база вие определихте, уважаеми колеги от партия ГЕРБ, внасяйки този алтернативен бюджет, че на кметство „Изток” ще отрежете бюджета с 58,33%, а на кметство Рударци при общо понижение на сумата за кметствата с 900 хил.лв., с 10 хил.лв. се повишава? На база жители ли, на база територия ли? Кажете ми, обяснете ми принципния подход, от който сте изходили, когато сте разпределяли парите на второстепенните разпоредители в алтернативния ви бюджет. Пак повтарям не на страната на кметовете, на страната на жителите, защото както в Рударци, така и в Ярджиловци, така и в „Изток” живеят хора, които най – вероятно са гласували и за мен, и за вас.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Петьо Фетфов.
ПЕТЬО ФЕТФОВ: Правя само едно предложение. В списъка с капиталовите разходи, това, което е прието на бюджетната комисия, говоря за благоустрояването. Преди малко, когато г-н Иванов прочете решение, по това решение имам следното предложение: В кв.”Изток” е записано изграждане на спортна площадка и изграждане на детска площадка. Говорил съм с кмета на кметство „Изток” изграждането на детска площадка да бъде изграждането на спортна площадка на езикова гимназия „Симеон Радев”. Средствата се запазват. Не се налага някаква корекция в макро рамката.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Ще бъде подложено на гласуване накрая. Г-жа Миланова.
МИЛЕНА МИЛАНОВА: Колеги, тъй като започваме да повтаряме дебата и смятам, че казахме всичко важно и съществено, което може да се каже, имам процедурно предложение да прекратим дебата и да преминем към гласуване.
ЗАСЕДАНИЕТО СЕ ВОДИ ОТ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ.
РОСИЦА ЯНАКИЕВА: Уважаеми г-н Председател, уважаеми госпожи и господа общински съветници, преди да започна по същество своето изказване, аз моля г-н Иванов, който чете предложенията, които са направени по негово мнение от комисията по бюджет и финанси, още веднъж да ни каже има ли промяна в частта, която касае работата на ОбС. В общата рамка общинска администрация вие казахте, че няма промяна. Промяна по отношение утвърдения проект за бюджет, който е станал бюджет за 2012г., изпълнения бюджет за 2012г., проекто – бюджета, който аз съм внесла и това, което вие предлагате като изменение. Може да не ми отговаряте, аз нямам намерението да губя времето на колегите. И каква е тази промяна г-н Иванов? От 222, колкото е бил бюджета за миналата година, при 240 изпълнение, на 300 хил.лв., а вие заявихте, че няма. Има промяна. Сега изказването по същество. Уважаеми г-н Председател, уважаеми госпожи и господа общински съветници, уважаеми колеги кметове и кметски наместници, уважаеми съграждани, перничани, приемането на бюджета на всяка община е значим акт. Той определя политиките през годината за развитие на общината и нейната територия, но също така определя вида и качеството на услугите, които се предлагат на гражданите през съответната бюджетна година. Водени от тази идея, както и от нормите на Закона за общинския бюджет и в конкретност на чл.11, ал.5, 6 и 7 от този закон, общинската администрация разработи, предложи на обществено обсъждане проекта за бюджет на Община Перник за 2013г., а аз в качеството си на Кмет го внесох за обсъждане в установения срок от закона в ОбС в едно с протокола с направените предложения по време на публичното обсъждане. Между другото направените предложения въобще не са отчетени в това, което в момента коментираме в зала. В проекто – бюджета са заложени възможностите за обезпечаване на спектъра от дейности, финансирани с публични финанси в областта на образованието, соц.дейности и здравеопазването, в областта на културата и спорта, в областта на младежките дейности, за изграждането на различни обекти на инфраструктурата и хигиенизирането на всички населени места в общината и не на последно място обезпечаване изпълнението на подписаните договори по различни оперативни програми. Днес, на заседанието си пернишкия ОбС обсъжда проекто –бюджет, коренно различен от внесения от мен, което е в абсолютно противоречие със ЗОБ. Не само, защото общата рамка е различна, т.е не са 56 629 600 лв., а са 48 129 600 лв., различна е общата философия. Пренебрегнати са разпоредбите на Закона на счетоводството за разплащане на стари задължения. Пренебрегнати са редица други норми на българското законодателство, като например ЗУТ, Кодекса на труда и др. пренебрегнати са ангажиментите на Общината по подписани и действащи в настоящия момент договори с различни оперативни програми, програми, които изпълняваме към настоящия момент. За да се стигне до подписването е имало санкция на същия този ОбС. Не са отчетени преходните остатъци от миналата година за близо 3 млн.лв. по целеви обекти, за които просто е абсурдно да се мисли, че няма да се изпълнят през тази година. Санкциите ще бъдат огромни. Не са отчетени нуждите от решаването на конкретни, важни за големи общности от хора проблеми. Напротив, приоритизирани са незначителни въпроси пред необходимостта, спазвайки закона да предлагаме конкретни решения на тези важни проблеми. Зад новия, забраняваха ми, но е така, внесен проекто – бюджет, всъщност стои анонимен автор. Така може би си мислят тези, които са го писали, аз имам друго мнение, но там прозират за съжаление и частни интереси. Поне за мен няма друго обяснение. И за да съм по – конкретна, ще говоря за конкретни неща. В приходната част, новия автор на бюджета с лека ръка е зачеркнал 10 млн.лв. При предложена програма, обезпечаваща 23 млн.лв. неданъчни приходи, тя е редуцирана на 14 млн. 558 хил.лв., без да се отчитат някои важни неща. Без да се отчита, че настоящата 2013г. не е 2012г., когато земетресението обърка и граждани, и бизнес, и всички. Това доведе до сериозно намаляване на данъчните и на неданъчните приходи. Този автор не отчита заложените за провеждане процедури за отдаване под наем, на концесии, продажба на имущество, за които има заявени в общинската администрация конкретни искания и намерения. Не е отчетено от този автор и новия статут на земеделските земи по чл.19., които земи се управляват от общината и за които има вече постъпили много заявления за ползване. Тези заявления са свързани преди всичко с възможността стопаните да получават средства от фонд Земеделие, но те са свързани и с работата на съществуващите кариери за добив на инертни материали на наша територия. Второ, авторът на материала не е записал в разходната част на алтернативния бюджет скромните 478 292 лв., които представляват съфинансиране от собствените средства на проекта „Подобряване туристическа атракция средновековна крепост Кракра”, за която имаме решение на ОбС и която съответства на подписания договор с оперативната програма. Същият неизвестен за мен автор, вносител, е преценил, че за изпълнение на проектите по деинституционализация, изграждане на Център за настаняване от семеен тип и защитено жилище следва да бъдат изградени захранването с водопровод и канализация на ул.”Вл.Граматик” и на ул.”Луганск” на строящите се сгради на центъра и на защитеното жилище. Някой с лека ръка е отрязал написаното в поименния списък по този въпрос. Няма как да не се направи това. До края на септември сградите трябва да бъдат функциониращи и да приемат децата, защото в същото време се извършва и се работи по друг проект, който практически закрива Дом майка и дете. Една част от тези деца трябва да дойдат тук. Пак същият този незнаен автор е преценил, че не трябва да се изгради улицата до детската градина в кв.”Тева”, за която толкова години чакат хората от „Тева” и която на практика е пред пускане. Там също с лека ръка са зачеркнати предвидените 120 хил.лв. Пак този същият незнаен, анонимен автор или група от автори е решил, че не трябва да се изгражда вертикалната планировка на двете детски градини, които строим в момента – детската градина в гр.Батановци и в централния парк, а именно „Валентина Терешкова” и „Родолюбче”, които до средата на полугодието предвиждаме да бъдат въведени в експлоатация. Ами, децата ще се катерят по руините, които са останали от преминаването на тежка техника и др.подобни неща. Според този нов вносител най – важно е да се подмени с целева субсидия за капиталови разходи изработването на настилката за с.Студена, където забележете, все пак има настилка. Тя е от павета, тя трябва да се подмени. Ние 2 или 3 поредни години, 3 години, като между 2-то и 3-то имаше една дупка, почти цялата субсидия, която получаваме по поддръжка на 4-то класна мрежа инвестираме там, но сега трябва да се наредят приоритетите. За мен в настоящия момент приоритет е изграждане на тази пътна връзка на пътя Суходол – Бучино с автомагистрала „Люлин” и тя е приоритет, няма да ми се сърди кмета на с.Студена, тя е приоритет, просто, защото ще обслужва много хора. Ще обслужва хората от Бучино, ще обслужва хората от с.Дивотино, обслужва хората от с.Люлин, обслужва хората от кв.”Мошино” и може би ще обслужва и хората от кв.”Проучване”, защото това е удобна връзка. Така, че трябва да подреждаме приоритетите. Още по – парадоксално е, че основния проблем в с.Студена към настоящия момент е водоснабдяването. Ние сме правили обсъждане с ВиК и се договорихме и за това в проекто – бюджета бяхме заложили едни 40 хил.лв., които заедно със средствата, които ВиК може да отдели да направим алтернативно водозахранване на с.Студена с водопровода, който идва от Ждрелото и отива за Радомир. Не знам защо този автор не е оценил възможността. В момента с.Студена се захранва от един водоизточник, който се казва „Св.Илия”, който е в района на кариерите, на който водата е с много въпросителни по отношение на чистота и най – вече не се знае при кой от взривовете този водоизточник просто ще изчезне и ще потъне някъде в карстовите образования наоколо. Но това е преценено, че трябва да се направи. Парадоксално е обаче, че в новия проекто – бюджет, който е внесен от някого, защото това не е внесения от мен бюджет, не се предвижда дори и един лев за прилагането, поддържането и изменението на подробните устройствени планове и на кадастралните карти, но за сметка на това, забележете с целеви средства за капиталови разходи се предвижда изработването на проект за реконструкция на общински път Рударци – стопанство Витошко. Тук някой услужливо е пропуснал да спомене „Делта Хил” за 21 хил.лв. само проекта. Питам се какво налага тази необходимост и защо толкова много пари трябва да бъдат насочени и то целеви пари, и то гарантирани от капиталовите разходи в проектиране и реконструкция на един съществуващ път? Още по – парадоксално, предвидени са 35 хил.лв.пак от тези целеви капиталови разходи, които ще дойдат и които са гарантирани за проектиране, реконструкция на пътя Боснек – Чуйпетлово. Чий ли интерес пък там стои? Не мога да се сетя, но със сигурност мога да кажа, че в последните 15 – 20 години там едва ли са се качили от 15-20 тежкотоварни автомобила. С тези пари, тези 35 хил.лв. ние можем спокойно да почистим пътя, да го окастрим, да го разширим, защото е слязла тревата върху него. Между впрочем асфалтовата настилка е в доста задоволително състояние, тъй като там просто няма движение. Не мога да си обясня тези парадокси. Изумително е, че в този алтернативен проекто – бюджет с цифрата 0 фигурират дейностите по строителен надзор и авторски надзор при една програма за капиталови разходи от 26 988 753 лв. Е как ще стане тази работа, уважаеми госпожи и господа? Ама вие това ЗУТ за нищо си го нямате. Още нещо също парадоксално. Отказваме се ние доброволно да получим половината от парите за изграждането на резервоар за питейна вода в размер на 238 хил.лв. от АПИ. Ние имаме подписано писмено споразумение с тях и те са готови и минаха на експертни съвети и всичко. Защо го задрасквате, защо не искате да си вземем половината от парите? Интереса е взаимен, и на хората от Бучино, чиито резервоар е спукан и при строителството, пък и преди строителството. С ръка на сърцето си признавам, че се сърдят бучинци, че нямат вода. Интереса е и на агенцията, защото те трябва да подсигурят резервна вода за тунелите, но ние просто не ги искаме. Някой, който е работил там е сложил чертата и е заминало. В преходния остатък от 2012г. уважаеми госпожи и господа общински съветници, има 50 хил.лв. целеви средства за обследване енергийната ефективност на детски градини и училища. Не може да слагате 0, те са целеви тези пари, хора. Те са от миналата година преходен остатък и вие знаете, коментирали сме ги, там е проведена процедура и е възложена работата и т.н., още повече, че тези енергийни обследвания страшно много трябват на общината, на детските градини, на училищата, за да може да се кандидатства. От тук нататък изискванията да се кандидатства по енергийна ефективност е задължително да имаш енергийно обследване. Защо го правите? На кого вредите? Ами старите задължения? Тук кметовете станаха и най – потърпевш е наистина г-н Иванов от кметство „Изток”. Ама вие това Закона за счетоводството за нищо си го нямате. Според авторите на новия бюджет не трябва да плащаме. На кого да не плащаме? На местния бизнес? Това ли е алтернативата, която му предлагате? Много смешно и нелепо звучи и аз мисля, че нито един разумен човек, който е в тази зала няма да си помисли, че може да направи такова нещо. И не само това, поразиите направени от вносителя на т.нар алтернативен бюджет са още много. На пример, според този човек с 4 хил.лв.е намален фонд работна заплата в Общински младежки дом спрямо миналата година. Е като как ще стане? Достигнати заплати, знаете, че няма връщане. Като пипате и като режете, поне питайте хората,които са грамотни да ви кажат тук може, тук не може. Записали сте, там сте свалили 31 хил.лв, ли бяха, по памет говоря за младежките дейности в кв.”Изток”. Само, че те във функцията трябва да останат долу на графата младежки дейности. Няма как да се случи по друг начин. Не само това. Обяснете ми защо според вашия бюджет, който предлагате, предлагате да се съкратят 35 човека от администрацията на Община Перник и то в условията на криза и то когато няма никаква алтернатива за работа? И аз ще ви кажа от къде са. По фондовете работна заплата, които сте заложили. Залагали сте, но не сте мислили, че там има и данъчни, и осигуровки и т.н. В СУОС трябва да се съкратят 13 човека, в Обслужващи дейности трябва да се съкратят 17, плюс всичките 5 в информационния център. Защо хора? Какво ще спестим? Аз не случайно питах г-н Иванов, защо със 100 хил.лв. увеличихте разходите на ОбС и в същото време със 100 хил.лв. режете главите на 35 човека служители, които чакат да занесат заплатата от 350-400 лв. в къщи, за да платят сметки и да купят храна? Нека не ви звучи патетично това,което казвам, но нелепо е, разберете го. Ами уважаеми госпожи и господа, добре ще съкращаваме, ама как ще плащаме обезщетенията там, та вие не сте записали една стотинка? Г-н Жотев, вие бихте ли се съгласили на хората, които освобождаваме поради тези съкращения да не се изплатят дължими по закон обезщетения? Ето за това говоря, за Кодекса на труда. Ами нямам право. Кажете как да го направя, като не сте го разписали, този, който ви е правил бюджета. Гавра ли е това с тези 35 човека в настоящия момент? Всъщност тези 100 хил.лв. няма да ги коментирам повече, за да кажете, че нагнетявам обстановката. В бюджетната сфера сметкоплана е нещо доста сложно. Той има своя логика, той има взаимовръзки и зависимости. С лека ръка и без познания и най – вече без отговорност промени не могат да се правят. Ей богу 17 години се занимавам с това. Аз лично не бих си позволила да правя нов бюджет без експертите, специалистите да направят всички взаимовръзки в този бюджет, така, че нещата да бъдат както трябва. Кого са ползвали като консултант не знам. Ако логиката на съставителя на тази алтернативен бюджет е да пречи на общината и най – вече да пречи на кмета, то той е пропуснал една много важна подробност – той пречи на Кмета, пречи на кметовете на кметства, където, в чиито графички са разписани едни безпринципни числа, но той пречи най – вече на хората. Всъщност, съставителя е заложил в този алтернативен бюджет бомба. Този човек се опитва да създава трудности не на кмета, не на кметовете на другите населени места независимо каква партийна принадлежност имат, той ще пречи на хората, които живеят в пернишка община. Повярвайте ми тези хора ще запомнят какво се е случило. Те имат памет и вероятно ще реагират по съответния ред. Тук беше зададен един въпрос от г-н Миланов за клубовете на пенсионерите и аз съм си записала и държа да отговоря. Г-н Миланов, надявам се, че имам добър спомен, в миналогодишния бюджет бяха заложени 16 хил. и 200лв. за пенсионерските клубове и бяха заложени 16 200 лв. за хората инвалидизирани. С тези средства 16 200 лв. сме издържали клубовете и сме плащали хонорари, не заплати, хонорари на хората, които работят там с единствената идея да се създадат места, в които възрастните хора от Перник, независимо дали членуват в някаква организация на пенсионерите или не членуват, независимо в коя членуват, да могат до отиват там и да имат социалния контакт, особено, когато останат по 1 в домакинството и смятам, че с тези 16 хил.лв. не сме направили кой знае колко лошо нещо. Напротив, ако има възможност през тази година е по – добре и повече да инвестираме в тези места. Проектите за пътищата, вие сте ги писали г-н Миланов, но аз в изложението си изразих своите съображения. Не знам дали присъстващите в тази зала знаят колко постоянно живущи хора има в с.Чуйпетлово. Те са под 30. Да, 26. Струва ли си да дадем 35 хил.лв. за този път, който пак повтарям, той е в добро състояние и може спокойно да обслужва населеното място и след това не знам колко лева за рехабилитация, разширяване или там каквото прецени проектанта. Моето лично мнение е друго, но волята разбира се за това е ваша. По оптимизиране на разходите, мисля че не трябва да говоря при аргументите, които направих.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: До колкото си спомням имаше процедурно предложение за прекратяване на дебатите. Реплика Пламен Борисов.
ПЛАМЕН БОРИСОВ: Реплика. Г-жо Янакиева, на скоро ми се наложи, когато беше референдума да пътувам по този път, за който говорехте. Така, че има няма 1 месец от както съм минал по него. Вие кога за последен път минахте по него? Защото това, което твърдите не е вярно. Пътя е изронен и е осеян с дупки. Разбирам неуважението към хората, които живеят в Боснек и Чуйпетлово и явно искате да останат забравени, но този път се използва от много колоездачи, от много туристи и през летния, и през зимния сезон, които почиват по коритото на р.Струма и от много други хора. Той е полезен. Това е едно прекрасно кътче от нашата община и то заслужава да бъде облагородено. Не е етично да употребявате такива думи, когато се аргументирате за някакви 35 хил.лв., както сама казахте.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Който е съгласен да прекратим дебатите и да преминем към гласуване на промените по докладната и докладната, моля да гласува.
ГЛАСУВА СЕ:
ЗА – 26
ПРОТИВ – 10
ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ – 1
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Прекратяваме дебатите и преминаваме към гласуване.
РАЛИЦА АНДРЕЕВА: Обяснение на отрицателен вот. Гласувах „против” прекратяването на дебатите, защото до момента на дискусията не стана ясно както принципа, по който са правени разчетите за второстепенните разпоредители и още нещо защо приоритет в алтернативния бюджет е изграждането на пътя до „Делта Хил”, а не водопровода в Ярджиловци? Защо след като на един гражданин, наречен с прякора „Пашата” му беше подарен от управлението на ГЕРБ ловно стопанство, бившата резиденция Студена? Сега трябва общинския бюджет да залага средства и път да му прави. По всичките тези съображения и поради факта, че не беше даден принципен отговор за начина, по който е формиран алтернативния бюджет гласувах „против” прекратяването на дискусията.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Друг за отрицателен вот? Приемам, че няма. Преминаваме към гласуване на докладната записка вх.№77/ 08.02.2013г. Съгласно изчетеното становище от председателя на бюджетната комисия първо ще подложа на гласуване становището, което е от 20.02.2013г., което той изчете в началото. В резюме променят се по т.1 от проекта за решение: „Приема сборния бюджет на Община Перник за 2013г. в размер на 56 629 600 лв., числото е 48 129 600 лв. Другата промяна е в размера на собствените приходи, където вместо 31 843 076 лв., промяната е 23 343 076 лв., както и в т.2 Справката относно: Приходите по бюджета на Община Перник за 2013г. се променя съгласно приложението. Който е съгласен с това становище на ПК „Бюджет, финанси и европроект”, моля да гласува поименно.
ГЛАСУВА СЕ:
АННА ГЕОРГИЕВА ПЕТРОВА – ПРОТИВ
БОЖАН ЙОАНОВ СПАСОВ – ПРОТИВ
БОЖИДАР СТАНИМИРОВ ЖИВКОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ВАЛЕНТИН ЛЮБЕНОВ ПАВЛОВ – ЗА
ВАЛЕНТИН НИКОЛЧОВ ПЕТКОВ –ПРОТИВ
ВАСКО ХРИСТОВ ЧУШЕВ – ЗА
ВЛАДИМИР ВИДЕНОВ ПАВЛОВ – ЗА
ВЛАДИСЛАВ СПАСОВ КАРАИЛИЕВ – ЗА
ГАЛИНА РАНГЕЛОВА АСЕНОВА – отсъства
ГЕОРГИ ВАСИЛЕВ ЦВЕТКОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ГЕОРГИ ПЕТРОВ ЗАХАРИЕВ – ЗА
ДАНИЕЛА ГЕНАДИЕВА ЯНКОВА – не е в залата
ДЕНИСЛАВ ВИОЛИНОВ ЗАХАРИЕВ – ЗА
ДЕСИСЛАВ СТЕФЧОВ АСПАРУХОВ – ЗА
ИВАЙЛО КИРИЛОВ БОГДАНОВ – ЗА
ИВАН ОГНЯНОВ ИВАНОВ – ЗА
ИВО КИРИЛОВ ИВАНОВ – ЗА
КАМЕЛИЯ РУМЕНОВА КИРИЛОВА – ПРОТИВ
КАТЯ ЕВТИМОВА ХРИСТОВА – ПРОТИВ
ЛЮБОМИР АЛЕКСАНДРОВ ЖОТЕВ – не е в залата
ЛЮДМИЛ ДИМИТРОВ ГЕОРГИЕВ – ЗА
МАРИЯ МАРИНОВА ИВАНОВА – ЗА
МИЛАН ВОЙНОВ МИЛАНОВ – ЗА
МИЛЕНА МЕТОДИЕВА МИЛАНОВА – МАРТИНОВА – ЗА
МИХАЛ МАНОИЛОВ АЛЕКСИЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
НЕНКО ВИКТОРОВ ТЕМЕЛКОВ – ПРОТИВ
НИКОЛАЙ ИВАНОВ НИКОЛАЕВ – ПРОТИВ
НИКОЛАЙ ЛЮБЧЕВ ДРАГОМИРОВ – ЗА
ПЕТЪР АНАСТАСОВ ЯНКОВ –ПРОТИВ
ПЕТЪР ЙОРДАНОВ СТОИМЕНОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ПЕТЬО ДОНКОВ ФЕТФОВ – ЗА
ПЛАМЕН ЕВГЕНИЕВ БОРИСОВ – ЗА
РАЛИЦА ИЛИЕВА АНДРЕЕВА –ЛЮБЕНОВА –ПРОТИВ
РОСЕН ЦВЕТАНОВ СИМЕОНОВ – ЗА
РУМЕН АТАНАСОВ ВАТАШКИ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
РУМЕН ДРАГОМИРОВ ТАНЕВ – отсъства
РУМЯНА ТОДОРОВА ГЬОРЕВА – ЗА
САШО СТЕФАНОВ ДИМАНОВ – ЗА
СТОЙЧО СЛАВЧОВ ВАСИЛЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ТАТЯНА КОСТАДИНОВА ВАНГЕЛОВА – ХРИСТОВА –ПРОТИВ
ЦВЕТАНА ИВАНОВА ПИРАЛКОВА – ЗА
Резултати от гласуването: ЗА -21 , ПРОТИВ –10, ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ –6. ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Беше приета т.1 с направените изменения от бюджетната комисия.
НЕНКО ТЕМЕЛКОВ: Отрицателен вот. Уважаема г-жо Кмет, г-н Председател, аз не знам защо изобщо бяха тези дебати и тези аргументи, които се изтъкнаха толкова обстойно и в словото на Кмета Янакиева, в словата на кметовете на кметствата, след като няма някаква чуваемост. Политиката на инат, уважаеми колеги, е обречена винаги. Много скоро ще го разберете. Не случайно предложих да спрем, да отложим и да търсим съгласие. Не знам защо не ме разбрахте? Уверявам ви в много скоро време ще се убедите.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Други мнения за отрицателен вот? Приемам, че няма. Подлагам на гласуване второто становище, което е от обобщената комисия на ПК „Бюджет, финанси и европроекти”, което в началото г-н Иванов изчете, а именно: І. Предлага на Общински съвет Перник да приеме: 1. Справка относно: Приходи по бюджета на Община Перник за 2013 г., съгласно приложение към Становището. 2. Справка, относно: Разходи по бюджета на Община Перник по функции за 2013 г., съгласно приложение към Становището. 3. Справка, относно: Бюджета на кметства, учреждения и дейности за 2013 г., съгласно приложение към Становището. 4. Поименен списък за капиталовите разходи за 2013 г., както и разшифровка, съгласно приложения към Становището. Който е съгласен с това, моля да гласува поименно.
ГЛАСУВА СЕ:
АННА ГЕОРГИЕВА ПЕТРОВА – ПРОТИВ
БОЖАН ЙОАНОВ СПАСОВ – ПРОТИВ
БОЖИДАР СТАНИМИРОВ ЖИВКОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ВАЛЕНТИН ЛЮБЕНОВ ПАВЛОВ – ЗА
ВАЛЕНТИН НИКОЛЧОВ ПЕТКОВ –ПРОТИВ
ВАСКО ХРИСТОВ ЧУШЕВ – ЗА
ВЛАДИМИР ВИДЕНОВ ПАВЛОВ – ЗА
ВЛАДИСЛАВ СПАСОВ КАРАИЛИЕВ – ЗА
ГАЛИНА РАНГЕЛОВА АСЕНОВА – отсъства
ГЕОРГИ ВАСИЛЕВ ЦВЕТКОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ГЕОРГИ ПЕТРОВ ЗАХАРИЕВ – ЗА
ДАНИЕЛА ГЕНАДИЕВА ЯНКОВА – не е в залата
ДЕНИСЛАВ ВИОЛИНОВ ЗАХАРИЕВ – ЗА
ДЕСИСЛАВ СТЕФЧОВ АСПАРУХОВ – ЗА
ИВАЙЛО КИРИЛОВ БОГДАНОВ – ЗА
ИВАН ОГНЯНОВ ИВАНОВ – ЗА
ИВО КИРИЛОВ ИВАНОВ – ЗА
КАМЕЛИЯ РУМЕНОВА КИРИЛОВА – не е в залата
КАТЯ ЕВТИМОВА ХРИСТОВА – ПРОТИВ
ЛЮБОМИР АЛЕКСАНДРОВ ЖОТЕВ – ЗА
ЛЮДМИЛ ДИМИТРОВ ГЕОРГИЕВ – ЗА
МАРИЯ МАРИНОВА ИВАНОВА – ЗА
МИЛАН ВОЙНОВ МИЛАНОВ – ЗА
МИЛЕНА МЕТОДИЕВА МИЛАНОВА – МАРТИНОВА – ЗА
МИХАЛ МАНОИЛОВ АЛЕКСИЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
НЕНКО ВИКТОРОВ ТЕМЕЛКОВ – не е в залата
НИКОЛАЙ ИВАНОВ НИКОЛАЕВ – ПРОТИВ
НИКОЛАЙ ЛЮБЧЕВ ДРАГОМИРОВ – ЗА
ПЕТЪР АНАСТАСОВ ЯНКОВ –ПРОТИВ
ПЕТЪР ЙОРДАНОВ СТОИМЕНОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ПЕТЬО ДОНКОВ ФЕТФОВ – ЗА
ПЛАМЕН ЕВГЕНИЕВ БОРИСОВ – ЗА
РАЛИЦА ИЛИЕВА АНДРЕЕВА –ЛЮБЕНОВА –не е в залата
РОСЕН ЦВЕТАНОВ СИМЕОНОВ – ЗА
РУМЕН АТАНАСОВ ВАТАШКИ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
РУМЕН ДРАГОМИРОВ ТАНЕВ – отсъства
РУМЯНА ТОДОРОВА ГЬОРЕВА – ЗА
САШО СТЕФАНОВ ДИМАНОВ – ЗА
СТОЙЧО СЛАВЧОВ ВАСИЛЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ТАТЯНА КОСТАДИНОВА ВАНГЕЛОВА – ХРИСТОВА –ПРОТИВ
ЦВЕТАНА ИВАНОВА ПИРАЛКОВА – ЗА
Резултати от гласуването: ЗА -22, ПРОТИВ –5, ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ –6. ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Предложението се приема. Отрицателен вот Николай Николаев.
НИКОЛАЙ НИКОЛАЕВ: Отрицателен вот. Г-н Караилиев, мен ми се струва, че последиците от това, което правим в момента, ще мине поне 1 година докато се оправят. Виждам, че нещата са необратими, но силно ви пожелавам, виждам, че има разколебаване, с такива малки мнозинства се приемат нещата, силно ви пожелавам това да е последното безумие, което правите.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Други мнения за отрицателен вот? Приемам, че няма. Подлагам на гласуване ІІ. Предлага на Общински съвет Перник да приеме проекта за решение към Докладната записка със следните изменения и допълнения:
Т.1 придобива следния вид: „Приема сборния бюджет на Общината за 2013г. в размер на 48 129 600 лв., при спазване условията на чл.10, ал.1 от ЗДБРБ за 2013 г. в т.ч. обща субсидия за делегираните от държавата дейности – 20 095 623 лв., обща изравнителна субсидия – 1 919 400 лв. в т.ч. 244 900лв. за зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища и субсидия за капиталови разходи – 628 300 лв., в т.ч. 204 500лв. за изграждане и основен ремонт на общински пътища. Преходен остатък в делегираните от държавата дейности в размер на 2 594 403 лв., собствени приходи в размер на 23 343 076 лв, трансфери между бюджетни и извънбюджетни сметки – -1 129 356 лв., временни безлихв.заеми м/у бюдж.и извънбюдж.сметки/фондове – 9 838 106 лв., както и финансиране на дефицита- -9 219 517 лв., в т.ч. преходен остатък 220 483 лв.”
2. Отстранява се допуснатата техническа грешка в номерацията на точки от т. 3 до т. 28 и те стават съответно от т. 2 до т. 27.
3. Навсякъде в проекта за решение текста „Общината” се заменя с текста „Община Перник”
4. От т.6 /т. 5 след преномерацията/ от проекта за решение отпадат: ОП”Спортни имоти” и ОП”КИЦ”.
5. Към т.11/т.10 след преномерацията/ от проекта за решение се добавя следния текст: «Съгласно ЗОП чл.14, ал.1, т.3 тези средства да се предоставят на общинското търговско дружество «Обреден дом» ЕООД».
6. Към т. 13 /т.12 след преномерацията/ от проекта за решение се добавя следния текст: «Като половината от тези средства се използват за ДМС на работещите в тях.».
7. Т.14 /т.13 след преномерацията/ придобива следния вид: „Приема инвестиционна програма на Общината в размер на 26 988 753 лв., съгласно приложен поименен списък, в т.ч. разшифровки като неразделна част от поименния списък на капиталовите разходи, както и поименно изброяване на обектите, които се финансират от § 40-00 „Постъпления от продажба на общински нефинансови активи”
8. Т.24 /т.25 след преномерацията/ придобива следния вид: „Определя просрочените задължения от минали години, които да бъдат разплатени от бюджета за 2013 г. в размер на 5 560 000 лв. и просрочените вземания, които да бъдат събирани през 2013 г. в размер на 3 000 000 лв.
9. В Т. 26 /т.25 след преномерацията/ текста „- Да се радпорежда с резервния бюджетен кредит по точка 25” става: „- Да се разпорежда с резервния бюджетен кредит по точка 24”
10. Т. 28 /т.27 след преномерацията/ от проекта за решение придобива следния вид: «Определя сума в размер на 3 000лв. за награди за иновативно поведение на предприятията от малкия и среден бизнес и физическите лица в община Перник.»
11. Добавя се нова т.28 със следния текст: «Средствата от 140 х.лв. предвидени за спортна дейност, с източник на финансиране «местни дейности» да бъдат разпределени както следва:
– За спортни мероприятия 20 000лв.
– За Спортни клубове – 120 000лв.
Който е съгласен, моля да гласува поименно.
ГЛАСУВА СЕ:
АННА ГЕОРГИЕВА ПЕТРОВА – ПРОТИВ
БОЖАН ЙОАНОВ СПАСОВ – ПРОТИВ
БОЖИДАР СТАНИМИРОВ ЖИВКОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ВАЛЕНТИН ЛЮБЕНОВ ПАВЛОВ – ЗА
ВАЛЕНТИН НИКОЛЧОВ ПЕТКОВ –ПРОТИВ
ВАСКО ХРИСТОВ ЧУШЕВ – ЗА
ВЛАДИМИР ВИДЕНОВ ПАВЛОВ – ЗА
ВЛАДИСЛАВ СПАСОВ КАРАИЛИЕВ – ЗА
ГАЛИНА РАНГЕЛОВА АСЕНОВА – отсъства
ГЕОРГИ ВАСИЛЕВ ЦВЕТКОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ГЕОРГИ ПЕТРОВ ЗАХАРИЕВ – ЗА
ДАНИЕЛА ГЕНАДИЕВА ЯНКОВА – не е в залата
ДЕНИСЛАВ ВИОЛИНОВ ЗАХАРИЕВ – ЗА
ДЕСИСЛАВ СТЕФЧОВ АСПАРУХОВ – ЗА
ИВАЙЛО КИРИЛОВ БОГДАНОВ – ЗА
ИВАН ОГНЯНОВ ИВАНОВ – ЗА
ИВО КИРИЛОВ ИВАНОВ – ЗА
КАМЕЛИЯ РУМЕНОВА КИРИЛОВА – ПРОТИВ
КАТЯ ЕВТИМОВА ХРИСТОВА – ПРОТИВ
ЛЮБОМИР АЛЕКСАНДРОВ ЖОТЕВ – ЗА
ЛЮДМИЛ ДИМИТРОВ ГЕОРГИЕВ – ЗА
МАРИЯ МАРИНОВА ИВАНОВА – ЗА
МИЛАН ВОЙНОВ МИЛАНОВ – ЗА
МИЛЕНА МЕТОДИЕВА МИЛАНОВА – МАРТИНОВА – ЗА
МИХАЛ МАНОИЛОВ АЛЕКСИЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
НЕНКО ВИКТОРОВ ТЕМЕЛКОВ – не е в залата
НИКОЛАЙ ИВАНОВ НИКОЛАЕВ – ПРОТИВ
НИКОЛАЙ ЛЮБЧЕВ ДРАГОМИРОВ – ЗА
ПЕТЪР АНАСТАСОВ ЯНКОВ –ПРОТИВ
ПЕТЪР ЙОРДАНОВ СТОИМЕНОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ПЕТЬО ДОНКОВ ФЕТФОВ – ЗА
ПЛАМЕН ЕВГЕНИЕВ БОРИСОВ – ЗА
РАЛИЦА ИЛИЕВА АНДРЕЕВА –ЛЮБЕНОВА –не е в залата
РОСЕН ЦВЕТАНОВ СИМЕОНОВ – ЗА
РУМЕН АТАНАСОВ ВАТАШКИ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
РУМЕН ДРАГОМИРОВ ТАНЕВ – отсъства
РУМЯНА ТОДОРОВА ГЬОРЕВА – ЗА
САШО СТЕФАНОВ ДИМАНОВ – ЗА
СТОЙЧО СЛАВЧОВ ВАСИЛЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ТАТЯНА КОСТАДИНОВА ВАНГЕЛОВА – ХРИСТОВА –ПРОТИВ
ЦВЕТАНА ИВАНОВА ПИРАЛКОВА – ЗА
Резултати от гласуването: ЗА -22, ПРОТИВ –8, ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ –6. ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Беше прието и следващото предложение на бюджетната комисия. Давам думата за отрицателен вот.
АННА ПЕТРОВА: Отрицателен вот. Уважаема г-жо Кмет, г-н Председател, колеги, това, което се случва днес в тази зала е действително недопустимо и необяснимо в 23г. градена демокрация. Защото днес се гласува документ, който е толкова важен за Общината с една откровена лъжа. Лъжа, че тези неща, които се обсъждаха, са били обсъждани в комисии и хората, гражданите от Перник трябва да бъдат наясно, че тази политика на натиск, на налагане на мнение, без да се чуват останалите мнения, крайно време е да се прекрати. Аз считам, че действително са недопустими поведението на изпълняващия председателстващ на сесията, така и липсата на всякаква коректност в поведението, защото действително вие всички знаете, че разходите в нито една комисия не бяха обсъдени.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Следващото предложение беше направено от Милена Миланова, а то е именно към проекта за решение да се допълни нова т.29, в която се определя сума в размер на 320 хил.лв. за лекуване на жители от Община Перник в „СБДПЛР”. Който е съгласен с така направеното предложение, моля да гласува поименно.
ГЛАСУВА СЕ:
АННА ГЕОРГИЕВА ПЕТРОВА – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
БОЖАН ЙОАНОВ СПАСОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
БОЖИДАР СТАНИМИРОВ ЖИВКОВ – не е в залата
ВАЛЕНТИН ЛЮБЕНОВ ПАВЛОВ – ЗА
ВАЛЕНТИН НИКОЛЧОВ ПЕТКОВ –ПРОТИВ
ВАСКО ХРИСТОВ ЧУШЕВ – ЗА
ВЛАДИМИР ВИДЕНОВ ПАВЛОВ – ЗА
ВЛАДИСЛАВ СПАСОВ КАРАИЛИЕВ – ЗА
ГАЛИНА РАНГЕЛОВА АСЕНОВА – отсъства
ГЕОРГИ ВАСИЛЕВ ЦВЕТКОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ГЕОРГИ ПЕТРОВ ЗАХАРИЕВ – ЗА
ДАНИЕЛА ГЕНАДИЕВА ЯНКОВА – не е в залата
ДЕНИСЛАВ ВИОЛИНОВ ЗАХАРИЕВ – ЗА
ДЕСИСЛАВ СТЕФЧОВ АСПАРУХОВ – ЗА
ИВАЙЛО КИРИЛОВ БОГДАНОВ – ЗА
ИВАН ОГНЯНОВ ИВАНОВ – ЗА
ИВО КИРИЛОВ ИВАНОВ – ЗА
КАМЕЛИЯ РУМЕНОВА КИРИЛОВА – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
КАТЯ ЕВТИМОВА ХРИСТОВА – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ЛЮБОМИР АЛЕКСАНДРОВ ЖОТЕВ – ЗА
ЛЮДМИЛ ДИМИТРОВ ГЕОРГИЕВ – ЗА
МАРИЯ МАРИНОВА ИВАНОВА – ЗА
МИЛАН ВОЙНОВ МИЛАНОВ – ЗА
МИЛЕНА МЕТОДИЕВА МИЛАНОВА – МАРТИНОВА – ЗА
МИХАЛ МАНОИЛОВ АЛЕКСИЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
НЕНКО ВИКТОРОВ ТЕМЕЛКОВ – не е в залата
НИКОЛАЙ ИВАНОВ НИКОЛАЕВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
НИКОЛАЙ ЛЮБЧЕВ ДРАГОМИРОВ – ЗА
ПЕТЪР АНАСТАСОВ ЯНКОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ПЕТЪР ЙОРДАНОВ СТОИМЕНОВ – не е в залата
ПЕТЬО ДОНКОВ ФЕТФОВ – ЗА
ПЛАМЕН ЕВГЕНИЕВ БОРИСОВ – ЗА
РАЛИЦА ИЛИЕВА АНДРЕЕВА –ЛЮБЕНОВА –не е в залата
РОСЕН ЦВЕТАНОВ СИМЕОНОВ – ЗА
РУМЕН АТАНАСОВ ВАТАШКИ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
РУМЕН ДРАГОМИРОВ ТАНЕВ – отсъства
РУМЯНА ТОДОРОВА ГЬОРЕВА – ЗА
САШО СТЕФАНОВ ДИМАНОВ – ЗА
СТОЙЧО СЛАВЧОВ ВАСИЛЕВ – не е в залата
ТАТЯНА КОСТАДИНОВА ВАНГЕЛОВА – ХРИСТОВА – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ЦВЕТАНА ИВАНОВА ПИРАЛКОВА – ЗА
Резултати от гласуването: ЗА -22, ПРОТИВ –1, ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ –10. ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Беше прието допълнението. Отрицателен вот Валентин Петков.
ВАЛЕНТИН ПЕТКОВ: Отрицателен вот. Уважаеми колеги, гласувах „против”, за да мога да обоснова цялостния си отрицателен вот по всички точки, които гласувахме. Първо, аз повтарям, че това е един алтернативен бюджет, който не беше разглеждан в комисиите. Ние разглеждахме бюджета на Кмета на Община Перник. Чувайки аргументираните изказвания на част от кметовете на кметства, чувайки изключително аргументираното становище на Кмета на Община Перник, тук се направи един диктат, един натиск и със съвсем малко мнозинство беше приет един бюджет, който в много голяма степен ще навреди на жителите на Община Перник, но надявам се в скоро време тази практика да се преодолее.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Петьо Фетфов.
ПЕТЬО ФЕТФОВ: Г-н Председател, разбирам, че едно предложение, което направих преди приключване на дебатите не е било записано и си позволявам да го повторя. В поименния списък е записано изграждане на детска площадка в кв.”Изток”, УПИ І, да бъде променено на изграждане на спортна площадка на ГПЧЕ „С.Радев” на същата стойност, без да се променя нищо по макро рамката на бюджета.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Разбирам ви г-н Фетфов, само че, вече гласувахме поименния списък.
ПЕТЬО ФЕТФОВ: Настоявам да го прегласуваме с това предложение. Коректно беше направено. Не знам защо не е отразено.
ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Който е съгласен изграждане на детска площадка и алеи в УПИ І, кв.112, кв.”Изток”, да бъде заменено с предложението в поименния списък, в разшифровката, без да се променят сумите, а именно: изграждане на спортна площадка на ГПЧЕ „С.Радев”, моля да гласува поименно.
ГЛАСУВА СЕ:
АННА ГЕОРГИЕВА ПЕТРОВА – ПРОТИВ
БОЖАН ЙОАНОВ СПАСОВ – не е в залата
БОЖИДАР СТАНИМИРОВ ЖИВКОВ – не е в залата
ВАЛЕНТИН ЛЮБЕНОВ ПАВЛОВ – ЗА
ВАЛЕНТИН НИКОЛЧОВ ПЕТКОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ВАСКО ХРИСТОВ ЧУШЕВ – ЗА
ВЛАДИМИР ВИДЕНОВ ПАВЛОВ – ЗА
ВЛАДИСЛАВ СПАСОВ КАРАИЛИЕВ – ЗА
ГАЛИНА РАНГЕЛОВА АСЕНОВА – отсъства
ГЕОРГИ ВАСИЛЕВ ЦВЕТКОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ГЕОРГИ ПЕТРОВ ЗАХАРИЕВ – ЗА
ДАНИЕЛА ГЕНАДИЕВА ЯНКОВА – не е в залата
ДЕНИСЛАВ ВИОЛИНОВ ЗАХАРИЕВ – ЗА
ДЕСИСЛАВ СТЕФЧОВ АСПАРУХОВ – ЗА
ИВАЙЛО КИРИЛОВ БОГДАНОВ – ЗА
ИВАН ОГНЯНОВ ИВАНОВ – ЗА
ИВО КИРИЛОВ ИВАНОВ – ЗА
КАМЕЛИЯ РУМЕНОВА КИРИЛОВА – не е в залата
КАТЯ ЕВТИМОВА ХРИСТОВА – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ЛЮБОМИР АЛЕКСАНДРОВ ЖОТЕВ – ЗА
ЛЮДМИЛ ДИМИТРОВ ГЕОРГИЕВ – ЗА
МАРИЯ МАРИНОВА ИВАНОВА – ЗА
МИЛАН ВОЙНОВ МИЛАНОВ – ЗА
МИЛЕНА МЕТОДИЕВА МИЛАНОВА – МАРТИНОВА – ЗА
МИХАЛ МАНОИЛОВ АЛЕКСИЕВ – не е в залата
НЕНКО ВИКТОРОВ ТЕМЕЛКОВ – не е в залата
НИКОЛАЙ ИВАНОВ НИКОЛАЕВ – не е в залата
НИКОЛАЙ ЛЮБЧЕВ ДРАГОМИРОВ – ЗА
ПЕТЪР АНАСТАСОВ ЯНКОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ПЕТЪР ЙОРДАНОВ СТОИМЕНОВ – не е в залата
ПЕТЬО ДОНКОВ ФЕТФОВ – ЗА
ПЛАМЕН ЕВГЕНИЕВ БОРИСОВ – ЗА
РАЛИЦА ИЛИЕВА АНДРЕЕВА –ЛЮБЕНОВА –не е в залата
РОСЕН ЦВЕТАНОВ СИМЕОНОВ – ЗА
РУМЕН АТАНАСОВ ВАТАШКИ – не е в залата
РУМЕН ДРАГОМИРОВ ТАНЕВ – отсъства
РУМЯНА ТОДОРОВА ГЬОРЕВА – ЗА
САШО СТЕФАНОВ ДИМАНОВ – ЗА
СТОЙЧО СЛАВЧОВ ВАСИЛЕВ – не е в залата
ТАТЯНА КОСТАДИНОВА ВАНГЕЛОВА – ХРИСТОВА – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ЦВЕТАНА ИВАНОВА ПИРАЛКОВА – ЗА
Резултати от гласуването: ЗА -22, ПРОТИВ –1, ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ –5. ВЛАДИСЛАВ КАРАИЛИЕВ: Беше прието предложението на Петьо Фетфов. Гласувахме всичките предложения и допълнения и в зала и в комисии. Подлагам на гласуване основната докладна.
Който е съгласен с проекта за решение по ДЗ вх.№77/08.02.2013г. с направените току що допълнения и изменения, моля окончателно в краен вариант, който е съгласен, моля да гласува поименно.
ГЛАСУВА СЕ:
АННА ГЕОРГИЕВА ПЕТРОВА – ПРОТИВ
БОЖАН ЙОАНОВ СПАСОВ – ПРОТИВ
БОЖИДАР СТАНИМИРОВ ЖИВКОВ – не е в залата
ВАЛЕНТИН ЛЮБЕНОВ ПАВЛОВ – ЗА
ВАЛЕНТИН НИКОЛЧОВ ПЕТКОВ – ПРОТИВ
ВАСКО ХРИСТОВ ЧУШЕВ – ЗА
ВЛАДИМИР ВИДЕНОВ ПАВЛОВ – ЗА
ВЛАДИСЛАВ СПАСОВ КАРАИЛИЕВ – ЗА
ГАЛИНА РАНГЕЛОВА АСЕНОВА – отсъства
ГЕОРГИ ВАСИЛЕВ ЦВЕТКОВ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
ГЕОРГИ ПЕТРОВ ЗАХАРИЕВ – ЗА
ДАНИЕЛА ГЕНАДИЕВА ЯНКОВА – не е в залата
ДЕНИСЛАВ ВИОЛИНОВ ЗАХАРИЕВ – ЗА
ДЕСИСЛАВ СТЕФЧОВ АСПАРУХОВ – ЗА
ИВАЙЛО КИРИЛОВ БОГДАНОВ – ЗА
ИВАН ОГНЯНОВ ИВАНОВ – ЗА
ИВО КИРИЛОВ ИВАНОВ – ЗА
КАМЕЛИЯ РУМЕНОВА КИРИЛОВА – ПРОТИВ
КАТЯ ЕВТИМОВА ХРИСТОВА – ПРОТИВ
ЛЮБОМИР АЛЕКСАНДРОВ ЖОТЕВ – ЗА
ЛЮДМИЛ ДИМИТРОВ ГЕОРГИЕВ – ЗА
МАРИЯ МАРИНОВА ИВАНОВА – ЗА
МИЛАН ВОЙНОВ МИЛАНОВ – ЗА
МИЛЕНА МЕТОДИЕВА МИЛАНОВА – МАРТИНОВА – ЗА
МИХАЛ МАНОИЛОВ АЛЕКСИЕВ – не е в залата
НЕНКО ВИКТОРОВ ТЕМЕЛКОВ – не е в залата
НИКОЛАЙ ИВАНОВ НИКОЛАЕВ – ПРОТИВ
НИКОЛАЙ ЛЮБЧЕВ ДРАГОМИРОВ – ЗА
ПЕТЪР АНАСТАСОВ ЯНКОВ – ПРОТИВ
ПЕТЪР ЙОРДАНОВ СТОИМЕНОВ – не е в залата
ПЕТЬО ДОНКОВ ФЕТФОВ – ЗА
ПЛАМЕН ЕВГЕНИЕВ БОРИСОВ – ЗА
РАЛИЦА ИЛИЕВА АНДРЕЕВА –ЛЮБЕНОВА –не е в залата
РОСЕН ЦВЕТАНОВ СИМЕОНОВ – ЗА
РУМЕН АТАНАСОВ ВАТАШКИ – ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ
РУМЕН ДРАГОМИРОВ ТАНЕВ – отсъства
РУМЯНА ТОДОРОВА ГЬОРЕВА – ЗА
САШО СТЕФАНОВ ДИМАНОВ – ЗА
СТОЙЧО СЛАВЧОВ ВАСИЛЕВ – не е в залата
ТАТЯНА КОСТАДИНОВА ВАНГЕЛОВА – ХРИСТОВА – ПРОТИВ ЦВЕТАНА ИВАНОВА ПИРАЛКОВА – ЗА
Резултати от гласуването: ЗА -22, ПРОТИВ –8, ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ –2. Общинският съвет Перник, на заседание, състояло се на 27.02.2013г., след като обсъди Докладна записка /вх.№ 77/08.02.2013 г./ от Р. Янакиева – Кмет на Община Перник и Становища на всички постоянни комисии и предложения на М. Миланова и П. Фетфов – общински съветници, относно: Приемане бюджета на Община Перник за 2013 г.
На основание чл. 52 ал.2 чл.21 т.6 и ал.2 от ЗМСМА, чл.11 ал.7 от ЗОБ /ДВ бр.33/98 г./, чл.23 ал.2 от Наредбата за условията и реда за съставяне, изпълнение и отчитане на общинските бюджети /Решение № 124/11.04.2012 г./, във връзка с разпоредбите на ЗДБ на Р България за 2013 г. /ДВ бр.102/21.12.2012 г./ и ПМС № 1 от 09.01.2013 г. , след поименно гласуване с 22 /двадесет и два/ гласа „ЗА”, прие
Р Е Ш Е Н И Е
№ 406
1.Приема сборния бюджет на Община Перник за 2013г. в размер на 48 129 600 лв., при спазване условията на чл.10, ал.1 от ЗДБРБ за 2013 г. в т.ч. обща субсидия за делегираните от държавата дейности – 20 095 623 лв., обща изравнителна субсидия – 1 919 400 лв. в т.ч. 244 900лв. за зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища и субсидия за капиталови разходи – 628 300 лв., в т.ч. 204 500лв. за изграждане и основен ремонт на общински пътища. Преходен остатък в делегираните от държавата дейности в размер на 2 594 403 лв., собствени приходи в размер на 23 343 076 лв, трансфери между бюджетни и извънбюджетни сметки – -1 129 356 лв., временни безлихв.заеми м/у бюдж.и извънбюдж.сметки/фондове – 9 838 106 лв., както и финансиране на дефицита- -9 219 517 лв., в т.ч. преходен остатък 220 483 лв.
2.Приема самостоятелните бюджети на кметства, учреждения, отраслите и дейностите,финансирани от Общинския бюджет, включително и общия размер на делегираните бюджети във ф-я „Образование”.
3. Утвърждава разпределението на преходния остатък, съгласно приложена справка.
4. Утвърждава План-сметка за прихода и разхода на извънбюджетните фондове и сметки, които ще функционират през 2013г., съгласно Приложение №6.
5.Общински съвет определя второстепенни разпоредители с кредити, както следва:
• Кметства: Богданов дол, Батановци, Бела вода, Голямо Бучино, Дивотино, Драгичево, Кладница, Калкас, Кралев дол, Люлин, Мещица, Перник – Изток, Расник, Рударци, Студена, Църква, Ярджиловци.
• Общински комплекс “Дворец на културата”;
• Младежки дом
• Исторически музей
• ОП “Пазари”
• ОП “СУОС”
• ОП “Столово хранене”
• ОП „Общинско обслужване”
• ОП “Обредни дейности”
• ОП „ДУХ”
• ОДК
• ДТ “Боян Дановски”
• Регионална библиотека „Светослав Минков”
• Художествена галерия
• Дневен център за деца с увреждания
• Приют
• Дневен център за възрастни с увреждания
• Център за социална рехабилитация и интеграция
• Център за обществена подкрепа
• Защитено жилище
• На основание § 53, ал.1 от ПЗР на ЗДБРБ, Общински съвет определя система на делегирани бюджети на следните училища и детски градини:
• V СОУ „П. Р. Славейков”, VІ СОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, VІІ ОУ „Г.С. Раковски”, VІІІ ОУ”Кракра Пернишки”, IХ ОУ”Темелко Ненков”, Х ОУ”Алеко Константинов”, ХІ ОУ”Елин Пелин”, ХІІ ОУ”Васил Левски”, ХІІІ ОУ”Св. Св. Кирил и Методий”, , ХVІ ОУ”Св. Св. Кирил и Методий”, СОУ “Климент Охридски”, СОУРИЧЕ “Д-р Петър Берон”, ГПЧЕ “Симеон Радев”, ПМГ “Христо Смирненски”, ОУ “Иван Рилски”, ОУ с.Ярджиловци, Спортно училище „Олимпиец”,Ученическо общежитие, ОУ “Св.Константин-Кирил Философ”, ОУ с.Драгичево, ОУ с.Кладница, ОУ “Хр. Ботев”гр.Батановци, , ОУ с.Рударци, ОУ с.Дивотино.
• ОДЗ№1”Миньорче”, ЦДГ№2”Родолюбче, ЦДГ№3”Пролетен цвят”, ОДЗ№4”Чуден свят”,ЦДГ№5”Вела Пеева”, ЦДГ№6”Българче”,ОДГ”Пролет”, ЦДГ№8”Изворче, ЦДГ№9”Калина Малина”, ОДЗ№11”Знаме на мира”, ОДЗ№12”Радост”, ОДЗ№14”Славейче”, ЦДГ№15”Райна Княгиня” и ОДЗ”Валентина Терешкова” гр.Батановци, като на основание Приложение №1 към ПМС за изпълнение на ЗДБРБ утвърждава стандарт в размер на 15 289 792 лв.
6.На основание чл.41а, ал.2 от Закона за народната просвета, Община Перник разпределя средствата по единните разходни стандарти между училищата, детските градини и обслужващите звена въз основа на формула за всяка дейност.
7.На основание чл.13, т.3 от ПМС № 1от 09.01.2013г Общински съвет утвърждава разходи за представителни цели на Община Перник в размер до 20 000лв.
8.Във връзка с подпомагане на социално слаби граждани, които са извън изискванията на ЗСП, разрешава на Кмета на Община Перник да изразходва средства в размер до 30 000 лв. в рамките на утвърдения бюджет.
9. Дава правомощия на Кмета на Община Перник в изпълнение на чл.24, т.1 и т.2 от ЗОБ съответно за ползване на средства от извънбюджетни и фондови източници, банкови институти с обезпечение общинска собственост.
10.На основание чл.33, ал.1,2,3 от ПМС №1/09.01.2013г., Общинският съвет разрешава на Кмета на Общината да извършва разходи в размер до 10 000лв., /разходи за погребения/, като с тези средства се извършват разходи за случаи, при които в двумесечен срок след събитието не са издирени и открити близки на починалите. Съгласно чл.14 ал.5 т.2 от ЗОП тези средства да се предоставят на общинското търговско дружество „Обреден дом” ЕООД.
11. На основание ПМС №1/09.01.2013 г. на МС и указание на Министерство на финансите ФО-1/21.01.2013г., Общински съвет утвърждава числеността на общинската администрация-175,5 бр., в т.ч. кметства-42 бр., както и числеността на общинската администрация дофинансирана с общински приходи в размер на 8 бр.
12. Във връзка с оптимизиране дейността на културните институти в общината, събраните и внесени от тях приходи по бюджета на общината, да се предоставят в размер на 60% на културните институти, над определените им бюджети. Половината от тези средства се използват за ДМС на работещите в тях.
13. Приема инвестиционна програма на Община Перник в размер на 26 988 753лв., съгласно приложен поименен списък, в т.ч. разшифровки като неразделна част от поименния списък на капиталовите разходи, както и поименно изброяване на обектите, които се финансират от §40-00 „Постъпления от продажба на общински нефинансови активи”.
14. На основание чл.30 ал.2 от ПМС №1/09.01.2013 г Общински съвет приема лимит за социално –битови разходи в размер на 3% от начислените трудови възнаграждения.
15. Определя максималния размер на новия общински дълг- 2 854 136лв., и максимален размер на общинския дълг към края на бюджетната година- 3 463 660 лв.
16. Дава съгласие възникналия временен недостиг на бюджетни средства за местни дейности при възможност да се покриват текущо от временни безлихвени заеми от ИБСФ на Община Перник, както и обратното.
17. Утвърждава общинския принос за съфинансиране на проекти по Оперативни програми в размер на 1 129 356 лв.
18. Дава съгласие възникналия временен недостиг по извънбюджетната сметка на Оперативните програми в периодите между междинните и окончателните плащания, да бъде покриван текущо от временни безлихвени заеми от бюджетната сметка на Община Перник.
19. Упълномощава Кмета на Община Перник да ограничава или спира финансиране на бюджетни организации и звена при нарушаване на бюджетната и финансова дисциплина и разписаните правила в Системата за финансово управление и контрол.
20. При възникване на временен недостиг на средства за финансиране на „държавни дейности”, кметът да отправи мотивирано искане до министъра на финансите за авансово предоставяне на одобрената субсидия със Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 година.
21. Общински съвет задължава Кмета на Община Перник, в рамките на утвърдения бюджет да осигури средства в размер на 5 000 лв. , за стимулиране на даровити деца.
22. На основание чл.27,ал.1, т.1 и т.2 от ЗОБ/ДВ.бр.107/2003г/, както и на основание §39 от ПЗР на ЗДБРБ, разрешава на Кмета на Община Перник да прехвърля средства между утвърдените показатели за разходите в рамките на една дейност, с изключение на дейностите на делегиран бюджет, при условие че не се нарушават стандартите за делегираните от държавата дейности и няма просрочени задължения в делегираната дейност.
23. Определя просрочените задължения от минали години, които да бъдат разплатени от бюджета за 2013г. в размер на 5 560 000 лв. и просрочените вземания, които да бъдат събирани през 2013г. в размер на 3 000 000лв
24. Определя резерв за неотложни и непредвидени разходи в размер на 100 000лв.
25. При спазване на общия размер на бюджета и при възникване на неотложни и доказани потребности през бюджетната година, доколкото със закон не е определено друго, предоставя на Кмета следните правомощия:
• Да се разпорежда с резервния бюджетен кредит по точка 24;
• Да кандидатства за средства по структурни и други фондове на ЕС, по национални програми и други източници за реализиране на годишните цели на общината за изпълнение на общинския план за развитие;
• Да кандидатства за средства от централния бюджет и други източници за съфинансиране на общински програми и проекти.
26. Утвърждава бюджет на Община Перник по агрегирани бюджетни показатели съгласно Приложение № 12 на Министерство на финансите.
27. Определя сума в размер на 3 000 лв. за награди за иновативно поведение на предприятия от малкия и среден бизнес и физическите лица в община Перник.
28. Средствата от 140 000 лв. предвидени за спортна дейност с източник на финансиране «местни дейности» да бъдат разпределени, както следва:
– за спортни мероприятия 20 000 лв.
– за спортни клубове 120 000 лв.
29. Определя сума в размер на 320 000 лв. за лекуване на жители от община Перник в «СБДПЛР» ЕООД, гр. Перник.
Поради изчерпване на дневния ред заседанието беше закрито от Председателя в 15.20часа.
ПРОТОКОЛИСТ:/п/ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
/И. АТАНАСОВА/ ОбС – ПЕРНИК : /п/
/инж. ВЛ. КАРАИЛИЕВ/