П Р О Г Р А М А ЗА ОВЛАДЯВАНЕ ПОПУЛАЦИЯТА НА БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА П Е Р Н И К 2012 г. – 2015 г.
П Р О Г Р А М А
ЗА ОВЛАДЯВАНЕ ПОПУЛАЦИЯТА НА БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА
НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА П Е Р Н И К
2012 г. – 2015 г.
Настоящата Програма се изготвя на основание чл.40, ал.1 от Закона за защита на животните /ДВ, бр.13 от 08.02.2008 г./ и предвид измененията и допълненията в ЗЗЖ от 22.11.2011г./ДВ.бр.92/ и необходимостта от точна регламентация на дейностите по програмата.
ЦЕЛ И ЗАДАЧИ НА ПРОГРАМАТА
ОСНОВНА ЦЕЛ НА ПРОГРАМАТА:
Чрез прилагане на комплекс от мерки да се овладее популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Перник и да се намали техния брой до количества, гарантиращи безопасността и здравето на хората, комфорта на градската среда и европейския имидж на общината.
ЗАДАЧИ НА ПРОГРАМАТА :
Овладяване популацията на безстопанствените кучета до изчезване на явлението /улично куче/
Завишаване контрола върху отглеждането на домашните кучета, като се регламентира до 2 бр. допустим брой на отглеждане на домашни кучета.
Стимулиране гражданската активност при решаване на поставените проблеми и регламентиране условията за обгрижване на осиновените кучета от лица по чл.49 и чл.50 от ЗЗЖ./. Хората желаещи да обгрижват безстопанствени кучета, могат да го правят, като настаняват животните извън населени места, в оградени пространства и вързани. Забранява се обгрижването на кучета да е пред блокове и в междублокови пространства/.
-1-
СЪДЪРЖАНИЕ :
1. Нормативна база
1.1. Международно законодателство, световни практики и препоръки
1.2. Национално законодателство
1.3. Местна нормативна уредба и други документи
2. Съществуващо положение
Проблемът с безстопанствените кучета. Ниво на безстопанствените кучета на територията на Община Перник.
3. Мерки за овладяване на популацията на безстопанствените кучета
3.1. Кмета на общината,кметове на кметства организират контрола по спазване изискванията по чл.172 т.1 и 2,чл.173т.1,чл.174 и чл.175 от ЗВМД.
3.2. Изграждане на приюти за безстопанствени кучета.
3.3. Организация на работния процес и условията в Общински приют за безстопанствени животни, съгласно изискванията на Закона за защита на животните.
3.4. Синхронизиране дейността между институциите-Областна администрация – Перник, Община Перник, Областна дирекция по безопасност на храните/ОДБХ/,Областна колегия на българския ветеринарен съюз/ОК на БВС/ и Неправителствени природозащитни организации/ НПО /
4. Начини за изпълнение на предвидените мерки
4.1. Регистрация и контрол на домашните кучета.
4.2. Изграждане на приют за безстопанствени кучета.
4.3. Организация на работния процес и условията в Общински приют за безстопанствени животни, съгласно изискванията на Закона за защита на животните
4.4. Съвместна работа с Областна колегия на българския ветеринарен съюз на територията на общината.
4.5. Одомашнителни кампании.
5. Сектори, с които ще се осъществява Програмата.
5.1. Местна власт.
5.2. ОДБХ/областна дирекция по безопастност на храните/
5.3. ОК на БВС /областна колегия на българския ветеринарен съюз/
5.4. НПО /неправителствени природозащитни организации/
5.5. Местни медии.
5.6. Граждани на Перник
6. Програма за намиране на нови собственици на настанените в общинския приют кучета и система за информиране на обществеността за животните, включени в програмата, които се предлагат за отглеждане.
7. Очаквани резултати от реализиране на Програмата.
7.1. Качествени промени.
7.2. Количествени подобрения.
7.3. Критерии за отчитане изпълнението на Програмата.
8. Необходими средства и ресурси за изпълнение на Програмата.
Финансиране.
9. Контрол по изпълнение на Програмата.
10. Дефиниции.
-2-
1. Нормативна база
1.1. Международно законодателство, световни практики и препоръки
Европейска конвенция за защита на животните компаньони № 125 от 1987 г. – Член 12 – Намаляване броя на скитащите животни. Когато една страна смята, че броя на скитащите животни представлява проблем за нея, тя трябва да вземе необходимите законодателни и/или административни мерки, за да намали този брой, чрез методи, не причиняващи болка, страдания и страх, които могат да бъдат избегнати. а). тези мерки трябва да включват изискванията, че:
– ако тези животни трябва да бъдат залавяни, това трябва да става с минимум физически и душевни страдания, съобразно природата на животното;
– независимо дали заловените животни ще се приютяват или ще се убиват, това трябва да бъде съобразено с принципите, заложени в тази Конвенция.
б). страните се ангажират да предвиждат:
– трайна идентификация на кучетата и котките с подходящи средства, които причиняват само леки и моментни болки, страдания или страх, като татуирането, придружено с вписване на номера, както и името и адреса на собствениците;
– ограничаването на не планираното развъждане на кучетата и котките, насърчавайки тяхната кастрация;
– насърчаване на лицата, намерили скитащо куче или котка да сигнализират на компетентната власт.
Световна здравна организация, Консултация върху приложимостта на глобален контрол и елиминиране на градския бяс, Женева 11-13 Декември 1989, VPH/93.116 – Стр.5 Сред петте базисни елемента на всяка програма за контрол на градски бяс по кучетата (силна ваксина, масова ваксинация, регулиране на кучешката популация, лабораторна диагностика и епидемиологично наблюдение) ефективната ваксинация е от решаващо значение.
Писмо на НВМС, № Е-27/03.02.2005 г. – В една съвременна програма за намаляване на популацията от безстопанствени кучета, задължително трябва да се включват няколко базисни елемента :
– задължителна идентификация (татуировка или микрочип) на личните кучета и регистрирането им в общините;
– строг контрол от страна на общинските власти относно задължението на собствениците да маркират, кастрират и регистрират кучетата си и налагане на съответни санкции при отказ;
– мерки за ограничаване на раждаемостта на личните кучета (могат да се използват най-различни методи – въвеждане на такса за отглеждане на не кастрирано куче, образователни кампании сред населението за ползата от кастрирането на домашните любимци,кастрационни програми за извършване кастрации в различни малки населени места, индустриални и крайградски зони и т.н.)
– ветеринарномедицинските манипулации на безстопанствените кучета чрез масова кастрация, обезпаразитяване, ваксиниране, маркиране и връщане по местата,от които са взети до пълно блокиране на раждаемостта, след което да се изтеглят поетапно в приюти за намиране на нов собственик или доживотно отглеждане.
1.2. Национално законодателство:Закон за защита на животните – в сила от 31.01.2008 г., обн. ДВ, бр.13 от 08.02.2008 г. обн.ДВ.бр.92 от 22.11.2011г.
– Чл. 1. (1) Този закон урежда защитата на животните и механизмите за нейното осъществяване. (2) Защитата на животните се изразява в опазване на
-3-
техния живот, здраве и добро състояние, предпазването им от нехуманно, жестоко и особено жестоко отношение, осигуряване на подходящи грижи и условия за живот, съобразени с техните физиологични и поведенчески особености.;
-чл.40(4)(Изм.-ДВ.бр.92от22.ноември.2011г.)Ветеринарномедицинските манипулации на безстопанствените кучета се осъществяват в регистрирани подвижни или стационарни амбулатории от общините или организациите за защита на животните.
(5)(Нова-ДВ.бр.92/22.11.2011г.) За изпълнение на програмите по ал.1 общинските съвети приемат наредби за овладяване на популацията на безстопанствените кучета.
(6)(Предишна ал.5,доп.-ДВ,бр.92/22.11.2011г.) Организациите за защита на животните, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, участват при изготвянето и могат да участват при изпълнението на програмите по ал. 1 и наредбите по ал.5.
Закон за ветеринарномедицинската дейност – В сила от 02.05.2006 г. обн. ДВ. бр.87 от 1 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр.31 от 14 Април 2006г., изм. ДВ. бр.55 от 7 Юли 2006г., изм. ДВ. бр.88 от 31 Октомври 2006г., изм. ДВ. бр.51 от 26 Юни 2007г., изм. ДВ. бр.84 от 19 Октомври 2007г., изм. ДВ. бр.13 от 8 Февруари 2008г. и обн. ДВ.бр.8 от 2011г. изменен и допълнен ДВ бр.92 от 22.ноември 2011г. – Чл. 1. Този закон урежда обществените отношения, свързани с осъществяването, управлението и контрола на ветеринарномедицинската дейност, и въвежда принципите на ветеринарното законодателство на Европейския съюз и Световната организация за здравеопазване на животните (СОЗЖ).
Правилник за прилагане на Закона за ветеринарномедицинската дейност – Обн. ДВ. бр.55 от 7 Юли 2000г., изм. ДВ. бр.4 от 12 Януари 2001г., изм. ДВ. бр.62 от 29 Юли 2005г. – Чл. 1. С правилника се уреждат условията и редът за прилагане на Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Наредба № 23 от 17 май 2002 г. за профилактика и борба с болестта бяс при животните – издадена от Министерството на земеделието и горите, обн. ДВ. бр.55 от 4 Юни 2002 г. – Чл.1. С тази наредба се определят : 1. мерките за предпазване, ограничаване и ликвидиране на болестта бяс при животните; 2. методите за диагностика на заболяването; 3. задълженията на ветеринарномедицинските органи и на физическите и юридическите лица при прилагането на мерките и методите по т.1 и 2.
1.3. Местна нормативна уредба.
Наредба №1 За обществения ред на територията на община Перник, приета с Решение №238/03.02.2005г.
Общинска програма за установяване на контрол върху кучешката популация на територията на Община Перник, приета с Решение №167/ взето с протокол №10/03.07.2008г.- до момента действаща.
Наредба за, придобиване, притежаване, отглеждане, контрол и регистрация на животните на територията на Община Перник, приета с Решение № 168/, взето с Протокол № 10/03.07.2008г. на Общински съвет – Перник и променена във връзка с промените в ЗЗЖ.- до момента действаща.
-4-
2. Съществуващо положение
Проблемът с безстопанствените кучета.
Наличието на безстопанствени кучета води до създаване на рискове от ухапвания за хората. Известно е, че безстопанствените кучета могат да бъдат преносители на болести, застрашаващи човека – ехинококоза (кучешка тения), бруцелоза, микроспория, демодекоза, бяс и пр. Те са приносители на кърлежи, някои видове от които са заплаха за живота на хората поради инфекциите, които разпространяват. Съществуват случаи на хора, нападнати и ухапани от кучета. Това е причината и много хора да се страхуват от тези животни. Други, които пък са привързани и обичат животните, милеят и страдат за състоянието на безстопанствените кучета и начина на живот, който те водят (страдат от болести, студ и глад). Безстопанствените кучета замърсяват градската среда, което допълнително повишава социалното напрежение.
Кучето достига до полова зрялост на 7-8 месечна възраст и ражда два пъти за година,средно по 5 до 8 кученца, т.е.за кратко време броят на безстопанствените кучета може да се увеличи значително. При ненавременни мерки, на определена територия броят на кучетата бързо ще достигне определен максимум, т.нар. “носещ капацитет на средата”, който зависи от условията на тази среда – наличие на храна, вода и подслон.
Извършено е преброяване на броя на безстопанствените кучета на територията на Общината Перник в периода 01- 29.09.2009г. , като общия им брой е приблизително 2040 свободно движещи се кучета. В преброяването не са включени безстопанствени кучета в промишлената зона на града. Това преброяване не е официално, но цифрите са сравнително реални и изключително тревожни.
На практика се вижда , че механизма “Кастрирай и върни” не решава проблема за поведението и агресивността на кучетата и една голяма част от страна на граждани ухапани от кучета са именно от кастрирани животни.
Предприети дейности в настоящия момент
За общински приют е определен изолатора, намиращ се извън населено място в кв.”Кристал”гр.Перник. До изграждане на Общински приют за временен приют ще се ползва сега съществуващия и разширения терен от още 3 дка.
През м. юли 2011г. беше проведена процедура за малка обществена поръчка по реда на чл.2 ал.1 т.2 от НВМОП и беше сключен Договора с фирма “Стрейдог” ООД за Ветеринарномедицински манипулации на безстопанствените кучета на територията на Община Перник в Общински приют кв.”Кристал” гр.Перник.
Беше сключен договор по чл.2 ал.2 т.2 от НВМОП, за залавяне, временно маркиране и транспортиране на безстопанствени кучета до Общинския приют и връщането им по места с екип за улов на кучета, който да извършва тази услуга със специално обучени хора.
Предстои провеждане на работна среща с представители на ОДБХ, постоянната комисия по изготвяне на промяна на Общинската наредба за придобиване, притежаване, контрол и регистрация на животни на територията на Община Перник, на която ще се обсъдят бъдещи съвместни дейности за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Перник. В тази връзка ще бъде допълнена с нови регламенти и нови санкции.
-5-
Промяна на действащата програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Перник за периода от 2012-до2015г.
Ще бъде подготвено и изпратено писмо до ветеринарни амбулатории, на територията на общината, които имат разрешение за извършване на този вид дейност за оказване на съдействие по програмата и съвмесни координирани действия по контрола, стерилизацията и регистрацията на кучетата съгласно чл. 36,чл.37 и чл.38 от ЗЗЖ и чл.172,чл.173,чл.174 и чл.175 от ЗВМД.
3.Мерки за овладяване на популацията на безстопанствените кучета – специфични цели на Програмата
3.1.Система за регистрация и контрол на домашните кучета./ В населени места се регламентира допустим брой -до 2 бр.отглеждани кучета в домакинство./Стриктно спазване ,организация и контрол по чл.172,чл.173,чл.174 и чл.175 от ЗВМД на кметове на общини,кметове на населени места и кметски намесници.
3.2 Изграждане на временни приюти за безстопанствени кучета от НПО или физически и юридически лица и стриктно спазване на чл.47 ал.1 ал.2 и ал.4 от ЗЗЖ и регистрирани по чл.174 и 176 от ЗВМД/изм.ДВ22 ноември 2011г.
3.3 Организация на работния процес и условията в Общински приют за безстопанствени животни съгласно изискванията на Закона за защита на животните и ЗВМД.
3.4.Синхронизиране дейността между институциите-Областна администрация, Община Перник-ОДБХ-ОК на БВС и НПО.
4.Начини за изпълнение на предвидените мерки
4.1.Система за регистрация и контрол на домашните кучета.
За успешното изпълнение на Програмата е необходимо да се разполага с точна информация както за броя на безстопанствените кучета, така и за броя на домашните кучета на територията на общината. Често пъти нежеланите домашни животни са потенциални скитащи по улиците. В Община Перник до момента са регистрирани 512 бр. домашни кучета, но броя на нерегистрираните е много по голям.
Създаване на общ Електронен регистър и разполагайки с регистър с достатъчна база данни, осъществяването на контрол по спазване изискванията на ЗЗЖ спрямо собствениците на кучета, ще бъде значително завишен и по-ефективен. Значително ще се повиши и събираемостта на “таксите за притежаване на домашно куче”.
Законът за ветеринарномедицинската дейност и Законът за защита на животните регламентират двете стъпки за регистрация на домашните кучета:
Ветеринарна регистрация – тя се извършва по реда на чл.174 от ЗВМД. При навършване на 6-месечна възраст собственикът на домашно куче регистрира своя домашен любимец при лицензиран ветеринарен лекар, който издава ветеринарен паспорт на кучето, поставя ваксина срещу бяс и в заведен Регистър/национална електронна база данни ветеринарният лекар попълва база данни за кучето и собственика. В базата данни се въвеждат : име на страната на произход на кучето; име, пол, цвят и порода; дата и място (адрес) на раждане на кучето; адрес, име на собственика; данни на ветеринарния лекар, поставил чипа; датата на поставяне на чипа или татуировката; извършени ветеринарно-медицински манипулации; кастрация на кучето. Когато чипът или татуировката е поставен от ветеринарен лекар, който няма достъп до базата данни, той попълва данните на хартиен носител и ги предава в обласна дирекция по безопасност на храните, на чията територия практикува. При неспазване на това изискване, ветеринарният лекар се наказва с глоба по ЗЗЖ. Информацията за регистрираните домашни кучета от всеки
– 6-
лицензиран ветеринарен лекар на територията на общината се изпраща ежемесечно в ОДБХ и в общината.
Административна регистрация – тя се извършва на касата на общината. Изисква се от собственика на кучето в срок до 7 /седем/ дни след издаване на ветеринарномедицинския паспорт, да представи същият в Общинска администрация стая №3 на 8 етаж за извършване на регистрация, заплащане на “такса за притежаване на куче”, освен в случаите когато кучето не е освободено по закон от заплащане на тази такса, и за издаване на удостоверение за извършена административна регистрация на стойност 6 лв.за медальон ./при положение че кучето не е чипирано/.
Необходимо е да бъде осъшествен обмен на информация между ветеринарните лекари и общината и да се засили контролът от страна на администрацията и на ветеринарните лекари по реда на раздел ІІ от ЗЗЖ.
Контролът върху домашните кучета е необходим и за преодоляване/предотвратяване и на друг сериозен проблем – кучето и скитащото, и домашното, е основен приносител на редица заразни и често с летален край болести и инфекции/. Епизоотология и болести, които кучетата могат да пренасят пряко
Инфекциозни болести Салмонелоза (паратиф) – това е една от най-често срещащите се инфекциозни болести по бозайниците. Причинител на заболяването са няколко типа бактерии, които са много устойчиви към външни въздействия.
Туберкулоза – специфична, хронична инфекциозна болест, която се характеризира с появата на туберкули (възелчета) в различни органи, които казеозират и впоследствие калцифицират. Болестта е разпространена повсеместно и от нея заболяват почти всички видове животни и човекът.Бронхосептикоза (бордетелна инфекция) – заразно заболяване, което протича с признаци на бронхопневмония. Причинител е Bordetella bronchiseptica, която обитава горните дихателни пътища на повечето видове бозайници.
Бяс- остра заразна болест, към която са възприемчиви всички видове животни и човекът. Причинителят е вирус. Разпространява се от скитащи кучета, а в последно време и диви хищници. Заразяването става чрез ухапване или попадане на вируса върху ранички, драскотини по кожата. Инкубационният период е до 60 дни. Тизерова болест – причинител е Bacillus piliformis. Като причини за развитието на заболяването се считат стресовите въздействия (лошо хранене, третиране с препарати по време експеримент и други фактори, свързани с околната среда). Инкубационният период е от 5 до 15 дни.
Паразитни (инвазионни) болести-Токсоплазмоза – паразитно заболяване, с разнообразно протичане. Възприемчиви към болестта са всички диви и домашни животни. Токсоплазмозата е разпространена по цялото земно кълбо, както сред хората, така и сред животните. Цестодози (представители на сем. Taeniidae). Към разред Cyclophylloidea спадат по-голямата част от всички цестоди. Това са най-съвършенните и най-специализираните панделковидни червеи, които паразитират предимно в топлокръвните животни – птици и бозайници: Ехинококоза; Дипилидиоза; Нематодози; Токсокароза
Кърлежовопреносимите инфекции /КПИ/ – Безстопанствените и скитащи кучета представляват един от основните резервоари на зараза за някои КПИ, най-често срещана от които е Марсилската треска. Това обстоятелство изисква системни мерки за контролиране на кучешката популация.
Гъбични болести-Дерматомикози (трихофития, фавус, микроспория) – микотичните болести се наричат още дерматомикози, тъй като се предизвикват от гъбички и засягат кожата на почти всички видове бозайници, понякога и човека. Инкубационният период продължава от 8 до 30 дни.
– 7 –
Необходимо е да се създадат условия за собствениците на домашни кучета за задължителна регистрация и кастрация на своите домашни любимци. Създаване на условия за образователни и разяснителни дейности, които общинската администрация ще предостави за домашните кучета, собствениците им сами да започнат да полагат повече грижи за своя любимец, да се интересуват повече за болестите и заразите които пренасят, да се запознаят с нормативните изисквания към тях като собственици на домашни кучета, да се съобразяват с тези изисквания и ще ги спазват, като по този начин ще бъдат и по-добре информирани, ще научат за ползата от кастрацията (за здравния статус на животното и за отпадане ангажимента от заплащане на “такса за притежаване на куче”) и пр.
4.2. Изграждане на приют за безстопанствени животни
На този етап Програмата се изпълнава в Общински приют в кв.”Кристал”гр.Перник, който е ІІ-категория съгласно изискваниата на чл.41 и чл.42 от ЗВМД. Разположен е извън границите на града и се поддържа, съобразно изисквания, определени от Обл.дирекция по безопасност на храните, Закона за ветеринарномедицинската дейност и Закона за защита на животните. Предвижда се разширяване на дворното пространство на сега съществуващия прию с още 3 дка., който да е с капацитет за 200-250 кучета.
4.3. Организация на работния процес и условията в Общински приют за безстопанствени кучета в кв.”Кристал”-гр Перник съгласно изискванията на Закона за защита на животните.
Ветеринарномедицинските манипулации в приюта се осъществява от два екипа:
І-екип за улов на скитащи кучета от територията на Община Перник, като екипът има и задължение да приема спешни и неотложни случаи – по сигнали на граждани и фирми, залавя, маркира и транспортира, събира трупове на умрели кучета, извършва улов на скитащи кучета на територията на Общината.
Събиране на трупове на умрели кучета:
При получени сигнали за наличие на трупове на умрели кучета , определените служители за спешни и неотложни случаи се отзовават на посочения адрес в рамките на деня, в който е постъпил сигнала. Екипът е оборудван със специално отличително работно облекло и гумени ботуши; защитни престилки и ръкавици; плътни чували; МПС.
Оборудване и екипировка на екипа за улов на кучета:
Специално отличително работно облекло и обувки;
Защитни ръкавици;
Примки за ловене на кучета от близко разстояние – закрутки;
Духалки за изстрелване на спринцовки (стрели) с упойващи вещества.
Залавяне на безстопанствени кучета:
Служителите на екипа по залавяне на скитащи кучета при:
-подадени сигнали и жалби от граждани и юридически лица;
-подадени сигнали от общинска администрация;
-подадени заявки от РПУ – сигнали за възникнали инциденти с агресивни кучета и пр.
– 8 –
Залавянето на безстопанствени животни се извършва по начин и при условия, които гарантират здравето им и с минимално страдание, при стриктно спазване изискванията на ЗЗЖ.
При залавянето на всяко куче се поставя временен нашийник с идентификационен номер.
Оборудване на МПС за транспортиране на заловените кучета. Транспортиране на заловените безстопанствени кучета: МПС за транспортиране на заловените кучета да отговаря на следните изисквания:
-Да притежава лиценз, издаден от ОДКХ- Перник;
-МПС е с отличителен надпис и изписан телефон на стационара за подаване на сигнали;
-Кабината за хората и каросерията за животните да са плътно преградени;
-Каросерията трябва да има климатична инсталация, която да е независима от тази на кабината, освен това в каросерията трябва да има централна вентилация – това се изисква поради факта, че при упояване на животните телесната им температура се понижава и особено през зимния период е необходимо да има отопление, за да се избегнат смъртни случаи при животните. Членовете на екипите (шофьори и ловци) за залавяне на безстопанствени животни задължително трябва да са преминали курс за обучение за защита и хуманно отношение към животните и да се ръководят и контролират от ветеринарен лекар.
За всяка проведена акция по улов на скитащи кучета, се изготвя транспортен документ – Приложение № 1. В него се посочва дата и час на излизане и връщане на автомобила от и в приюта; район/райони на посещение; брой на уловените кучета; място на улавяне; пол, цвят и отличителни белези на всяко куче; номер на временния нашийник. Документът се подписва от :
– член на екипа;
– ветеринарният лекар или управителя на приюта;
– трето лице
Заловените от специализирания екип кучета се настаняват в приюта при спазване изискванията на ЗЗЖ.
Транспортираните до приюта заловени кучета се разтоварват от МПС при спазване условията за хуманно отношение към животните;
Заловените от специализирания екип кучета се настаняват в приюта при спазване изискванията на ЗЗЖ.
За всяка проведена акция по връщане на кучета по местата, от които са взети, също се изготвя транспортен документ – Приложение 1 А. В него се посочва дата и час на излизане и връщане на автомобила от и в приюта; район/райони на посещение; брой на транспортираните кучета; място на връщане; пол, цвят и отличителни белези на всяко куче; номер на временния нашийник и номер на постоянния нашийник; име на лице по чл.47, ал.3 от ЗЗЖ за всяко върнато куче. Документът се подписва от :
– член на екипа;
– ветеринарният лекар или управителя на приюта;
– лицето по чл.47, ал.3 от ЗЗЖ за всяко куче.
Не се допуска връщането на кучетата по чл.47 ал.3 от ЗЗЖ в дворове на детски ясли и градини,училища, болници, и в близост до площадки за игра на деца,паркове, автомагистрали и летища.
– 9 –
ІІ- Екип по кастриране, обезпаразитяване, ваксиниране,евтаназиране и осиновяване на настанените в приюта кучета.
Настаняване на заловените кучета в Общинския приют за безстопанствени животни:
Кучетата се приемат в предкарантинно помещение, където се обезпаразитяват по следния начин според сезона – къпят или пудрят с противопаразитен препарат;
На всяко куче се извършва преглед за идентификация за собственост и клиничен преглед и ако е необходимо – лабораторни изследвания, резултатите от които се вписват в амбулаторния дневник.
Данните за всяко куче се вписват в подробен Дневник, заведен съгласно чл.44, ал.2 от ЗЗЖ и съдържащ :
– номер на временния нашийник;
– дата и място на залавяне – район, улица;
– индивидуални белези на животното – цвят; порода; пол; отличителни белези;
– дата и причини за напускане на приюта;
– името и адреса на собственика;
За улеснение при извършване на проверки и за по-голяма яснота по манипулациите през цялостния престой на кучето в приюта в Дневника се вписват и следните данни за всяко настанено куче:
– номер на клетка в карантинното помещение, в която е настанено;
– резултати при преглед за идентификация за собственост;
– резултати от клиничен преглед;
– данни за проява на агресивност;
– извършена кастрация, ваксинация срещу бяс;
– номер на индивидуалната клетка в приюта, в която се настанява в последствие;
– дата на уведомяване на собственика, ако има данни за такъв;
– върнато или не на собственика;
– одомашнено по реда на чл.47, ал.2 от ЗЗЖ;
– прието от лица по чл.47, ал.3 от ЗЗЖ;
– обстоятелства като смърт на животното (дата; причина; номер на протокол) или назначена евтаназия (дата; причина; номер на протокол).
На доказано болните и наранените животни се оказва ветеринарномедицинска помощ. В карантинното помещение кучетата престояват 24 часа, след което се третират вътрешно с противопаразитен препарат.
Работа на екипа за грижи по настанените в приюта кучета.
Грижите по животните в приюта и поддържането/хигиенизирането на обекта, започва с подготовката на храната за настанените животни, хигиенизиране (миене, метене) на клетките, помощ на ветеринарният лекар при визитация на всички кучета, настанени в приюта, разместване на кучетата (от карантинните клетки в индивидуалните клетки от стационара).Хигиенизирането/миенето обхваща целият обект и е с по голяма продължителност във времето от работния ден.
Излизане на кучета от приюта като НЕбезстопанствени животни: За кучета с данни, че имат собственик (наличие на идентификационен медальон; микрочип; нашийник с данни за собственика и пр.), управителят на приюта предприема незабавни мерки по издирване и уведомяване на собственика за местонахождението на кучето, а именно: При наличие на медальон с идентификационен номер, издаден от общинска администрация, управителят се свързва със служителя, издал медальона и снема данни за собственика, по заведения в администрация Регистър на домашни
– 10 –
кучета.До два работни дни от постъпване на куче с данни за собственост, управителят изпраща писмено уведомление до собственика на кучето, с обратна разписка. За да получи обратно своя домашен любимец, собственикът е длъжен да се яви в Общинския приют за безстопанствени кучета – Перник 7-дневен срок от получаване на уведомлението, където представя ветеринарномедицинския паспорт на кучето и заплаща разходите по престоя. Ако в 7-дневен срок от датата на получаването на писменото уведомление, собственикът на кучето не се яви да го вземе или не бъде открит, кучето се кастрира и предоставя на нов собственик по реда на чл. 47, ал. 2 и чл.3 от ЗЗЖ или се настанява в приют. При получаване на собствено куче от приюта, собственикът подписва приемо-предавателен протокол – Приложение № 3.
За кучета с данни за домашни компаньони, но без налична информация за собственика , управителят в срок до 2 работни дни от настаняване на кучето в стационара, изпраща чрез интернет и до медиите – пълната налична информация за кучето (порода, цвят, отличителни белези, място и дата на залавяне и пр.). От датата на изпращане на тази информация , започва да тече 7-дневният срок за уведомяване на евентуалният собственик. В случай, че след изтичане на този срок, не се е явил доказан собственик на обявеното куче, то същото се кастрира и настанява в приюта за срок от 7 дни с цел предоставяне на нов собственик по реда на чл. 47, ал. 2 и ал.3 от ЗЗЖ, и ако е непотърсено за одомашняване в този срок се връща на мястото, от което е заловено.
Случаите със заловени кучетата, с данни за проявена агресивност, в срок до 5 дни се анкетират от представители на ОДБХ и ОК на БВС на територията на Община Перник.
Доказано агресивните кучета, подлежат на евтаназия, съгласно чл.51 от ЗЗЖ.
Кастрираните кучета се настаняват в индивидуалните клетки на приюта, където престояват 3 дни. По време на престоя в приюта, кучетата се предоставят безвъзмездно на лица, които желаят да ги отглеждат като компаньони, като за целта новият собственик подписва приемо-предавателен протокол – Приложение № 3 А и Декларация за отглеждане на куче – Приложение № 4, и предприема действия за регистрация по чл.174 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.
По време на 3-дневния престой в индивидуалните клетки на приюта, кучетата се предоставят освен на лица, които желаят да ги отглеждат като компаньони, т.е. в домашни условия, но и на лица – граждани или организации за защита на животните, които желаят да се грижат за тях, но извън населеното място. В тези случаи, кастрираните вече кучетата от приюта се маркират (поставя се микрочип и V-образно купиране на едното ухо), поставя им се постоянен нашийник с идентификационен номер и се дават само при условие, че лицата изброени по-горе (граждани или организация за защита на животните) са подписали декларация за спазване на изискванията на чл.49 и чл.50 от ЗЗЖ, т.е. да обезпаразитяват на всеки три месеца и да реваксинират срещу бяс взетите от тях кучета, за които поемат грижи и отговорност, както и ежегодно да заверяват паспорта на кучето в общинската администрация за извършените обезпаразитявания и ваксинации, и да вземат мерки за предотвратяване на агресивното поведение на кучетата към хора или животни. В останалите случаи обработените кучета се връщат по местата.
Управителят на стационара поддържа Регистър на кучетата по чл. 47, ал. 3, който съдържа: дата и място на залавяне на животното; дата и място, на което е върнато животното; дати на обезпаразитяване, кастрация и ваксиниране срещу бяс; отговорното по надзора лице или организация.
– 11-
Маркировката на кучетата, които се връщат по местата, от които са взети и на тези, които ще се настаняват в приют е:
– електронен чип, след въвеждане на националната електронна база данни
– видима ушна марка (за кучетата, които ще се настаняват в приют)
– постоянен нашийник с идентификацционен номер.
За кучетата, които се предоставят безвъзмездно на лица, които желаят да ги отглеждат като компаньони, за кучетата, от които са уловени под надзора и грижите на организациите за защита на животните или други лица, които са подписали декларация за спазване изискванията на чл. 49 и чл.50 от ЗЗЖ и за кучетата, които ще се настаняват в приют, Управителят на приюта издава ветеринарномедицински паспорт. Паспортът се дава на новия собственик на кучето-компаньон; на лицето/организацията поело грижите за върнатото куче или на ветеринарният лекар на съответния приют.
Не се допуска повторно залавяне от екипа на стационара на куче със следните видими отличителни знаци – V-образно купиране на едното ухо; постоянен нашийник с идентификацционен номер, освен в случаи на необходимост от оказване на съдействие на лицата по чл.47, ал.3 за извършване на обезпаразитяване /на всеки три месеца/ и/или за извършване на ежегодна реваксинация срещу бяс на кучетата, които са под техни грижи и контрол.Забранява се отглеждането на кучета от лицата по този член в междублокови пространства и в градска зона. Могат да ги обгрижват в извън населени места, в оградени пространства.
От момента, в който за куче настанено в приюта се установи, че не е собствено, то същото постъпва в Програма за намиране на нов собственик.
По време на целия престой на кучетата в Общинския приют, на животните се осигуряват достатъчно количество храна и вода.
Смърт и евтаназия на кучета в Общинския приют за безстопанствени кучета в кв.”Кристал” Община Перник:
При смърт на куче по време на транспортиране от или в приюта, или при смърт по време на престоя на кучето в приюта, ветеринарният лекар на приюта съставя констативен протокол – Приложение № 5 А, в който се посочват времето, причината и/или диагнозата за смъртта. За всеки случай на смърт на куче по време на транспорт или по време на престоя в приюта, в тридневен срок се уведомява ОДБХ, която по преценка за необходимост извършва или възлага проверка/анкетиране съвместно с упълномощени представители на организациите за защита на животните с цел изясняване обстоятелствата и причините за настъпване на смъртта на животното.
Евтаназия на настанени в приюта кучета се допуска при условията на чл. 179, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от Закона за ветеринарномедицинската дейност след поставяне на диагноза при клиничен преглед и изследвания, т.е. прилага се за : неизлечимо болни животни с необратими патологични изменения, причиняващи им болки и страдания; ограничаване и ликвидиране на заразна болест, която представлява опасност за здравето на хората или животните; животни, чието агресивно поведение представлява опасност за живота и здравето на хората или животните.
При назначаване на евтаназия, ветеринарният лекар на приюта съставя индивидуален протокол – Приложение № 5, който съдържа основанията за прилагането й. Протоколът се подписва от ветеринарния лекар, от управителя на приюта и от трето лице, упълномощен със заповед на Кмета на Община Перник,служител от приюта, който отговаря за защитата и хуманното отношение към животните.
-12-
Отчетност и документооборот:
-транспортен документ – за улов на куче; за връщане на куче;
-Дневник;
-Регистър;
-писмено уведомление до собственика на кучето;
-стойност на престоя на едно куче в приюта – ценообразуване – на видно място в приюта;
-декларация за спазване на изискванията на чл.49 и чл.50 от ЗЗЖ;
-ветеринарномедицински паспорти на настанените във временни приюти кучета;
-констативен протокол при смърт на куче;
-индивидуален протокол за назначена евтаназия;
-амбулаторен дневник;
-аптечна книга;
-протокол за получаване на собствено куче;
-протокол за предоставяне на собствено куче – Приложение № 6;
-дневник за инструктаж;
-дневник за сигнали;
-дневник за посетителите на приюта
-отчет до общината за дейността на стационара за всеки календарен месец-Приложение № 2
-отчет до общината с информация от Регистъра по чл. 174 от Закона за ветеринарномедицинската дейност при придобиване на куче от нов собственик;
-отчет до общината с информация от Регистъра по чл.47, ал.3 от ЗЗЖ за вписване на данни и обстоятелства за върнати по местата, от които са взети кучета;
На видно място в стационара да бъде поставено работното време и екипа обслужващ Общинския приют за безстопанствени кучета Перник.
За вписване на сигналите в заведения дневник е необходимо да се посочат и данни /име, адрес и телефон за обратна връзка/ на подалия сигнала.
За постигане целите и изпълнение на задачите на Програмата е необходимо цялостно оборудване на приюта: МПС; хирургична маса /операционна/;хирургичен инструментариум;хладилен шкаф за ваксини и някои видове медикаменти; хладилна камера за труповете на кучетата;фризер за храна за кучетата;пароструйка за хигиенизиране на обекта и МПС;цифров фотоапарат;пушка за улов на кучета от по-далечно разстояние;микрочипове 350 бр./год.; четящо устройство за микрочипове интернет;указателни табели ;обособяване на лабораторно помещение със съответното оборудване за изследване; Денонощно видеонаблюдение; Назначаване на ветеринарен лекар; Осигуряване на достъп на граждани и организации за защита на животните до приюта с цел улесняване и поощряване кампанията по одомашняване на животните. Определяне на един упълномощен представител на организация за защита на животните за “наблюдател”. Правомощията на “наблюдателя” се свеждат до следното – присъствие в приюта за безстопанствени животни в работен ден, по предварително депозиран график; наблюдение работата на персонала по почистване и хигиенизиране на клетките, в които са настанени животните; наблюдение храненето на животните; наблюдение разтоварването на уловените животни в приюта и настаняването им в карантинното помещение; наблюдение на преместването на кучетата от карантинното помещение в индивидуалните клетки; наблюдение на манипулацията обезпаразитяване; наблюдение процеса на улов на скитащи кучета и връщане на кучета по местата, от които са заловени, т.е. наблюдава работата на персонала с кучетата, с цел преценяване хуманното отношение към животните.
– 13 –
На “наблюдателя” не се разрешава : влизане в клетките на животните (с цел безопасност на самия “наблюдател”); присъствие в манипулационната по време на работа на ветеринарният лекар; ревизия на документите, които се изготвят и попълват в приюта; възпрепятстване и намеса в работата на членовете на персонала. Ако в процеса на своите наблюдения, “наблюдателят” прецени нехуманно отношение към животните, той сезира устно във възходящ ред: Управителя на приюта, служител от сектор “Екология”, Заместник-кмет , Кмет на общината до изясняване на случая, разрешаване и отстраняване на нередностите. При съмнения за нередности от друг характер, различен от отношението към животните, наблюдателят устно изяснява ситуацията с Управителя на приюта, и служител от сектор “Опазване на околната среда”, при незадоволителни резултати, изготвя писмен доклад до ресорният Заместник-кмет и ОДБХ-Перник – контролен орган по изпълнение Закона за ветеринарномедицинската дейност и Закона за защита на животните;
Организациите за защита на животните да декларират писмено пред Община Перник дейностите предвидени по Програмата, с които ще се включат в нейното изпълнение, както и средствата, с които могат да подпомогнат финансирането на заложените в планът за действие към Програмата мероприятия.
До изграждане на приюта и с цел подпомагане дейността на Общинският приют е добре да се поканят фирми и предприятия с по голяма териториялна площ да финансират кастрационна програма, която периодично да регулира популацията с кастрация на кучета в промишлените предприятия и в ромските квартали.
Тази кастрационна програма може да бъде особено полезна за извършване на кастрация както на безстопанствени кучета, така и на домашни кучета в кварталите с преобладаващо ромско население; в дворове на фирми и предприятия, която предварително да се популяризира сред заинтересованото население (малцинствените етнически групи, пенсионери и социално слаби граждани, които нямат възможност със собствени средства да кастрират домашният си любимец ).
“Кастрационната програма” на домашни животни ще се отразява надлежно в паспорта на животното. А обработените безстопанствени кучета, ще бъдат маркирани, съгласно изискванията на Програмата и резултатите ще се отразят във всички отчетни документи и в общия Електронен регистър.
4.4.Съвместна работа с ветеринарните лекари на територията на общината.
Необходимо е пълното съдействие от страна на лицензираните ветеринарни лекари на територията на общината за стриктно изпълнение на задължението по чл.174, ал.4 от ЗВМД да изпращат в общината ежемесечна информация за регистрираните от тях домашни кучетаТе са специалистите, които заедно със служителите на ОДБХ-Перник, най-компетентно могат и би трябвало да информират и запознават собствениците на домашни кучета и тези които желаят да отглеждат куче-компаньон с особеностите на вида, начина за отглеждането му, ангажиментите, които по закон трябва да изпълняват, както и действията които наказва закона.
Необходимо е да се разяснява на хората необходимостта от кастрацията;
кастрираните домашни кучета се освобождават от “такса за притежаване на куче”;
Полезната информация, която биха могли да изготвят по поставените по-горе и други въпроси, ще се поставя на интернет страницата на общината.
– 14 –
Настоящата Програма предполага провеждането на подобни разяснителни кампании, организирани със съдействието и подкрепата на всички сектори, които ще осъществяват изпълнението на Програмата. Програмата залага и на провеждане на благотворителни кампании от типа “Отворени врати” или “Ден за Вашия домашен компаньон” и пр. Подобно на дейността на “Кастрационната кампания”, така и кампаниите по инициатива на частнопрактикуващите ветеринарни лекари ще бъдат насочени към тази категория граждани, които нямат възможност със собствени средства да кастрират домашният си любимец. Кампаниите могат да бъдат периодични или епизодични, единични или масови, с размер на дейността, според желанието и възможностите на всеки един от ветеринарните лекари, които ще се включат в нея.Тези кампании ще се провеждат по инициатива на Областна колегия на българския ветеринарен съюз и ще бъдат огласени посредством медийните партньори по Програмата.
Програмата допуска възможност за договаряне с лицензирани частнопрактикуващи ветеринарни лекари, разполагащи с необходимите условия да извършват кастрация на кучета, финансирани от предприятия и фирми с по голяма териториална площ от които са взети, до пълното блокиране на раждаемостта.
В резултат – ветеринарните лекари ще рекламират своята работа, а Програмата ще спечели нови съмишленици и подкрепа, ще се създаде чувство на отговорност у хората и ще ги направи съпричастни към проблемите, които се стреми да реши Програмата. Ще се подобрят резултатите от изпълнението на настоящата актуализирана. Програма съобразена с разпоредбите на ЗЗЖ.
4.5.Одомашнителни кампании.
Законът за защита на животните регламентира безвъзмездното получаване на кучета, настанени в общинския приют от лица, които желаят да ги отглеждат като компаньони, т.е. да станат реални собственици, които да отглеждат кучето в домакинството.Одомашнителните кампании могат да се провеждат периодично или епизодично. Характерното при тях, е че ще се провеждат във време различно от регламентираното време за посещение на приюта от граждани – през почивен или празничен ден. Одомашнителните кампании ще се стремят към ангажиране на популярни лица, под патронажа на които да се провеждат различните кампании.
При добре организираните и проведени одомашнителни кампании, може да се очаква, както голям брой одомашнени кучета, така и голям брой спечелени съмишленици, които под различна форма на дарения да подпомогнат работата на приюта, условията в него, изграждането и оборудването на временните приюти и пр.
В резултат от тези кампании се очаква и повишаване на гражданската активност и отговорност към безстопанствените животни.
5.Сектори, с които ще се осъществява Програмата
5.1.Местна власт В изпълнението на Програмата ще се включат:
Общински съвет – приема Програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Перник и предвижда годишен бюджет за изпълнението й. Гласува бюджет за изпълнение на Програмата на Общински приют за безстопанствени животни – Перник. Определя мястото за изграждане на приют за безстопанствени кучета. Контролира изпълнението и отчитането резултатите от Програмата. Въз основа на програмата и в изпълнение на разпоредбите на чл.40ал.5от ЗЗЖ приема наредба за придобиване, притежаване,отглеждане,контрол и регистрация на животни на територията на Община Перник.
– 15 –
Съдейства за предложения за промяна в националната нормативна уредба за въвеждане на данъчни облекчения за лица дарили средства за осъществяване дейността на общинския приют и приютите за безстопанствени кучета и котки.
Общинска администрация – организира изпълнението на Програмата и ежегодно внася отчет за нейното изпълнение пред Българска Агенция по безопасност на храните.
– контрол върху работата на Общински приют за безстопанствени животни -контрол за спазване изискванията за защита на животните в приютите на територията на общината;
– контрол на средствата от общинският бюджет, предвидени за работата на Общинския приют за безстопанствени животни-Перник; контрол върху средствата, получени като дарение за подпомагане дейността на приюта;
– строг механизъм за осигуряване/пренасочвате на средствата, събрани от “такса за притежаване на куче” към средствата предвидени за работата по овладяване на популацията на безстопанствени кучета;
– изграждане на приют за безстопанствени кучета;
– приемане сигнали и молби от граждани, регистрация и пререгистрация на домашни кучета, и издаване на съответните удостоверения,
– контрол и санкции на нарушителите; контрол за изоставяне на животни на територията на общината; контрол за идентификация и регистрация на кучета; издирване на некоректните платци на “такса за притежаване на куче” и връчване на предписание, на основание на Общитската наредба за придобиване, притежаване,отглеждане, контрол и регистрация на животни в Община Перник.
Общински приют за безстопанствени животни-Перник– приемане сигнали и молби от граждани, и провеждане на акции по улов на скитащи кучета; улов на безстопанствени кучета на територията на общината; грижи и ветеринарномедицинско обслужване на настанените в приюта кучета; прилагане на система за информиране на гражданите за животните, които се предлагат за отглеждане; прилагане Програма за намиране на нови собственици на настанените в приюта животни; улов и обработка на безстопанствени кучета от територията на Община Перник.
5.2.Областна Дирекция по Безопасност на Храните – които в рамките на своите правомощия ще съдействат и осъществяват контрол по изпълнение мерките за овладяване на популацията на безстопанствените кучета; за регистрацията на домашни кучета при ветеринарни специалисти.
5.3.Областна колегия на Български ветеринарен съюз и практикуващи ветеринарни лекари да съдействат за стриктно изпълнение на задължението по чл.174, ал.4 от ЗВМД да изпращат в общината ежемесечна информация за регистрираните от тях домашни кучета;
– да съдействат за изпълнението на настоящата програма, чрез рекламни материали, да участват в кампании съвместно с общината за разясняване необходимостта от чипиране и кастриране на домашните любимци.
5.4. Неправителствени организации:
Международни неправителствени организации за защита на животните;
Български неправителствени организации за защита на животните – юридически лица, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, в чиито устави е предвидена дейност за защита на животните. Тези неправителствени организации могат да съдействат за изпълнение на Програмата чрез :-набиране на небюджетни финансови средства (дарения) за изпълнение на Програмата;
– 16 –
-поемане надзора и грижите за кучетата, обработени, маркирани и кастрирани в приюта и отглеждането им в частни приюти, обезпаразитяване на всеки три месеца и реваксинация срещу бяс; ежегодно заверяване паспорта на кучето в съответната районна администрация за извършените обезпаразитявания и ваксинации; вземане мерки за предотвратяване агресивното поведение на кучетата към хора и животни Хората желаещи да обгрижват безстопанствени кучета, могат да го правят, като настаняват животните извън населени места, в оградени пространства и вързани. Забранява се обгрижването на кучета да е пред блокове и в междублокови пространства/;
– осигуряване на упълномощен представител като “трето лице”
– да съдействат за обезпечаване на кастрационна програма в кастрационни центрове за работа в проблемни райони и квартали дворове на фирми и предприятия .
– активно популяризиране сред населението на “Програмата за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Перник” ;
– доброволни зоопатрули – работа с граждани – собственици на домашни кучета, по отношение разясняване техните права и задължения като такива, по сигнали за нехуманно отношение към животните от граждани;
-съдействие и проверки при постъпили жалби и сигнали, свързани с домашни и безстопанствени кучета;
– активна работа по намиране реални собственици на настанени в Общински приют за безстопанствени животни- Перник кучета – подпомагане на одомашнителните кампании; да извършат независимо преброяване на безстопанствените кучета на територията на Община Перник .
5.5. Местни медии : активно популяризиране на мерките, заложени в “Програмата за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Перник”;
-осигуряване на трибуна на специалисти в различни области (епидемиолози; кинолози; ветеринарни специалисти), които да поднасят на широката общественост полезна информация по различните проблеми;
-коректно отразяване на резултатите по изпълнение на Програмата;
– активно съдействие/участие в системата за намиране на нови собственици на кучета, настанени в Общински приют за безстопанствени животни- Перник.
– активно съдействие и масово осведомяване на населението за настанените в приюта кучета, с цел издирване на реалния собственик.
5.6. Граждани на Перник: Собственици на домашни кучета – отношение и грижи за домашния любимец, съгласно изискванията на Закона за защита на животните;
– задължителна ветеринарна и административна регистрация на кучета;
– коректно заплащане на “такса за притежаване на куче”, освен за категориите кучета освободени по закон от заплащането й;
– отглеждане и грижи за домашно куче, опазвайки чистотата на околната среда, спокойствието на своите съседи, безопасността на хора и други животни при извеждане на кучето извън дома;
– да осигуряват стерилизацията на своите кучета-компаньони, освен ако в случай на възпроизводство са в състояние да отглеждат новородените животни или да ги предоставят на нови собственици;
– да оказват необходимото съдействие на служителите на ОДБХ при изпълнение на контролните им функции; да осигуряват достъп на контролните органи по ЗЗЖ до обектите и за оказване на неотложна помощ на животно, което е застрашено със смърт или тежко увреждане на здравето.
– 17 –
– Граждани, не притежаващи домашно куче – гражданска нетърпимост към всеки вид неспазване на установените правила за отглеждане, разхождане, развъждане на домашни кучета – сигнализиране за нарушения и съдействие на контролните органи за удостоверяване на същите;
– при намиране на болно или наранено животно да информират в ОДБХ, съответното РПУ, сектор”Екология”към Община Перник или приюта .
6. Програма за намиране на нови собственици на настанените в общинския приют
В тази Програма ще се включват всички кучета, настанени в Общинския приют за безстопанствени животни и непотърсени от своя собственик, или за които не се е явило лице или организация за защита на животните, които да поемат грижите за кучето .
В тази Програма ще се включват и кучетата, които не следва да се връщат на местата, от които са взети, предвид разпоредбата на чл. 48 от ЗЗЖ да не се връщат обратно кучета в дворове на детски ясли и градини, училища, болници и в близост до площадки за игра на деца, автомагистрали и летища.
В тази Програма ще се включват и кучетата, които са предоставени от своите собственици на приюта, поради това, че не могат да полагат необходимите за животното грижи в домашни условия.
В тази Програма се включват само кастрирани кучета.
7. Очаквани резултати от реализиране на Програмата.
7.1.Качествени промени
Качествените промени, които се очакват в следствие на изпълнение на мерките за овладяване на популацията на безстопанствените кучета са:
Освобождаване градската среда от безстопанствени кучета, вследствие на което ще се повиши безопасността на градската среда и ще намалее социалното напрежение;
Контролът върху регистрацията на домашни кучета и събираемостта на “такса за притежаване на куче” ще спомогнат за решаване на проблема и овладяване на притока на нежелани животни от дома към улицата.
7.2. Количествени подобрения
Количествените промени, които се очакват в следствие на изпълнение на мерките за овладяване на популацията на безстопанствените кучета са:
Постепенно намаляване популацията на безстопанствените кучета до изтеглянето им в приюти;
Постепенно увеличение броя на регистрираните кучета и обхващането им в националната база данни;
Повишаване постъпленията от “такса за притежаване на куче”;
Постепенно увеличаване броя собствениците на домашни кучета, които по своя преценка кастрират домашния си любимец;
Увеличаване броя на одомашнените кучета по Програмата за намиране на нови собственици;
7.3. Критерии за отчитане изпълнението на Програмата
Брой обработени кучета;
Брой регистрирани домашни кучета;
Брой кастрирани домашни кучета;
Брой одомашнени кучета;
Брой на безстопанствените кучета – контролно преброяване в началото и в края на срока за изпълнение на Програмата;
Брой на сигналите, жалби и молби, подавани от граждани и фирми за наличие на безстопанствени кучета, създаващи безпокойство у хората;
– 18 –
Брой/липса на инциденти с хора и животни, пострадали от агресивно поведение на безстопанствено или домашно куче.
8. Необходими средства и ресурси за изпълнение на Програмата
Финансиране
От бюджета на общината;От събраните средства от “такса за притежаване на куче”;
Средства осигурени от Министерски съвет по предложение на министъра на земеделието и храните и министъра на финансите – § 7 от ЗЗЖ;
От дарения на международни НПО
Членове на организации за защита на животните
Частнопрактикуващи ветеринарни лекари на територията на Община Перник.
Финансиране на кастрационна програма от фирми и предприятия с по голяма териториялна площ с цел овладяване популацията на безстопанстнените кучета
9.Контрол по изпълнение на Програмата
Кметове на населени места и кметски намесници да организират и контролират дейността по чл.172,чл.173,чл.174 и чл.177 от ЗВМД.
Кметът на общината със своя заповед ще сформира поименна работна група с конкретни задължения по осъществяване контрола по изпълнение на Програмата. Препоръчително е да се провеждат периодични заседания на сформираната работна група на всеки 4 месеца за отчитане и анализ на налични резултати; изпълнени задачи; плануване на нови мероприятия; предложение за бюджета на Програмата за всяка следваща година и пр.
10. Дефиниции
9.1. “Кучета-компаньони” са кучета, които се отглеждат в домакинството или от интерес към животното;
9.2. “Кастрация” е отстраняване на яйчниците и матката на женските животни и тестисите на мъжките.
9.3. “Мобилна амбулатория” е специализирано моторно превозно средство за извънстационарна ветеринарномедицинска дейност, оборудвано и снабдено с необходимите за извършване на ветеринарномедицински манипулации апаратура и консумативи.
9.4. “Овладяване на популацията” е научнообосновано регулиране на популацията на безстопанствените животни, което позволява контрол над броя им и цели освобождаването на улиците от тях.
9.5. “Приют за животни” е общински или частен обект, който разполага с подходящи условия, за да осигури на безстопанствени животни ветеринарномедицинско обслужване, грижи, подслон и намиране на нов собственик.
9.6. “Трето лице” е представител на неправителствена организация за защита на животните, а в общините, в които няма регистрирана такава организация – служител от приюта, който отговаря за защитата и хуманното отношение към животните.
9.7. “Скитащо животно” е всяко животно компаньон, което или няма дом или се намира извън границите на дома на своя собственик или гледач и не е под контрола или под прекия надзор на собственик или гледач.
Приложения: Финансов план за обезпечаване на програмата
Приложение № 1и № 1А – образец
Приложение № 2- отчет- образец
Приложение № 3 и № 3 АПротокол за отглеждане- образец
Приложение № 4-Декларация- образец
Приложение № 5 и № 5 А-Протокол за евтаназия-образец
– 19 –
Ф И Н А Н С О В П Л А Н
за обезпечаване на общинската програма
за овладяване популацията на безстопанствени кучета
на територията на Община Перник за 2012 г.- 2015г.
Дейности срок Ориен.стойност Източник за финансиране
Разходи:
– издръжка дейноста на приюта
– разшир. на съществ.приют и изграждане на клетки
– образователни брошури и кампании за отгл. на кучета
Собствени приходи:
– общинска такса- куче
– регистрация- медальон
– от глоби
Други източници за финансиране:
1 година
2012 г.
2012 г.
2012 г.
2012 г.
2012г.
до 50 000 лв.
до 45 000лв.
до 3 000 лв.
1 400 лв.
700 лв.
10 000 лв.
Община Перник
Фирми или общ.Перник
Общ.Перник, НПО и дарения
от собственици на кучета
от собственици на кучета
собственици на дом. любимци
Държавно финансиране на програма
Международни НПО и дарители
Дотиране от фирми и предприятия
К Р А Т К О С Р О Ч Н И Ц Е Л И
Д Ъ Л Г О С Р О Ч Н И Ц Е Л И
Дейности срок Ориент.стойност Източник за финансиране
– изграждане на приют
– разяснителни и образователни кампании
за собственици на кучета
– Привличане на международни организации
– участие в програми на ЕС
– оборудване на мобилна клиника
до2015г.
2015г.
2015 г.
2015 г.
2015г.
55 000 лв.
6 000лв.
_
_
_
външно финансиране и Общ.Перник
община, ОДБХ и НПО
чрез ПЧП
външно финансиране