Решение №480/20.06.2013г.
О Б Щ И Н С К И С Ъ В Е Т – П Е Р Н И К
П Р О Т О К О Л
№ 8
гр. Перник, 20.06.2013г.
Общинският съвет Перник, на заседание, състояло се на 20.06.2013г., след като обсъди Докладна записка /вх.№ 166/20.03.2013 г./ от Временна комисия по подготовка на промени в Наредба № 1 за обществения ред на територията на община Перник, избрана с Решение № 325/22.11.2012 г. на ОбС Перник, относно: Изменения и допълнения в Наредба № 1 за обществения ред на територията на община Перник.
На основание чл. 21 ал.2 от ЗМСМА, с 32 /тридесет и два/ гласа „ЗА”, прие
Р Е Ш Е Н И Е
№ 480
Изменя и допълва Наредба №1 за обществения ред на територията на Община Перник , както следва:
§ 1. В чл.1 се изменя ал.2, която придобива следния вид:
(2) Наредбата определя правомощията на община Перник и правата и задълженията на гражданите за осигуряване и опазване на обществения ред и се прилага по отношение на всички лица, намиращи се на територията на общината.
§ 2. В наименованието на Глава втора след думите „обществения ред” се добавя „и спокойствието на гражданите”
§ 3. В чл. 2 се изменя ал.2, която придобива следния вид:
(2) Забраната по предходната алинея не се прилага при обществени прояви, разрешени от кмета на общината.
§ 4. В чл. 3 се правят следните изменения:
1.Изменя се ал.1, която придобива следния вид:
(1) Забранява се извършването на всякакъв вид дейности в жилищни сгради или в близост до такива, предизвикващи шум, вибрации или замърсяване, нарушаващи спокойствието на гражданите за времето от 14.00 до 16.00 часа и от 22.00 до 6.00 часа.
2.Отменя се ал.2
3.Отменя се ал.3
4.Отменя се ал.4
§ 5. В чл.4 се прави допълнение и придобива следния вид:
Чл.4. Собствениците и ползвателите на жилищни сгради са длъжни да осигуряват навременното отстраняване на повреди и предмети, опасни за околните.
§ 6. Отменя се чл.5.
§ 7. Досегашният чл. 6а става чл.5. и в него се правят следните изменения и допълнения:
1.В ал.1 текстът „в режим” се заменя с „с режим”
2.В т.1 текстът „ на входа” се заменя с „на етажната собственост”
3. Създава се нова т.3 със следното съдържание:
т.3 Изхвърлянето на отпадъци извън указаните места в общите части на жилищните сгради или в непосредствена близост до тях.
4. Създава се нова ал. 2 със следното съдържание:
(2) Без разрешение на собствениците се забранява лепенето на рекламни материали или обяви върху общи части в сгради, в режим на етажна собственост.”
5. Създава се нова ал. 3 със следното съдържание:
(3) Собствениците и ползвателите на обекти в жилищни сгради, кооперации, административни сгради, обществени и здравни заведения са длъжни да отведат кондензата, отделящ се от отоплителните и климатични системи чрез съответни инсталации, така че да не се оттичат върху стълбища, подходи, тротоари и други площи за движение на граждани.
5. Ал. 2 става ал.4
6. Ал. 3 става ал.5
§ 8. В чл. 7. се правят следните изменения и допълнения:
1.Изменя се т.1 и тя придобива следния вид:
т.1. Упражняването на търговска дейност на територията на общината без необходимите разрешителни за ползване на общински терени за извършване на търговска дейност на открито и/или без необходимите разрешителни от Агенция по храните , както и със стоки забранени от кмета на общината.
2. В т.2. се прави следното изменение: текстът „кооперативния пазар” се заменя с „определените за целта места”
3. В т.3. се прави следното изменение: текстът „търговски обекти” се заменя със „заведенията за продажба и сервиране на алкохол”
4. В т.5. текстът „явно пияни лица” се заменя с „лица във видимо нетрезво състояние.”
5. В т.6. думата „пияно” състояние се заменя с „нетрезво” състояние.
6. Изменя се т.8 и тя придобива следния вид:
т.8. Достъпът на лица, ненавършили 14 години в питейни, игрални, увеселителни заведения и интернет клубове след 20.00 часа и достъпа на лица ненавършили 18 години, съответно след 22.00 часа, ако лицето е навършило 14, но не е навършило 18 години. Възрастта се установява след представяне на лична или ученическа карта.
7. Изменя се т.9 и тя придобива следния вид:
т.9. Тютюнопушенето на закрити обществени места, в помещенията с обособени работни места, където се полага труд, както и в помещенията към тях със спомагателно и обслужващо предназначение, както и на местата регламентирани в чл.56а от Закона за здравето.
8. Създава се нова т.10 със следното съдържание:
т.10. Продажбата на алкохол и цигари в районите на училищата и детските градини, на разстояние по-малко от 100 м. от тях.
§ 9. В чл. 8 след текстът „само с разрешение на Кмета на Общината” се добавя „след съгласуване с ОД на МВР-Перник”
Създава се нова ал.3 към чл.8 със следното съдържание:
(3) Разрешителното за удължено работно време се отнема със Заповед на Кмета на Община Перник в случаите на :
- Констатирани две или повече нарушения на настоящата наредба в рамките на 1 година , установени с АУАН или констативен протокол.
- След получаване на аргументирано искане от органите на МВР за отнемане на издаденото разрешително.
§ 10. Създава се нов чл. 9. със следното съдържание:
Чл.9. В уведомлението или молбата за провеждане на събрание, митинг, манифестация или друга обществената проява се посочват: имената на организатора, наименованието и неговото седалище ако е юридическо лице; ЕГН, адреси и телефони за контакти; целта, мястото, сборен пункт, маршрут на движение, времето на провеждане и предполагаемия брой на участниците, мерки за осигуряване на реда и охраната.
§ 11. Създава се нов чл. 10. със следното съдържание:
Чл.10. (1) Разрешение за провеждане на спортни и културни масови прояви на открити общински площи, се дава от кмета или от упълномощено от него длъжностно лице по реда и условията на тази глава, след съгласуване с органите на МВР.
(2) Заявленията за провеждане на масови прояви по ал. 1 се подават най-малко три работни дни преди началото на мероприятието.
§ 12. Създава се нов чл. 11 със следното съдържание:
Чл.11. (1) Организаторите на проявите са длъжни да осигурят спазването на обществения ред при провеждането им, чистотата на ангажираните площи след края на съответната проява, както и опазването на имотите, собственост на държавата, общината, юридически и физически лица от повреждане и/или унищожаване.
(2) Кметът на общината със съдействието на полицията, взимат необходимите мерки за нормалното протичане на проявата, осигуряване на обществения ред и безопасността на движението.
§ 13. Изменя се наименованието на Глава трета на „Особени правила при използването на превозни средства”
§ 14. Чл.9. става чл.12.
§ 15. Чл. 10. става чл.13. и в него се правят следните изменения:
1.В т.4 текстът „извън разрешените за това места” се заменя с „на улици, тротоари и вътрешно комплексни алеи, освен на специално обособени места и паркинги.”
2. Изменя се т.7 и тя придобива следния вид:
т.7. Движението и паркирането на МПС до 2,5 тона по тротоари, освен на определените от собствениците на пътя или администрацията места, успоредно на оста на пътя, ако от страната на сградите остава разстояние най-малко 2(два) метра за преминаване на пешеходци.
§ 16. Чл. 11. Става чл.14.
§ 17. Чл. 12. Става чл.15. и в него се изменя ал.2 и тя придобива следния вид:
(2) При неизпълнение на предписанието, въз основа на констативен акт, длъжностните лица по предходната алинея издават заповед за вдигане и преместване на превозното средство на отговорно пазене.
§ 18. Създава се нов чл. 16. със следното съдържание:
Чл.16. Забранява се поставянето на рекламни материали на места, където се затруднява видимостта или възприемането на пътните знаци.
§ 19. Чл. 13. става чл.17. и в т.2 текстът „и употребата на храна и напитки” се заменя с „ употребата на алкохол или опиат и замърсяването на превозното средство.”
§ 20. Чл.14. става чл.18. и се изменя в следния вид:
Чл.18. Лица, които нарушават обществения ред, се приканват от превозвача да слязат от превозното средство на следващата спирка, а при нужда се свалят принудително със съдействието на полицейските органи.
§ 21. Чл.15. става чл. 19 и в него се правят следните изменения и допълнения:
1.В чл.19. текстът „пътните платна в ЖП-линии, с изключение на разрешените за това места” се заменя с „пътните платна и ЖП – линии, освен на разрешените за това места.”
2. Създава се нова ал.2 със следното съдържание:
(2) Когато няма специално определени за тях пътна лента или алея, водачите на мотопеди, велосипеди и други немоторни превозни средства се движат възможно в най-дясната граница на платното за движение.
§ 22. В Глава четвърта отпада текстът „Експлоатация и”
§ 23. Чл. 16. става чл.20. и в него се правят следните изменения и допълнения:
1.Изменя се текстът на т.3. и тя придобива следния вид:
т.3. Рязането, късането и изкореняването на цветя, както и унищожаването на обособените тревни площи;
2.Създава се нова т.4. със следното съдържание:
т.4. Рязането, късането и изкореняването на дървесни видове и клоните им;
3. Т.4. става т.5.
4. Т.5. става т.6. и след думите местни водоизточници се поставя запетая и се добавя текстът „водоизточници разрешени или регистрирани за ползване съгласно Закона за водите;”
5. Отменя се текста на досегашната т.6.
6.Т.7. се изменя в следния вид:
т.7. Складирането на строителни материали, въглища, дърва и други по уличните платна и тротоари на територията на общината без разрешение на кмета, в случай, че не затрудняват движението.
7. Т.8. се изменя в следния вид:
т.8. Строително –монтажните дейности по пътните платна, тротоарите и зелените площи без разрешение на общината. При извършване на такива дейности да се съгласуват със съответните компетентни органи на МВР.
8. Отменя се т.9.
9. Т.10 става т.9
10.Т.11 става т.10 и се изменя в следния вид:
т.10. Извършване на строително-монтажни работи (СМР) в имоти, общинска собственост, от физически или юридически лица, които нямат право да извършват тази дейност и без писмено разрешение на техническите служби в общината.
11. Т.12 става т.11 и се изменя в следния вид:
т.11. Разкопаването на улици, тротоари и зелени площи, както и прокопаването и извършването на ремонтна дейност от фирми и граждани, без разрешение за това от общинска администрация и без необходимата сигнализация. Редът и условията за извършване на този вид дейност се определят в отделна наредба.
12. Отменя се т.13.
13. Отменя се т.14.
§ 24. Чл.17. става чл.21 и в него се правят следните изменения и допълнения:
1.В т.4 премахва се думата „рекламни” и текстът „върху сградните фасади, огради и по пътните съоръжения” се заменя с „освен на определените за това места от кмета на общината, кметството или кметския наместник.”
2. Създава се нова т.7 със следното съдържание:
т.7. Изписването на знаци, фигури и рисунки по паметници на културата и паметни плочи, физическото посегателство върху тях, както и оскверняването им с действия, уронващи обществения морал и норми на поведение.
§ 25. Създава се нов чл. 23. със следното съдържание:
Чл.23. Забранява се извършването на добив на подземни богатства без надлежно предоставена концесия.
§ 26. Създава се нов чл.24. със следното съдържание:
Чл.24. Забранява се завземането под какъвто и да е предлог на общинска земя, пътища, пътеки, кариери или други земни и водни площи или части от тях.
§ 27. Чл. 19 става чл.25. и в него се правят следните изменения и допълнения:
1.Изменя се т.1. в следния вид:
т.1. Физическите и юридическите лица, отговорни за състоянието на конкретни обекти и пространства на територията на общината да ги поддържат в чист и естетичен вид;
2. Изменя се т.2. в следния вид:
т.2.Физическите и юридическите лица, собственици или ползватели на урегулирани поземлени имоти и сгради на територията на общината с лице към улицата да поддържат и почистват тротоарите в границите, съответстващи на имота;
3. Изменя се т.3. в следния вид:
т.3. За търговски обекти и обекти за административно и/или стопанско ползване, училища, здравни заведения и други това да стане до 1 час от началото на работното време;
4. Изменя се т.4. в следния вид:
т.4. Физическите и юридическите лица да използват определените за целта съдове за битови и други отпадъци;
5. Изменя се т.5. в следния вид:
т.5. Водачите на ППС са длъжни да вземат необходимите мерки при превоз на товари, за да не създават опасност за останалите участници в движението. Товарите трябва да бъдат укрепени и да не се влачат по пътя. Да не ограничават видимостта на водача и устойчивостта на управляваното ППС. Товарите, които могат да бъдат разпилени, както и тези, които блестят и създават опасност от заслепяване, трябва да бъдат покрити.
6. Изменя се т.6. в следния вид:
т.6. Водачите да не управляват ППС по улиците, ако предварително не са ги почистили от кал;
7. Отменя се т.7.
8. Отменя се т.8.
9. Т.9. става т.7. и текстът и се изменя в следния вид:
т.7. Физическите или юридическите лица, извършващи строителните и ремонтни дейности:
а/ да обграждат строителните площадки с огради по форма и план, съгласувано с техническите служби на Общината и одобрен общ план за безопасност и здраве;
б/ да складират строителните материали и строителни отпадъци до тяхното извозване да се съхраняват в рамките на строителната площадка;+
10. Създава се нова ал.2 със следното съдържание:
(2) По улиците и пътищата отворени за обществено ползване е забранено движението на верижни машини и използването на гуми с шипове.
11. Създава се нова ал.3 със следното съдържание:
(3) Движението по пътищата отворени за обществено ползване на колесни трактори, тракторни ремаркета и друга самоходна техника, регистрирани по Закона за регистрация и контрол на земеделската и горска техника, се допуска по изключение, по ред определен с наредба.
§ 28. Отменя се чл.20.
§ 29. Чл. 21. Става чл.26. и в него се правят следните изменения и допълнения:
1.Изменя се т.1. в следния вид:
т.1. Запалването на битови и производствени отпадъци в съдовете за събиране и временно съхранение, както и запалването им извън съдовете в обществените и частни пространства /улични платна, тротоари, озеленени площи и др./, в т.ч. стари автомобилни гуми;
2. Изменя се т.2. в следния вид:
т.2. Преместването на съдовете за битови отпадъци, извън определените за това места;
3. Изменя се т.3. в следния вид:
т.3.Изпускането на отпадъчни и други води извън канализационната мрежа или регламентирани съоръжения за тяхното приемане;
4. Изменя се т.5. в следния вид:
т.5. Провеждането на паша и/или пускането на селскостопански животни в парковете, градинките, училища и детски площадки, и озеленени площи край жилищните комплекси;
5. Изменя се т.7. в следния вид:
т.7. Използването на съдовете за събиране и временно съхранение на битовите отпадъци на физическите лица, от юридически лица (производители, търговци и други) за събиране и временно съхранение на производствените им отпадъци;
6. В т.8. след думите „улиците, паркингите” се поставя запетая и се добавя „дъждоприемните и канализационните шахти и водните обекти”
7. Изменя се т.9. в следния вид:
т.9. Изхвърлянето на битови, строителни, производствени и занаятчийски отпадъци и земни маси на места, които не са определени за тази цел от съответния компетентен орган при общината.
§ 30. Глава шеста става Глава седма и в нея се правят следните изменения:
1.Чл. 22. става чл. 27. и той се изменя в следния вид:
Чл.27. Отглеждането на домашни животни на територията на Община Перник, става при спазване изискванията на Наредба за придобиване, притежаване, отглеждане, контрол и регистрация на животни на територията на Община Перник.
2. Чл. 23. става чл. 28. и той се изменя в следния вид:
Чл.28. Отглеждането на домашни любимци (котки и кучета) се извършва съгласно Наредба за придобиване, притежаване и отглеждане на животни – домашни любимци (кучета и котки) и ограничаване популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Перник.
3. Чл. 24. става чл. 29. и той се изменя в следния вид:
Чл.29. Търговията с домашни любимци (кучета, котки, декоративни зайци, хамстери, екзотични птици и др.) се извършва в магазини със специално оборудване и при спазване изискванията на Закона за ветеринарната дейност, Закона за защита на животните и Наредба № 41 на МЗГ под контрола на компетентните органи на Българска агенция по безопасност на храните и Министерството на околната среда и водите.
§ 31. .Чл. 25. става чл. 30. и се правят следните изменения и допълнения:
1. В т.1. след текстът „ползвателите на търговски обекти” се поставя тире и се добавя текстът „увеселителни заведения”,
2.В т.2. текстът „Национална служба „Полиция”, Национална служба „Пожарна и аварийна безопасност”, Дирекция „Гражданска защита” се заменя с текстът „МВР”
3. В т.5. след думите „на екраните на мониторите следната информация” се заличава текстът до края на точката и се заменя с текстът „За малолетни и непълнолетни лица се забранява влизането в сайтове с вредно или незаконно съдържание – интернет страници, чието съдържание оказва или би могло да доведе до травмиращо психично въздействие или да подтикне ползвателя към поведение, водещо до психични и/или физически травми, както и на интернет страници, на които е публикуван или качен материал, за който в закон е предвидена забрана и се носи съответната отговорност.”
§ 32. Чл. 26. става чл. 31. и текстът на ал. 2 се коригира технически с букви съгласно Закона за нормативните актове.
1.В т.2 на ал.1 отпада текстът „на децата”
§ 33. Чл.27. става чл. 32. и в него се правят следните изменения и допълнения:
1. Изменя се ал.1 в следния вид:
(1) На нарушителите – физически лица на тази наредба се налага административно наказание – глоба от 20 до 1 000 лв., на основание чл.22, ал.4 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА).
2. Изменя се ал.2 в следния вид:
(2) За нарушения на забраните по Глава втора се налага административно наказание – глоба от 20 до 500 лв.
3. Изменя се ал.3 в следния вид:
(3) За нарушения на забраните по Глава трета се налага административно наказание – глоба от 20 до 500 лв.
4. Изменя се ал.4 в следния вид:
(4) За нарушения на забраните по Глава четвърта се налага административно наказание – глоба от 20 до 1 000 лв.
5. Изменя се ал.5 в следния вид:
(5) За нарушения на забраните по Глава пета се налага административно наказание – глоба от 20 до 1 000 лв.
6. Изменя се ал.6 в следния вид:
(6) За нарушения на забраните по Глава шеста се налага административно наказание – глоба от 20 до 300 лв.
7. Изменя се ал.7 в следния вид:
(7) За нарушения на забраните по Глава седма за физически лица се налага административно наказание – глоба от 20 до 1 000 лв.
8. Създава се нова ал.8 със следното съдържание:
(8) Когато допуснатото нарушение е повторно и е от един и същи вид, санкциите се удвояват.
9. Създава се нова ал.9 със следното съдържание:
(9) Лице, което извършва добив на подземни богатства без надлежно предоставена концесия, когато деянието представлява маловажен случай (до една минимална работна заплата) се наказва с глоба:
– от 50 до 100 лв. при първоначално нарушение и
– от 200 до 300 лв. при повторно такова.
§ 34. Създава се нов чл. 33. със следното съдържание:
Чл.33. За нарушения по тази наредба, извършени от юридически лица и еднолични търговци, регистрирани по реда на Търговски закон, се налага имуществена санкция в размер от 50 до 2 000 лв.
(1) За нарушения на забраните по Глава втора се налага имуществена санкция от 50 до 1 000 лв.
(2) За нарушения на забраните по Глава трета се налага имуществена санкция от 50 до 1 000 лв.
(3) За нарушения на забраните по Глава четвърта се налага имуществена санкция от 50 до 2 000 лв.
(4) За нарушения на забраните по Глава пета се налага имуществена санкция от 50 до 2 000 лв.
(5) За нарушения на забраните по Глава шеста се налага имуществена санкция от 50 до 1 000 лв.
(6) За нарушения на забраните по Глава седма се налага имуществена санкция от 50 до 2 000 лв.
(7) Когато допуснатото нарушение е повторно и е от един и същи вид, санкциите се удвояват.
§ 35. Чл. 28. става чл. 34. и в него се правят следните изменения:
1.В ал.1 текстът „контролните органи и другите актосъставители” се заменя с „контролните органи или упълномощени длъжностни лица” , текстът „глоба минимум от 5 лева” се заменя с „глоба от 10 до 50 лева”
2. Създава се нова ал. 3 със следното съдържание:
(3) Конкретният размер на глобата за всяко отделно нарушение се определя от наказващия орган съобразно тежестта на извършеното нарушение и с разпоредбите на тази наредба в границите на наказанието, предвидено за извършеното нарушение.
§ 36. Чл. 29. става чл. 35.
§ 37. Чл. 30. става чл. 36. и в него се прави следните изменения:
1.В ал.3 текстът „малолетни, непълнолетни на възраст от 14 до 16 години” се изменя на „малолетни и непълнолетни лица”, отпада текстът „съзнателно”
2.Отпада ал.4.
§ 38. Чл. 31. става чл. 37.
§ 39. Чл. 32. става чл. 38. и в него се правят следните изменения и допълнения:
1. Изменя се т.1. на ал.1 в следния вид:
т.1. Кметът на общината, упълномощени от него зам. кметове, кметовете и кметските наместници на населените места и други упълномощени от него лица.
2. Изменя се т.2. на ал.1 в следния вид:
т.2. Служителите от звено „Инспекторат” при община Перник.
3. Изменя се т.3. на ал.1 в следния вид:
т.3. Полицейските служители упълномощени със заповед на директора на ОД на МВР-Перник.
4. Създава се нова т.4. със следното съдържание:
т.4. Служители определени със заповед на директора на ОУ ПБЗН – Перник.
5. В ал.2 текстът „по реда на чл.26. ал.1 длъжностни лица са длъжни да съставят актове на нарушителите” се заменя с „по реда на чл. 38, ал.1 длъжностни лица са длъжни да санкционират нарушителите”
§ 40. Създава се нов чл. 39. със следното съдържание:
Чл.39. (1)Установяването на нарушенията по чл. 3. и чл.6 може да се опише в протокол, съставен от управителния съвет или управителя и двама собственици. Протоколът съдържа данни за лицето, извършило нарушението, описание, време и дата на извършеното нарушение.
(2) В случаите, когато нарушител е член на управителния съвет или управителя, протоколът се съставя от контролния съвет, а ако няма такъв – от контрольора и двама собственици.
(3) Констативният протокол се съставя в три еднообразни екземпляра, по един за управителния съвет (управителя), нарушителя и общинската администрация. След съставянето на протокола той незабавно се изпраща на общинската администрация, която съставя акт за установяване на административно нарушение.
§ 41. Отменя се Глава Допълнителни разпоредби.
§ 42. В Заключителни разпоредби се създава нов параграф 5 със следното съдържание:
§ 5. Измененията и допълненията на Наредба №1 за обществения ред на територията на Община Перник, приети с решение 480,протокол №8 от 20.06.2013г. влизат в сила от деня на приемането им и се публикуват в поне един местен всекидневник.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
/инж. ВЛ.КАРАИЛИЕВ/