НАРЕДБА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И УПРАВЛЕНИЕТО НА ГРОБИЩНИТЕ ПАРКОВЕ В ГР. ПЕРНИК И КМЕТСТВАТА НА ОБЩИНА ПЕРНИК
Раздел І
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 1. (1) Тази Наредба урежда статута, управлението и вътрешния ред в гробищните паркове (гробищата) на територията на община Перник, реда и условията за погребенията, както и ползуването, поддържането и благо-устрояването на гробните места.
(2) Наредбата определя правомощията на общинската администрация и общинското предприятие “Обредни дейности” при извършването на услуги от обществен интерес, свързани с траурната дейност, както и задълженията на гражданите и фирмите, съгласно целите на предходната алинея.
Чл. 2. (1) Гробищните паркове са обществени терени със специално предназначение. Те са публична общинска собственост по силата на чл.3 ал.2 т.2 от Закона за общинската собственост.
(2) На територията на Община Перник действат:
1. Централен гробищен парк ;
2. Гробищен парк в квартал “Мошино”;
3. Гробищен парк в с. “Църква”;
4. Гробищен парк в квартал “Калкас”;
5. Гробищен парк в квартал “Бела вода”;
6. Гробищни паркове в кметствата на общината;
Чл.3. Създаването на нови и разширяването или закриването на действащите гробищни паркове и гробища на територията на община Перник става с решение Общински съвет -Перник( ОбС).
Чл.4.Площта на гробищните паркове се определя съгласно градоустрой-ствените планова на общината.
Чл. 5. (1) В гробищата на гр. Перник се погребват жители на града, както и лица от други населени места, починали в гр. Перник, по желание на техни близки.
(2) В гробищата в кметствата се погребват жители на съответното населено място, както и лица от други населени места, починали в съответното населено място, по желание на техни близки.
Чл. 6. (1) Паркоустройственият гробищен план се приема и при нужда изменя от ОбС-Перник.
(2) С плана по предходната алинея се определят главните и второстепенни алеи на гробищния парк и гробните парцели. Парцелите се разделят на редове, които се броят от изток на запад, а гробовете – от юг на север. Редовете и гробовете се отделят с междинни пътеки.
(3) Допуска се обособяването на отделни парцели за различните религиозни общности и етнически групи.
Чл.7. Гробищните паркове с прекратена в тях погребална дейност, се поддържат от общината и кметствата.
Раздел II
УПРАВЛЕНИЕ
Чл. 8. (1) Гробищните паркове на територията на гр. Перник, както и намиращите се в тях сгради и съоръжения, общинска собственост, се управляват ОП “Обредни дейности”, при спазване на разпоредбите на Наредба № 21от 1984г. на Министерството на здравеопазването (ДВ, бр. 92/84 г. изм. бр. 63/93 г.).
(2) Гробищата в кметствата на територията на община Перник са на методическо осигуряване от ОП “Обредни дейности” и се управляват пряко от кмета и кметските наместници в населените места.
Чл. 9. (1) ОП “Обредни дейности” координира дейността на гробищните паркове, като: извършва изкопаване на гроб, полагане и заравяне на покойника, както и провеждането на траурни ритуали от името на общината, по желание на гражданите, срещу заплащане.
(2) ОП “Обредни дейности”:
1.Води регистър на покойниците по гробищни паркове, парцели, редове, гробни места;
2.Събира и отчита гробищните такси по тарифите към Закона за местните данъци и такси и съобразно с взети в тази връзка решения на Общински съвет-Перник;
3.Създава организация и извършва служебни погребения, помени и други;
4.Създава организация по благоустрояване, почистване, поддържане, озеленяване и т.н. на терените, както и стопанисване на обектите и съоръженията, общинска собственост в района на гробищата;
5.Организира, координира и контролира охраната на парковете по чл.2. ал.2 т.1 и 2 ;
(3) За извършените от ОП “Обредни дейности” услуги от обществен интерес, свързани с траурната дейност и с целите на настоящата наредба, Управителя се отчита периодически пред длъжностно лице от общинската администрация и се контролира от Кмета на Община Перник.
Чл.10.(1) Община Перник финансира ежегодно ОП “Обредни дейности” със специално заделени средства от общинския бюджет за покриване на разходите, свързани със служебните погребения, както и за поддържане и обновяване на гробищните терени, сгради и съоръжения, които са общинска собственост, за охрана и озеленяване на гробищния парк.
(2) Управителят на ОП “Обредни дейности” сключва договор с Кмета на Община Перник относно превеждането, отпускането и разходването на средствата по предходната алинея и се отчита пред упълномощено длъжностно лице от общинската администрация.
Раздел III
ГРОБНИ МЕСТА И ТЯХНОТО ПОЛЗВАНЕ
Чл. 11. (1) Гробищните места са: обикновени гробове, урногроб и семейни гробни места (гробници), съобразени с изискванията на Наредба № 21 на Министерството на здравеопазването (ДВ, бр. 92/84 г. изм. бр. 63/93 г.).
(2) Обикновените гробове са обособени в определени размери части от парка или гробището за полагане на ковчега с тялото на покойника.
(3) Урновите гробове са обособени в определени размери части от гробищния парк или гробище за полагане на една или повече урни с праха на покойници. Урна може да се положи и в обикновен гроб.
(4) Семейните гробни места (гробници) са обособени в определени размери части от парка или гробището за полагане на една или повече урни с праха на покойниците, или за полагане на един или повече ковчези с тялото на покойника, които се иззиждат с прихлупващи плочки за сметка на гражданина.
(5) Отпускането на нови гробни места става с разрешение на управителя на ОП “Обредни дейности”.
Чл. 12. (1) С полагането на покойник или на урна с праха му в гроб или в урнова ниша, за наследниците му по закон или завещание се поражда правото на гробоползване.
(2) Правото на гробоползване е срочно – до 10/десет/ години, освен в случаите на възмездно придобиване на ползуването за вечни времена.
(3) Безсрочно право на гробоползване /за вечни времена/ може да се придобие от гробоползуватели с редовно поддържани и благоустроени с трайни паметници гробни места, след заплащане на определените в ЗМДТ и от Общински съвет –Перник,такси.
(4) В случаите, когато придобилите правото на гробоползване за вечни времена, трайно не поддържат гроба и паметника и не полагат грижи за гробното място, могат да бъдат лишени от това право по предложение на Управителя на ОП “Обредни дейности” до Кмета на Община Перник и след становище на определена за целта Комисия.
Чл. 13. (1) Възмездно преотстъпване на правото на гробоползване не се допуска.
(2) Безвъзмездното преотстъпване на това право наследниците могат да извършват с писмено заявление до Управителя на общинското предприятие. Заявлението се прилага към съответната партида на гробищния регистър. По същия ред се допуска и замяна на гробове между съответните наследници, ако Управителя прецени, че за това има основателни причини.
Чл. 14. (1) Правото на ползване на обикновен и урнов гроб, както и на семейна гробница обхваща:
1. Извършване на последващи погребения в него (нея) по реда и при условията на тази Наредба.
2. Поставяне на временни или на трайни надгробни знаци: паметник, рамка или ограда, фотокерамични портрети с лика и изписване името на покойника с датите на раждането и смъртта му освен на майчиния, задължително и на български език.
3. Засаждане на декоративни цветя и треви.
4. Извършване на траурни и възпоменателни обреди.
(2) Индивидуалното благоустрояване на отделни гробове и на семейни гробници от ползувателите им или от инициативни комитети и организации се допуска след съгласуване с Управителя на ОП “Обредни дейности”, не повече от 0.5 м. около всяка страна на гроба или гробницата, без да се засягат интересите на съседите.
Чл. 15. Полагането на друг покойник в обикновен гроб не се разрешава преди изтичането на 8/осем/- годишния санитарен период от предишното погребение. Това ограничение не се прилага при урнополагане.
Чл. 16. (1) Правото на ползване може да бъде продължено за нов срок от десет години, ако правоимащите лица по членове 12 и 17 заплатят определената от Общински съвет-Перник такса, но не по-късно от 12 месеца след изтичане сроковете по предходния член.
(2) Правото гробоползване може да се продължава периодически на всеки десет години, ако правоимащите заплатят съответните такси преди изтичането на срока или за вечни времена.
(3) По предложение на Управителят на ОП “Обредни дейности” до Кмета на общината, може да разреши възмездното продължаване на правото на гробоползване и след изтичане на срока му, ако се докаже, че просрочването на плащане на определената такса се дължи на уважителни причини и гробното място е поддържано и благоустроено с траен паметник.
(4) По желание на гражданите, ОП “Обредни дейности” организира целогодишно поддържане и озеленяване на съответното гробно място, като услуга срещу заплащане.
Чл. 17. (1) При последващи погребения в едно гробно място, правото на ползване по членове 12 и 16 може да бъде продължено и по искане на наследниците на следващите погребани в същото гробно място лица. В тези случаи се продължава правото на гробоползване и за наследниците на първия погребан.
(2) Когато първото погребано лице няма наследници и правото на гробоползване е продължено, наследниците на следващия или на следващите покойници по реда на извършените погребения в същото гробно място придобиват самостоятелно правото на гробоползване, след като декларират писмено пред Управителя на ОП “Обредни дейности”, че първият погребан няма наследници.
(3) За неуредените в предходните членове случаи се прилагат разпоредбите на Закона за наследството (ЗН).
Чл. 18. Когато правото на гробоползване не е било продължено по реда на членове 16 и 17, гробното място се предоставя за нови погребения с писмено предписание на управителя на ОП “Обредни дейности” или на определено от него длъжностно лице. Останките от погребания се изваждат и заравят в общ гроб, освен ако близки на покойника пожелаят да го кремират.
Чл.19. Общинският съвет ежегодно утвърждава размера на таксите за закупуване от гражданите на неоткупени стари гробни места по тарифата на Закона за местните данъци и такси, като сумите постъпват в бюджета на Община Перник.
Раздел IV
П О Г Р Е Б Е Н И Я
Чл. 20. (1) В гробищните паркове на Община Перник се погребват покойници с адресна регистрация приживе в гр.Перник.
(2) Покойници от други населени места могат да бъдат погребани в гр. Перник, ако има основателни причини за това или се ползува правото на гробоползване. Това се разрешава от управителя на общинското предприятие.
(3) В гробищата на останалите населени места на територията на Община Перник се погребват починали техни жители, както и обитатели на тези селища към датата на смъртта им, ако погребването им в гробище по тяхното местожителство е невъзможно или много затруднително.
(4) Покойници – чужди граждани се погребват в гробищния парк или в гробището на населеното място, в което са починали, след предоставяне на документ от съответните посолства, че трупът няма да бъде транспортиран.
Чл. 21. Покойници, принадлежали приживе към някоя религиозна общност, се погребват по реда на тази наредба. Религиозните погребални ритуали са допустими доколкото не противоречат на сигурността и обществения ред, народното здраве и морала и не засягат правата и свободите на другите граждани.
Чл. 22. (1) Погребенията се извършват не по-рано от 24 часа и не по-късно от 48 часа от настъпването на смъртта, при съхраняване на трупа в хладилна камера.
(2) Близките на починалото лице или съответното болнично заведение, в което е настъпила смъртта, са длъжни веднага след констатирането й да уведомят съответното длъжностно лице по гражданското състояние в Община Перник, като представят медицинското свидетелство за настъпилата смърт и личния паспорт на покойника за съставянето на смъртен акт.
(3) Общинското предприятие, въз основа на издадения акт за смърт, пристъпя към организацията на погребението, определя на гражданите датата, час и подготвя по желание на заинтересованите цялостното провеждане на погребението.
(4) До съставянето по надлежен ред на акта за смърт не могат да се предприемат никакви организационни действия за погребение.
Чл. 23.(1) В случай на съмнение за насилствена смърт, констатиралият я лекар незабавно уведомява органите на МВР и прокуратурата. Погребението се организира и извършва след като се получи разрешение в писмен вид от компетентните органи.
(2) Ако смъртта е настъпила поради удавяне, отравяне, обесване, трудова или транспортна злополука и други произшествия, установяването на смъртта трябва да стане от съдебно-медицински експерт или от друг лекар, който е участвал в огледа на трупа, извършен от органите на досъдебното производство .
Чл. 24.(1) Пренасянето и превозване на покойници на територията на гр. Перник от дома или мястото, където е настъпила смъртта, до гробището, се извършва в ковчези със затворени капаци или със специализиран транспорт- катафалка.
(2) Покойници, умрели от остри заразни болести, преди пренасянето им трябва да бъдат обвити с чаршаф, напоен с дезинфекционна течност като разтвор на хлорна вар или хлорамин.
(3) При липса на дезинфекционна течност, дъното на ковчега се посипва с хлорна вар или ситно стрита негасена вар.
(4) Покойниците по ал.2 се отнасят направо в гробището в заковани ковчези, със специализиран транспорт- катафалка.
Чл. 25. Забранява се поставянето на пари, предмети, злато и други ценности в ковчега на покойника и гроба му.
Чл.26. Забранява се погребването в общи гробове.
Чл. 27. (1) Предварително запазване на индивидуални гробни места е забранено.
(2) Семейните гробници могат да се купуват само при извършване на погребение.
(3) Предварително закупуване на семейни гробници не се допуска.
(4) Условията за ползуване и поддържане на семейните гробници са като индивидуалните гробове.
Чл.28. Изравянето (есхумацията) на трупове на починали или на останките им преди изтичането на санитарния срок – 8/осем/ години от погребването, се допуска по искане на съдебните органи и се извършва от гробари на ОП “Обредни дейности” при спазване на хигиенните норми по Наредба № 21/84 г. на МЗ.
Чл. 29. Гробовете, от които са извадени останките на погребани, трябва да бъдат дезинфекцирани чрез заливане с варно мляко на всеки пласт от 20 см. пръст при засипването им, при спазване на хигиенни нормативни изисквания.
Чл.30. (1) ОП “Обредни дейности” организира служебни погребения, като извършва следния пакет услуги:
1 Осигуряване на ковчег;
2. Кръст;
3. Транспорт на покойник;
4. Изкопаване на гробно място, полагане и заравяне на покойника;
(2) Услугите по предходната алинея се предоставят само на български граждани, които са самотни, без близки и роднини, бездомни, безпризорни, настанени в заведения за социални услуги и регистрирани в службите за социално слаби, или когато в двуседмичен срок от настъпването на събитието не са издирени близки или роднини на покойника.
(3) Погребения по фактически разходи могат да се организират и на почетните граждани на гр. Перник в знак на признателност за приноса им към общината и нейните гражданите.
(4) Услугите по ал. 1 се заплащат от Община Перник по доказана калкулация срещу издадена фактура на физическото или юридическото лице, извършило погребението. Редът за издаване и осребряване на фактурите се определя от кмета на общината.
Чл.31. Общински съвет Перник утвърждава цените на услугите, извършени от ОП “Обредни дейности” при служебни погребения, както и пределните цени на минимален пакет услуги, извършвани в гробищните паркове на територията на община Перник.
Раздел V
ОБЩЕСТВЕН РЕД В ГРОБИЩНИТЕ ПАРКОВЕ и ГРОБИЩАТА
Чл. 32. Посещения в гробищните паркове и гробищата на общината се допускат:
1. За времето от 1 април до 30 септември
– от 7.00 до 20.00 часа.
2. За времето от 1 октомври до 31 март
– от 8.00 до 18.00 часа.
Чл. 33.(1) В районите на гробищните паркове се забранява:
1.Посещението на деца под 10 (десет)-годишна възраст, ако не са съпроводени от пълнолетни лица;
2.Влизането с превозни средства, освен когато с тях се транспортира покойник или се обслужват инвалиди, болни или възрастни немощни хора;
3.Въвеждането на кучета, на домашни и други животни;
4.Приготовляването на циментови, бетонови и варови разтвори по алеите и пътищата, без надлежно оформено разрешение на Управителя на общинското предприятие.
5.Отсичането на дървета и храсти без съответното разрешение от службите за опазване на околната среда в общината.
(2) С разрешение на управителя на ОП “Обредни дейности” или на упълномощено от него лице може да се допусне влизането на превозни средства за превозване на строителни материали, за извозване на строителни и други отпадъци и при други особени случаи, но срещу заплащане на определена от Общински съвет-Перник, такса.
Чл. 34. Не се разрешава извън определените за целта места:
1.Изхвърлянето на хранителни и други отпадъци и увехнали цветя и венци;
2.Паленето на огън и изгарянето на отпадъци;
3.Разлепването и поставянето на некролози, афиши, реклами, съобщения и други подобни на места, които не са определени за тази цел;
4.Засаждането на високостеблени декоративни и плодни дървета и храсти в парцелни и гробни места;
Чл. 35.(1) Ползвателите на гробни места са длъжни да поставят трайни надгробни знаци и да ги поддържат в добър вид, както и да почистват гробовете и окологробното пространство.
(2) Към ползвателите на гробни места, които са откупени за вечни времена преди влизането в сила на тази наредба, важи изискването да бъдат благоустроени и да се поддържат в добър вид.
Чл.36.(1) Изоставени, изпочупени и неподдържани временни гробни знаци или незаконно изградени трайни надгробни знаци, пейки, огради и маси се отстраняват от гробните места от работниците на ОП “Обредни дейности” с вътрешна заповед на Управителя на ОП.
(2) За изровени гробове с цел кражба на ценности, поставени от близките на покойника в погребалния ковчег, Управителя на ОП, съставя протокол.
(3) ОП “Обредни дейности” и длъжностните лица от общинската администрация, отговарящи за управлението и реда в гробището, не носят материална отговорност за вещите и ценностите, цитирани в случаите по предходните алинеи.
Раздел VІ
РАЗРЕШЕНИЕ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ГРАЖДАНСКИ УСЛУГИ В ГРОБИЩНИТЕ ПАРКОВЕ
Чл.37.(1) В гробищните паркове се допуска извършването на услуги от търговски дружества или други лица регистрирани по ТЗ с предмет на дейност погребални услуги, които са различни от предмета на дейност на ОП “Обредни дейности”.
(2) Разрешението се издава след представяне на писмена молба, придружена от удостоверения за съдебна и данъчна регистрация и списък на предлаганите от търговеца или от дружеството граждански услуги.
(3) Разрешението е за срок от една година. За получаване на ново разрешение се кандидатства по реда на предходната алинея, не по-късно от 30 календарни дни преди изтичане срока на неговата валидност.
(4) Разрешението е поименно и не подлежи на преотстъпване.
Чл. 38. Общината отнема разрешението:
1. в случай, че отпаднат основанията за издаването му;
2. когато се установи, че е издадено въз основа на неистински или документ с невярно съдържание;
3. при прекратяване дейността на търговеца или дружеството.
Чл. 39. (1) Действието на разрешението се прекратява от деня, когато:
1. притежателят му го върне в общината;
2. се прекрати дейността на търговеца или дружеството;
3. изтече срокът, за който е издадено.
(2) В случаите по ал. 1, т. 2, съответното лице връща разрешението в общината в тридневен срок от датата на прекратяване на дейността му.
Чл. 40. Разрешения по реда и при условията на предходните членове се издават и за извършване на допустими надгробни строителни услуги в района на гробищните паркове от занаятчии, еднолични търговци и търговски дружества със строителен предмет на дейност.
Чл. 41.(1) За извършването на строителни надгробни работи от лицата по предходния член или от гражданите – гробоползватели, въз основа на депозирана в ОП “Обредни дейности” писмена молба се издава строително разрешение и при нужда – строителна линия от упълномощено длъжностно лице.
(2) Разрешението се издава и линия се дава в съответствие с предвижданията на действащия паркоустройствен гробищен план.
Раздел VIІ
КОНТРОЛ И САНКЦИИ
Чл. 42.(1) За нарушителите на тази наредба се налага административно наказание – глоба до 500 /петстотин/ лева , на основание чл.22, ал.2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация.
Чл.43 (1) За нарушения на забраните, визирани в настоящата наредба, наказанието е глоба в размер, както следва:
1.За нарушения на обществения ред в гробищните паркове, визирани в раздел V-ти от наредбата ,
– глоба от 2 лева до 50 лева;
2.За извършвани на територията на гробищните паркове, граждански услуги от еднолични търговци или от търговски дружества, без издадени по надлежен ред разрешения,
– глоба от 50 лева до 200 лева;
(2) Лице, наказано за нарушение на тази наредба, което до една година от влизане в сила на наказателното постановление, извърши ново нарушение се наказва, както следва:
1. За нарушения на обществения ред в гробищните паркове, визирани в раздел V-ти от наредбата,
– глоба от 5 лева до 200 лева;
2. За повторно нарушение на разрешителния режим, визиран в раздел VІ-ти от наредбата,
– глоба от 200 лева до 500 лева, като Кмета на общината може с писмена заповед да отнеме издаденото разрешение или да се разпореди такова да не се издава на нарушителя.
(3) Конкретният размер на глобата за всяко отделно нарушение се определя от наказващия орган съобразно с разпоредбите на тази наредба в границите на наказанието, предвидено за извършеното нарушение.
(4) Установеното в тази наредба административно наказание се налага, ако за същото нарушение не е предвидено по-тежко наказание в друг висшестоящ нормативен акт.
Чл. 44.(1) Актовете, установяващи отделни нарушения, се съставят от длъжностно лице от общинската администрация по предложение на Управителя на ОП “Обредни дейности”, а наказателните постановления се издават от Кмета на Община Перник или от писмено упълномощено от него длъжностно лице от общинската администрация.
(2) При явно маловажни случаи на нарушения по тази наредба, компетентните органи могат да налагат на място наказания – глоба до 5 (пет) лева срещу квитанция /фиш/. Ако нарушителят оспори нарушението или откаже да заплати глобата, му се съставя акт по реда на предходната алинея.
(3) Административно-наказателното производство се осъществява по реда на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).
Чл. 45. За изградените и монтирани без разрешение обекти и съоръжения на територията на гробищните паркове или които са извършени в отклонение от даденото разрешение и не могат да бъдат узаконени в съответствие с предвижданията на действащите паркоустройствени планове, се предприемат принудителните мерки, предвидени в ЗУТ и в подзаконовите нормативни актове, регламентиращи неговото приложение с писмена заповед на Кмета на общината по предложение на управителя на ОП “Обредни дейности”.
(2) Заповедта по предходната алинея може да се обжалва по реда на Закона за административното производство (ЗАП).
Чл. 46. Контролът по изпълнението на тази наредба се възлага на КМЕТА на Община Перник.
Раздел VIII
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Разпоредбите на членове 12, 16 и 17 се отнасят и за гробните места, върху които е учредено право на гробоползване преди влизането в сила на тази наредба.
§ 2. Наредбата е приета от Общински съвет на 19. юли 2001 г. на основание чл. 22, ал. 1 от ЗМСМА, изменена и допълнена с решение № 229 от 22.12.2004 год., Протокол № 15 от заседание на Общински съвет-Перник.
Днес бях на гробищен парк в Перник.Боря се с храсталаци,които по никакъв начин не могат да се изкоренят.Междугробищните пространства са пълни с купища буклуци.Ужасна мърсотия.Почиства се само около алеите.Много ви моля,вземете мерки да се почиства навсякъде еднакво.Доколкото разбирам и там се делим на два вида-имащи и нямащи,а там трябва да бъдем еднакви…
Възмутена съм от състоянието на така наречения гробищен парк.Не се разбира гора ли е гробище ли е, израсли огромни дървета покрили гробове, камари не извозени боклуци,глутници от кучета,човек да го е страх да отиде до гроба на близък, защото може да бъде разкъсан. Питам така ли се поддържа централен гробищен парк, къде е общината, но каквито са управляващите явно и такива са ни гробищата. Отидете в други градове и вижте как се поддържат гробищата там, поучете се. Вие нямате ли близки починали, не се ли срамувате.